האופוזיציה בזימבבואה ערערה על תוצאות הבחירות

לבית המשפט הגבוה במדינה הוגש ערעור על תוצאות הבחירות שבהן ניצח הנשיא המכהן, רוברט מוגאבה. מתנגדיו: “היו זיופים, הבחירות נגנבו”

לידיה פולגרין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לידיה פולגרין, ניו יורק טיימס

התנועה לשינוי דמוקרטי בזימבבואה (MDC), מפלגת האופוזיציה העיקרית, עתרה שלשום (שישי) לבית המשפט הגבוה במדינה נגד לפרלמנט ולנשיאות, בטענה שמפלגת השלטון ZANU-PF אחראית לזיופים ולאי־סדרים נרחבים, וביקשה לבטלן.

לדבריהם, הזיופים אפשרו לאנשי הנשיא רוברט מוגאבה, בן 89 השולט במדינה מאז 1980, לטעון לניצחון מוחץ ולקבל יותר משני שלישים מהמושבים בפרלמנט. “הבחירות האלה נגנבו”, אמר דאגלס מְווֹנזורה, דובר MDC. “אנו רוצים שהבחירות יבוטלו, ושייערכו בחירות חדשות בתוך 60 יום”.

על אף הקשה נגד האופוזיציה, כמו . הפעם הבחירות עברו בשקט,: המפלגות קיבלו עותק מספר הבוחרים הסופי רק יום לפני ההצבעה, וכשקיבלו אותו סוף סוף, הוא היה על נייר ולא בפורמט דיגיטלי, ולכן אי אפשר היה לבדוק אותו בקלות ולאתר בו זיופים.

נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבהצילום: אי–פי

רבים, בעיקר באזורים עירוניים שבהם יש תמיכה רבה למתנגדי מוגאבה, לא היו רשומים ברשימות המצביעים ולא הורשו להצביע. בנוסף, מצביעים רבים נעזרו באחרים בהכנסת פתק ההצבעה לקלפי, סימן נוסף שמפלגת השלטון לחצה עליהם להצביע בעד מוגאבה. כמו כן, הודפסו הרבה פתקי הצבעה מהנחוץ, וחלקם הגדול “נעלם”.

גודל הניצחון מעורר תהיות רבות בזימבבואה. בסיבוב הבחירות הראשון שנערך ב–2008, שהתחרו בו מוגאבה ומורגן צ’נגיראי, יו”ר MDC, ניצח האחרון בדוחק. אולם, צ’נגיראי סירב להתחרות בסיבוב השני בשל ההתקפות האלימות על תומכיו בחסות השלטון. יותר מ–200 בני אדם נהרגו בהתקפות אלה, ואלפים הוכו. הפעם קיבל צ’נגיראי בערך את אותו מספר הקולות, אך מספר התומכים במוגאבה עלה ביותר מפי שניים.

לאחר הניצחון הסוחף והצפוי של מוגאבה בסיבוב השני, תיווכו ב-2009 מדינות האזור בין שני הצדדים והשיגו הסכם שלפיו שתי המפלגות יחלקו בשלטון, מוגאבה יישאר בתפקיד הנשיא, וצ’נגיראי - ראש הממשלה.

מפלגתו של מוגאבה לא הרשתה למשקיפים ממדינות מערביות להיכנס, אך משלחות גדולות מהאיחוד האפריקאי ומגוש הסחר האזורי השגיחו על ההצבעה. שני הארגונים פרסמו דו”חות עם ביקורת חריפה על ההצבעה, אך בסופו של דבר קראו למתנגדי המשטר להסכים לתוצאותיה.

מוונזורה, דובר MDC, אמר כי מדינות אפריקה היו מרוצות מהיעדר האלימות ולכן הן סבורות שהבחירות הוגנות. “במדינות אחרות, בחירות צריכות להיות שקטות, חופשיות והוגנות, אך בזימבבואה מספיק שהן שקטות כדי שיהיו קבילות ואנחנו מסרבים לקבל את הסטנדרט הזה”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ