מחוז חצי אוטונומי בסומליה הודיע על ניתוק קשריו עם הממשל המרכזי

ממשלת פונטלנד מאשימה את מוגדישו בכך שהיא מסרבת לוותר על חלק מסמכויותיה ועל חלק מהסיוע הזר. חשש שמחוזות נוספים ילכו בעקבותיה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פונטלנד, המחוז החצי אוטונומי בצפון סומליה, הודיע היום (שלישי) על ניתוק כל הקשרים עם הממשל המרכזי במוגדישו, בצעד הנתפס כמפלה למאמצים האפריקאיים והבינלאומיים להביא לסיום המלחמה הנמשכת זה שני עשורים בקרן אפריקה. הממשל בפונטלנד מאשים את ממשלת סומליה בכך שהיא מסרבת לוותר על חלק מסמכויותיה ועל חלק מהסיוע הזר בהתאם למבנה הפדרלי של סומליה, ובכך שאינה לוקחת חלק במאבק במיליציות הקיצוניות הפועלות באזור.

"סומליה הקרועה הידרדרה שוב למעגל של אלימות, פליטות ומעשי איבה על רקע שבטי, תוך התעלמות מופגנת של הממשל המרכזי מהחוקה הפדרלית. לכן אנו משעים את כל הקשרים עם הממשל המרכזי", נמסר בהודעת הממשל בפונטלנד.

בחירתו בספטמבר שעבר של חסן שייח מוחמוד לנשיאות סומליה נתפסה כרגע של שינוי במדינה שסועת הקרבות. זאת על רקע עברו העשיר של מוחמוד בהשכנת שלום בין שבטים שונים במדינה. אך מאמציו של מוחמוד להתגבר על המחלוקות השבטיות בפוליטיקה הסומלית, השחיתות והמאבק המתמיד במיליציות האיסלאמיות הקיצוניות - נכשלו. בחודשים האחרונים שב והתגבר החשש של שכנותיה של סומליה והמעצמות כי מלחמת האזרחים צפויה להתחדש כבר בעתיד הקרוב וביתר שאת.

מאפיה נערכת לחגיגות עיד אל-פיטר, השבוע בסומליהצילום: אי-אף-פי

את הבעיות המרכזיות של מוחמוד היא שהממשל המרכזי בסומליה איננו שולט בשטחים מחוץ למוגדישו הבירה. גם סוגיית חלוקת הסמכויות בין השלטון במוגדישו לבין הממשל במחוזות היא סוגייה בלתי פתורה. מומחים לנעשה בקרן אפריקה מסבירים כי בסומליה הנאמנות השבטית קודמת לכל אידאולוגיה פוליטית או גישה למשאבים, ומסיבה זו חושש הממשל במוגדישו כי העברת סמכויות נוספות למדינות המחוז - יפרק סופית את המדינה.

המהלך של פונטלנד עשוי להאיץ במדינות מחוז אחרות בסומליה - כמו ג'ובלנד שבדרום המדינה - לנקוט בצעד דומה. בהודעת הממשל בפונטלנד נאמר כי הוא יחדש את הקשרים עם מוגדישו רק כשהממשל המרכזי יכבד את המבנה הפדרלי של סומליה. יצויין כי מחוז סומלילנד הכריז על עצמאותו עוד ב-1991, אז שקעה סומליה למלחמת האזרחים, אולם היא לא זוכה להכרה בינלאומית.

עד כה הצליחה פונטלד למנוע השתלטות איסלאמיסטית, אך בחודשים האחרונים החלו לזלוג לתחומה פעילי מיליציית "אל-שבאב" הנסוגים מדרום ומרכז המדינה. במקביל, מתקשה מאוד הממשל להיאבק בפיראטים המאיימים על ספינות מטען ותיירים לאורך החופים.

אחד השווקים במרכז מודגישו. השלטון המרכזי אוחז במרבית השכונותצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ