הבחירות במאלי מעלות תקווה להתחדשות הדמוקרטיה

כמה חודשים לאחר המבצע של צרפת לעצירת המורדים, הבחירות עברו ללא הפרות סדר. המועמד המוביל בסיבוב השני שייערך היום הוא ר"מ לשעבר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אזרחי מאלי יצביעו היום (ראשון) בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות, שרבים מקווים שיביאו לשיקום המדינה לאחר ההפיכה הצבאית שהתחוללה בה בשנה שעברה וההתקוממות האיסלאמיסטית שבאה בעקבותיה. הנשיא הנבחר יצטרך לפעול לבנייתה המחודשת של המדינה, ולעזרתו יעמוד סיוע בינלאומי בסך 4 מיליארד דולר שניתן בעקבות המבצע הצבאי של צרפת נגד המורדים האיסלאמיסטים בצפון.

המנצח בבחירות גם יידרש לפעול נגד השחיתות העמוקה במדינה, ולנסות להביא לשלום עם המורדים בני הטוארג לאחר עשורים של התקוממויות. אלה היו הסיבות המרכזיות שהביאו להפלתו של הנשיא הקודם אמאדו טומני טורה במארס 2012, בהפיכה צבאית שאפשרה לאיסלאמיסטים להשתלט על חלקה הצפוני של מאלי.

כ-21 אלף קלפיות הוצבו ברחבי המדינה, מהאזורים המיוערים בצפיפות בדרום, שם חיים 90% מתוך 16 מיליון התושבים, ועד לערי המדבר טימבוקטו וגאו, בהן מטילים האיסלאמיסטים משטר נוקשה לפי חוקי השריעה.

ראש הממשלה לשעבר, איברהים בובאקר קייטה, הוא המועמד המוביל בבחירות, לאחר שקיבל כמעט 40% מקולות המצביעים בסיבוב הראשון שנערך לפני שבועיים. הוא קורא להטלת סדר ומשמעת ולהשבת הכבוד של המדינה, שנחשבה בעבר לאי של יציבות ודמוקרטיה באזור רבוי התהפוכות של מערב אפריקה.

22 מבין 25 המועמדים שהפסידו בסיבוב הראשון העבירו את תמיכתם לקייטה, בן 68, שידוע בראשי התיבות IBK. הוא צבר מוניטין של מנהיג קשוח, כשיצא נגד מחאות סטודנטים ושביתות בתקופתו כראש ממשלה בשנות התשעים. יריבו הוא סומיילה סיסה, בן 63, טכנוקרט מצפון מאלי שפיקח על האיחוד המוניטרי של מערב אפריקה (UEMOA). סיסה קיבל 19% מהקולות בסיבוב הראשון, והוא קורא לשיפור החינוך, יצירת מקומות עבודה ורפורמה בצבא.

תומכיו של סיזה בבמקו, שלשוםצילום: אי-אף-פי

"אני אצביע עבור IBK", אמרה טידג'נה סילה, 28, סוחרת בשוק המרכזי בבירה במקו, הנחשבת למוקד תמיכה בקייטה. "הוא איש שעומד במילה שלו. כשהוא אומר לא - זה אומר לא", הוסיפה. התוצאות הסופיות של הבחירות צפויות להתפרסם לקראת אמצע השבוע.

אף על פי שמאלי היא המדינה השלישית בתפוקת הזהב שלה באפריקה, היא נותרה אחת המדינות העניות והפחות מפותחות בעולם. צרפת קראה לעריכת בחירות מהירות בקולוניה לשעבר, לאחר שמשכה את 3,000 חייליה שהוצבו שם בתחילת השנה והעבירה את האחריות הביטחונית ל-12,600 אלף פקחים של האו"ם. כמה משקיפים התריעו שעריכת בחירות בשלב מוקדם אחרי התהפוכות במדינה עלולה להוביל לבעיות, אולם משקיפים של האיחוד האירופי אמרו שהסיבוב הראשון התקיים כראוי. כ-49% מבין 6.8 מיליון בעלי זכות ההצבע הצביעו בבחירות - מספר המהווה שיא עבור מאלי.

שלטי תמיכה בקייטה, שלשום בבירה במקוצילום: רויטרס

רבים מקווים כי הבחירות יביאו לשינוי במערכת הפוליטית במדינה, שאפשרה לנשיא הקודם טורה להעניק משרות למנגדיו הפוליטיים מבלי לנקוט רפורמות משמעותיות. "אני חושב שנראה שינוי", אומר כריס פומיו, מומחה לאפריקה מהמכון הדמוקרטי הלאומי בוושינגטון. "ההבדלים בין המועמדים כל כך גדולים, שמי שיפסיד ייצור אופוזיציה אמיתית", הוסיף.

קייטה צבר תמיכה ציבורית בכך שלא ביקר בגלוי את מנהיגי ההפיכה הצבאית, וכך זכה גם לתמיכת הצבא. גם כמה אישי דת מוסלמים קראו להצביע לו. מתנגדיו של סיסה, שביקר את ההפיכה הצבאית, אומרים שהוא תומך במערכת הפוליטית המושחתת, אולם הוא דוחה את הטענות ואומר כי הוא מגן על הדמוקרטיה במדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ