מוגאבה טוען לניצחון

מנהיג האופוזיציה בזימבבואה: הבחירות נחטפו מאיתנו

בעוד מפלגת השלטון טוענת לניצחון סוחף בבחירות שעברו בשקט יחסי, קבוצת משקיפים טוענת שזכות ההצבעה נשללה ממיליון אזרחים

לידיה פולגרין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לידיה פולגרין, ניו יורק טיימס

מפלגת השלטון של זימבבואה, בראשות הנשיא רוברט מוגאבה טוענת לניצחון סוחף בבחירות שנערכו אתמול, בעוד האופוזיציה מתלוננת על "זיופים בקנה מידה נרחב". קבוצת משקיפים מקומיים מסרו כי נמצאו "מגוון רחב של בעיות" בבחירות, וכי לפחות מיליון מבין 6 מיליון המצביעים במדינה לא היו ברשימות ההצבה, רובם באזורים עירוניים, שם נמצא מוקד התמיכה של יריבו של מוגאבה, ראש הממשלה מורג’ן צ’נגיראי.

בזימבבואה אסור לפרסם תוצאות לא רשמיות של הבחירות, אולם שעות אחר סגירת הקלפיות כבר נפוצו שמועות על ניצחונו של מוגאבה. "לקחנו את הבחירות, קברנו אותם", אמר מקור בכיר במפלגת השלטון לסוכנות רויטרס, בהתייחסו למפלגה היריבה "התנועה לשינוי דמוקרטי". צ'נגיראי מצדו מסר כי הבחירות אינן תקפות, בשל ההונאות הנרחבות. לדבריו התוצאות מוטות, והבחירות לא עומדות בסטנדרטים בינלאומיים.

ההצבעה עברה בשקט יחסי, אולם הטענות על הזיופים עלולות להוביל למחלוקת על התוצאות, ומעלות חשש להתפרצות אלימות כפי שאירע אחרי בחירות 2008. התנועה לשינוי דמוקרטי טענה כבר אתמול על הונאות. "זכות ההצבעה של אזרחים רבים נשללה, כשהם לא מצאו את שמותיהם ברשימת המצביעים", אמר טנדאי ביטי, המזכיר הכללי של המפלגה ושר האוצר. הוא תיאר את הפקידים הממונים על הסדר בבחירות כיהירים, ואמר שהם התעלמו מתלונות שהוגשו.

12 מתוך 12 |
צילום: אי-אף-פי
1 מתוך 12 |
2 מתוך 12 |

ביטי הגיע לקלפי בבירה הרארה, וטען ש-2,000 מצביעים, רבים מהם קטינים, הובאו למקום מאזרים כפריים כדי להצביע עבור מוגאבה. הוא פנה לאחד המצביעים ודרש שימנה את שמם של רחובות השכונה, אולם המצביע הביט בו ולא אמר דבר. "כיצד ניתן לרמות באופן בוטה כל כך? הם מנסים למנוע תבוסה נרחבת באמצעות הונאה נרחבת", אמר.

רבים רואים בבחירות שנערכו אתמול כחשובות ביותר מאז ביטול השלטון הלבן ב-1980. למרות מזג האוויר הקר, הציפו אלפים את הקלפיות החל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב. בשל התורים הארוכים החליטו הרשויות להאריך את ההצבעה בכמה שעות וזו הסתיימה ללא אירועים חריגים.

מדובר בהישג מרשים למדינה האפריקאית הנחשלת, שבבחירות 2008 סבלה ממעשי האלימות קשים שהובילו אותה אל סף מלחמת אזרחים. תוצאות הבחירות צפויות להתפרסם בימים הקרובים.

“חל שינוי עצום, האנשים מסוגלים סתם לעמוד ולדבר בפתיחות על דעותיהם. האווירה חופשית יותר”, אמר נאמו מריגה, יזם בתחום החקלאות, לאחר שהצביע באחד הפרברים של הבירה הרארה. גם צ’נגיראי, מועמד האופוזיציה לנשיאות ומנהיג “התנועה לשינוי דמוקרטי”, נשמע אופטימי ושבע רצון מהתנהלות ההצבעה: “מרגש מאוד לראות את כל האנשים האלה אחרי כל הסכסוכים, המבוי הסתום, החשדות, העוינות. לדעתי, שוררת תחושה שזימבבואה סוף סוף עומדת להתקדם”.

הנשיא, רוברט מוגאבה, נשאל אם בכוונתו לכהן קדנציה מלאה של חמש שנים, וענה: “וכי למה לא? למה שאציג את מועמדותי ואתפטר אחר כך? העובדה שאני בן 89 אינה אומרת כלום. הם (יריביו) לא הפכו אותי לסנילי”.

חרף האווירה הרגועה ברחבי זימבבואה, החששות מפני זיופים נותרו גדולים. ניל פדמור, בן 35, הביא את העט שלו לקלפי מפני ששמע שבעטים שהעמידה הממשלה לשימוש המצביעים יש דיו מיוחדת שנעלמת כמה שעות אחרי ההצבעה. “אני מקווה שמספר המצביעים הגדול ימנע מהם לזייף את התוצאות”, אמר פדמור המנהל חברה להנחת סיבים אופטיים. אדיסון מסונדה, מכונאי מובטל בן 25, סיפר כי הטיל פתק נגד מוגבה, הנשיא היחיד שידע מאז ומעולם. “אני רוצה לראות זימבבואה חדשה. אנחנו לא פוחדים”.

אספקט נוסף שהשתנה מאוד ביחס לבחירות 2008, הוא היחס של השלטונות לעיתונות ולסיקור ההצבעה. נכון שהממשלה עודנה אוסרת על משקיפים אירופיים לפקח על ההליך ומונעת כניסתם של עיתונאים זרים, אך הרשתות החברתיות במדינה געשו ביום ההצבעה. שתי המפלגות הגדולות השתמשו בפייסבוק ובטוויטר לקידום תעמולת הבחירות שלהן והממשל קרא לאזרחים לדווח בסלולר על בעיות. “בפעם שעברה היתה אלימות והפחדה”, אומר פדזיסאי רוהאניה, חוקר במכון לדמוקרטיה בזימבבואה, “הפעם, אנשים הרגישו שהם יכולים לצאת ולומר את דברם”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ