נשיא זימבבואה התחייב לציית להכרעת הבוחר: "אם אפסיד מחר, אפרוש"

הרודן השולט זה 30 שנה הכחיש כי אנשיו פוגעים בטוהר הבחירות, והתחייב לציית להכרעה. אמש ערכה האופוזיציה עצרת ענק בבירה הרארה

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה הודיע הערב (שלישי) במסיבת עיתונאים מיוחדת עם התקשורת הזרה כי אם יפסיד בבחירות לנשיאות שייערכו במדינה מחר יפרוש מתפקידו. “אני מציית לתהליך הבחירות”, השיב מוגאבה השולט במדינה האפריקאית זה 30 שנה בשלטון רודני.

כמו כן, הוא טען כי אינו “שולט בתהליך”, בתשובה לשאלה אם הוא ותומכיו ממפלגת השלטון Zanu-PF איימו על אנשי האופוזיציה ומתכוונים לזייף את התוצאות, כפי שעשו למשל בסיבוב השני של הבחירות לפני חמש שנים, שבהן הפסיד מוגאבה בסיבוב הראשון. “מעולם לא רימינו, מעולם”, השיב הנשיא.

למרות דבריו הפייסניים, נשמע מוגאבה בטוח בניצחונו מחר: “אני סבור שהניצחון יהיה ברור”. אולם, הוא הוסיף כי אם ניצחונו יהיה בפער קטן יהיה על מה לדבר עם ראש הממשלה מורג’ן צ’נגיראי, מנהיג מפלגת האופוזיציה הראשית לשלטונו, על המשך ממשלת האחדות שהוקמה ב-2009 בלחץ בינלאומי.

תומך של צ'נגיראי בעצרת אתמול, בבדיחה על גילו של מוגאבהצילום: אי–פי

דבריו של מוגאבה באים על רקע התכנסותם של עשרות אלפי בני אדם אתמול לעצרת בחירות ענקית של האופוזיציה, שלפי משקיפים זרים ותיקים היא הגדולה ביותר בתולדות זימבבואה. למרות שנים של אלימות, זיופי בחירות ודיכוי, הרוח האופטימית שנשבה בעצרת העידה שרבים מאמינים שהשינוי הפוליטי נמצא בהישג יד.

“אם יש לכם טלפון נייד, אני רוצה לראות אותו”, קרא נלסון צ’מיסה, פוליטיקאי צעיר מ”התנועה למען הדמוקרטיה” (MDC) של צ’נגיראי. רבבות ידיים הורמו בתשובה ובהן טלפונים ניידים שנצנצו בשמש. צ’מיסה הזהיר שמוגאבה ינקוט שיטות הפחדה נגד מצביעים קשישים באזורים כפריים, ודחק בנוכחים: “שלחו מסר להוריכם: אל תפחדו”. דבריו מדגישים עד כמה מערכת הבחירות הנוכחית מתנהלת בטלפונים ניידים ובאינטרנט, ומקשה על טיוח זיופים.

שיעור המחזיקים בטלפונים סלולריים בזימבבואה עלה מ־13% לפני ארבע שנים לקרוב ל-85% היום. אחד מאתראי האינטרנט של האופוזיציה מעודד מצביעים לחכות לתוצאות בקלפי שלהם, ולשלוח אותן במסרונים מיד למספר טלפון בדרום אפריקה. “לטכנולוגיה יהיה חלק חשוב מאוד” בבחירות, אומרת הסופרת פטינה גאפה. “לכל אחד בזימבבואה יש טלפון סלולרי, כך שהמסר מגיע היום גם לאזורים הכפריים הנידחים ביותר”.

נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה ואשתו גרייס בעצרת שלשוםצילום: רויטרס

הציבור הצעיר, העירוני וחובב הטכנולוגיה שזרם בהמוניו ללבה של הבירה הרארה, מהווה תזכורת נוספת לכך שמוגאבה צפוי לספוג מפלה ניצחת נוספת בעיר הבירה שלו.

אולם, על רקע ההערכות שהנשיא ומנהיג מפלגת Zanu-PF עשוי לגרוף ניצחונות רבים באזורים הכפריים, ייתכן שהבחירות מחר יסתיימו בלי הכרעה ברורה, ויכניסו את זימבבואה למבוי סתום בעל השלכות בלתי צפויות. צ’נגיראי אמד את הקהל שהגיע לעצרת הבחירות ביותר מ-100,000 איש.

צנ’גיראי, שהותקף בעבר והיה מושא לארבעה ניסיונות התנקשות, העביר מסר של פיוס. “הוכיתי, התייחסו אליי כאל פושע, אבל אני לא מריר. הרהרתי בכל מה שקרה לי ולמשפחתי וסלחתי לצוררים”, אמר. “בזימבבואה יש מקום לכל אחד. אני מקווה שהנשיא מוגאבה יהנה מפרישתו בנחת ובנוחות במולדתו, ומאחל לו אריכות ימים כדי שאוכל להראות לו איך מנהיגים אומה”.

מורגן צ'נגיראי, ראש ממשלת זימבבואה, בעצרת אתמולצילום: רויטרס

מאז שהצטרף לממשלת אחדות עם מוגאבה ב־2009, ספג צ’גיראי ביקורת על הפשרות הרבות, על השחיתות במפלגתו ועל שערוריות המין שיוחסו לו. עם זאת, דומה שכל תחושות האכזבה ממנו נמוגו ברגע שעלה על הבמה, לקול תשואותיהם של באי העצרת.

צ’נגיראי הציג את ההתמודדות כמאבק בין המשטר החדש לישן. “זו בחירה בין אתמול עגמומי ובין מחר טוב יותר, בין רודנות ובין ממשל דמוקרטי”, אמר, “לא מדובר רק בבחירת פוליטיקאי, אלא בבחירת דור. מוגאבה שייך לדור שלחם למען עצמאותנו, אבל אנחנו שייכים לדור הנאבק למען שינוי דמוקרטי. הבעיות של היום לא יכולות להיפתר בידי אנשי האתמול”.

מנהיג מפלגת MDC הזהיר מפני אי-סדרים בבחירות. המפלגה טוענת שרשימת הבוחרים נערכה כך שתשרת את האזורים הכפריים שבהם נהנה מוגאבה מתמיכה, ולא את מעוזיה העירוניים של מפלגתו. ממדי העצרת מלמדים שלצ’נגיראי, שזוהי הפעם השלישית שהוא מנסה להביס את מוגאבה, יש עדיין השפעה עצומה בציבור. “זהו המסמר האחרון בארון הרודנות” אמר צ’מיסה, “נהר השינוי עולה על גדותיו”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ