נשיא זימבבואה: המפסידים בבחירות יכולים להתאבד, כלבים לא יאכלו את בשרם

רוברט מוגאבה חגג את ניצחונו השנוי במחלוקת בבחירות במתקפה חריפה על האופוזיציה. "הם מוקיונים הממומנים על ידי מדינות המערב", אמר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פחות משבועיים אחרי שניצח בבחירות לנשיאות זימבבואה, התייחס היום (שני) רוברט מוגאבה לראשונה לתוצאות ההצבעה ותקף בחריפות את יריביו הפוליטיים, ובראשם “התנועה לשינוי דמוקרטי” (MDC). “אלה שהפסידו בבחירות יכולים להתאבד אם הם רוצים. אפילו כלבים לא יאכלו את בשרם. הם ירחרחו את גופותיהם וימשיכו הלאה”, אמר שליטה הבלתי מעורער של זימבבואה מאז 1980. מוגאבה בן ה-89 זכה לרוב של 61% וגבר על ראש הממשלה לשעבר ומנהיג האופוזיציה, מורגן צ’נגיראי, שקיבל 35% בלבד.

מוגאבה דיבר באירוע בבירה הרארה לציון ”יום הגיבורים”, חג לאומי שבו מציינת זימבבואה את מאבקה בבריטניה לעצמאות, והדגיש כי לא יסבול שמישהו מיריביו או במערב יטיל ספק בנצחונו. הוא כינה את יריביו “בובות פתטיות” ו-”מוקיונים הממומנים על ידי המערב”. “זכינו לניצחון גורף שאנשים מסוימים אינם מסוגלים לקבלו. אם הם לא מסוגלים לעכל זאת - שיתאבדו”, הוסיף מוגאבה וזכה לתשואותיהם של אלפים מפעילי מפלגת השלטון ZANU-PF. הוא כינה את ניצחונו “מכת ברק מיסטית”.

האופוזיציה בזימבבואה, שערערה על תוצאות הבחירות בטענה כי נצחונו של מוגאבה הושג באמצעות זיופים נרחבים ואיומים, החרימה את “יום הגיבורים” והודיעה כי “לא תשתף פעולה עם גנבי בחירות”. לדבריה, הזיופים אפשרו לאנשי מוגאבה לטעון לניצחון מוחץ ולקבל יותר משני שלישים מהמושבים בפרלמנט. “הבחירות האלה נגנבו”, אמר דאגלס מְווֹנזורה, דובר MDC. “אנו רוצים שהבחירות יבוטלו, ושייערכו בחירות חדשות בתוך 60 יום”. בסרטון - מוגאבה בנאום הניצחון.

על פי החוקה בזימבבואה על בית המשפט העליון לפסוק בעניין בתוך 14 מיום הבחירות. פרשנים פוליטיים אינם צופים שינוי או מהפך שכן לדבריהם מפלגתו של מוגאבה שולטת בכל המוסדות המשפטיים בזימבבואה. בערעור האופוזיציה נכתב כי מאות אלפי קולות לא נספרו וכי לפחות 870,000 הצביעו תחת שמות שונים.

בשונה מהבחירות העקובות מדם ב-2008, הפעם עברו הבחירות בזימבבואה בשקט אך העיבו עליהן בעיות רבות. בין היתר, קיבלו המפלגות עותק מספר הבוחרים הסופי רק יום לפני ההצבעה, וכשקיבלו אותו סוף סוף, הוא היה על נייר ולא בפורמט דיגיטלי, ולכן אי אפשר היה לבדוק אותו בקלות ולאתר בו זיופים.

בדו”ח ראשוני שפרסם גוף מקומי שפיקח על הבחירות הועלה חשש כי לפחות מיליון מתוך 6.4 מיליון פתקי הצבעה - זויפו או “נעלמו”. לעומת זאת, צוות פקחים ששיגר האיחוד האפריקאי לזימבבואה קבע כי חרף תקלות נקודתיות ההצבעה היתה חוקית ועל כל הצדדים לקבלה. מנהיגי דרום אפריקה ומוזמביק, שתיים משכנותיה של זימבבואה, בירכו את מוגאבה על ניצחונו. ממשלת בוצואנה קראה לספירה מחודשת של הקולות והדגישה כי מהנתונים שפורסמו עד כה “לא ניתן לקבוע בוודאות שבזימבבואה התקיימה הצבעה חופשית והוגנת”.

פעילי מפלגת השלטון בזימבבואה מציינים את "יום הגיבורים", היום בהרארהצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ