בחירות ראשונות במאלי מאז המבצע הצבאי של צרפת

מאלי תקיים היום בחירות לנשיאות בצל החשש שהמורדים שעדיין נמצאים באזור ינטרלו את הלגיטימיות של ההליך. בין המועמדים לנשיאות גם אשה

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ואי-פי

מאלי תקיים היום את הבחירות הראשונות לנשיאות מאז ההפיכה הצבאית שהתחוללה שם בשנה שעברה, ומאז ההתערבות הצבאית של צרפת נגד המורדים האיסלאמיסטים בצפון המדינה, בצל החשש שהמורדים שעדיין נמצאים באזור עלולים לנטרל מההליך את הלגיטימיות שלו. ההצבעה תיערך אף שנציגי הממשלה, הצבא והמושל, חזרו לעיר קידאל, הנמצאת בלב אזור הסכסוך, רק לפני שלושה שבועות.

המורדים בני הטוארג המשיכו לשבש את הפעילות הסדירה באזור. רק בשבוע שעבר חטפו לזמן קצר עובדים של ועדת הבחירות שנסעו לאזור כדי לחלק תעודות הצבעה, וכמעט מנעו ממטוסו של אחד המועמדים מלנחות בשדה התעופה המקומי. רבים מחשיבים את קידאל כמקום החשוב ביותר בבחירות, אף שמתגוררים 
בה 35,393 מצביעים מתוך 6.8 מיליון האזרחים הרשאים להשתתף בבחירות.

הסיבה לכך היא שהעיירה היא מוקד לכל המרידות של בני הטוארג ב-50 השנים האחרונות. כל ההתקוממויות החלו במקום, או הובלו בידי לוחמים בני העיירה. בשנה שעברה הצליחו להשתלט שוב על האזור, והפעם בסיוע כוחות אל-קאעדה באזור הכריזו על הקמת מדינת טוארג, חלק מהמאבק על האפליה נגדם מצד השלטון בבירה במאקו.

מורדים בני הטוארגצילום: אי–פי

הרחק מקידאל, בעיר הבירה, מושכת תשומת לב מועמדותה של האשה היחידה המתמודדת לנשיאות. בסיור בשוק ניארלה ברובע העסקים הישן של העיר, מתקבלת היידארה אייסאטה סיסה בקריאות מחרישות אוזניים: “שאטו, שאטו”, כינויה בפי העם. סיסה אהודה ביותר בקרב הרוכלים ברובע שבו בנייני משרדים, בתי מלון ושגרירויות מתנשאים בנוף של בקתות רעועות.

חברת הפרלמנט לשעבר, בת 54, היא המועמדת היחידה הבאה למקום. מרבית המועמדים לנשיאות מתרכזים בקיום עצרות ענק או מפגשים עם אישים רמי דרג. “הם נרגשים כל כך”, היא אומרת על הסוחרים, “הם מעולם לא ראו כאן אף פוליטיקאי”. אם הבחירות ביום ראשון לא יסתיימו בהכרעה ברורה ויהיה צורך לקיים סיבוב שני ב־11 באוגוסט, עשויה חשיבותה של סיסה לגדול בעיני המתמודדים הסופיים, המבקשים לזכות בקולות הנשים.

אף שהסיכויים לרעתה, משוכנעת סיסה שהיא תהיה הדיירת הבאה בארמון הנשיאות. היא גם משוכנעת שתוכל להתגורר בו בלי לחלק לבוחרים תה, סוכר, חולצות טריקו או מזומנים, כמקובל בבחירות במאלי. “אחת הנשים בשוק אמרה לי ‘תני לי בגד עם תמונה שלך עליו ואלבש אותו’, אז הסברתי לה שאם אחלק בגד אחד לכל אשה במאלי, זה יעלה לי מיליונים, שאותם עדיף להשקיע כדי לסייע לעניים. זה מצא חן בעיניה והיא אמרה שתצביע בשבילי”.

הבעיות החברתיות של מאלי הן אתגר רציני: איברי המין של 90% מהנשים הושחתו, מיליון ילדים אינם הולכים לבית הספר, 2.2 מיליון בני אדם עושים את צרכיהם בחוץ; אבל בעיני אזרחי מאלי, תיקון עוולות אלה אינו נראה משימה חשובה באותה מידה כבניית צבא חזק, בעיקר מאז נאלצה המדינה להיעזר בכוחות צרפתיים, וכעת בכוחות או”ם, כדי להבטיח את הביטחון בגבולותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ