תקווה דמוקרטית במאלי: רה"מ לשעבר זכה בבחירות, יריבו הודה בהפסד

הבחירות לנשיאות שלאחר המבצע הצבאי הצרפתי בצפון המדינה הוכרעו ללא עוררין. הנשיא הנבחר: השלום עם בני הטוארג בצפון נמצא בעדיפות ראשונה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

איברהים בובאקאר קייטה, ראש ממשלת מאלי לשעבר, זכה בבחירות לנשיאות המדינה ללא עוררין, לאחר שיריבו הודה בהפסד בסיבוב השני בבחירות שנועדו לשים קץ לשנה של זעזועים קשים במדינה. עם בחירתו של קייטה, 68, הידוע בעולם בראשי התיבות שלו IBK, תוכל המדינה המערב אפריקאית לקבל סיוע בינלאומי בכ-4 מיליארד דולר.

כספי הסיוע נועדו לשקם את הנזק שגרמו המורדים האיסלאמים בצפון המדינה וההתערבות הצבאית של צרפת ששמה קץ לכיבוש האיסלאמי באזור.

הנשיא הנבחר מקבל לידיו מדינה שסועה ויהיה חייב לפעול במהירות לשיקום כוחות הביטחון, להתמודד עם נגע השוחד המושרש, ולפתוח בשיחות שלום עם לוחמי הטוארג בצפון, הדורשים מהממשלה בבירה במאקו אוטונומיה גדולה יותר.

הודאת יריבו סומיילה סיסה בהפסד, שטען שלשום לאי-סדרים בהצבעה בסיבוב השני, נותנת בידי קייטה מנדט לביצוע רפומות במושבה הצרפתית לשעבר, אחת המדינות העניות בעולם. הנשיא הנבחר נודע בתור ראש ממשלה קשוח לאחר שהורה בשנות התשעים לדכא ביד קשה הפגנות של סטודנטים, והיה צפוי לנצח בבחירות. בסיבוב הראשון של הבחירות ב־28 ביולי, הוא זכה ב־40% מקולות הבוחרים, שהזדהו עם קריאתו להשיב סדר וכבוד למאלי, מדינה שהיתה בעבר מופת לדמוקרטיה באזור בלתי יציב.

לדברי משקיפים בינלאומיים, למעט כמה אי סדרים, הבחירות התנהלו באופן מופתי. “על פי אמות המידה הדמוקרטיות, בחירות אלה היו הצלחה”, אמר ראש המשקיפים מטעם האיחוד האירופי, לואי מישל. “בחירות אלה מאפשרות למאלי להתחיל להשלים את התהליך שהחלה בו: שיבה לדמוקרטיה נורמלית”.

צרפת לחצה לקיום את בחירות במהירות על רקע הסגת כשלושת אלפים מחייליה מהמדינה, והעברת האחריות הבטחונית לכוח השלום של או”ם, חרף החשש שהליך חפוז עלול לכרסם בלגיטימיות של הנשיא החדש.

נשיא מאלי הנבחר איברהים בובאקאר קייטהצילום: אי–פי

קייטה אמר שיציב בראש סדר יומו את עניין השגתו של שלום בר-קיימא בצפון מאלי, שידעה חמש התקוממויות עקובות מדם מאז קבלת עצמאותה מצרפת, ב־1960. בני הטוארג בהירי העור בצפון האשימו את הממשלות בדרום לדורותיהן, שהורכבו מהרוב השחור, בקיפוח אזורם הבלתי מפותח.

בשנה שעברה פתחו בני הטוארג שוב במרד, בטענה שבמאקו הפרה הסכם שלום משנת 2006, שבמסגרתו התחייבה להזרים משאבים לפיתוח הצפון. המרד קיבל גוון שונה מפעמים קודמות בחיבור של מנהיגיו לפלג האזורי של אל-קאעדה, והביא לאכיפה נוקשה של השריעה בצפון מאלי ולמחאה מצד מדינות המערב נגד הפרת זכויות האדם שם, כמו גם נגד ההרס באתר המורשת העולמית בעיר טימבוקטו.

“האתגר המרכזי הוא להגיע לפיוס לאומי”, אומר כריס פומוניו מהמכון הלאומי לדמוקרטיה באפריקה שמרכזו בבוושינגטון. ”יש תסיסה רבה בקרב קבוצות אתניות שונות, לא רק בין הצפון לדרום, אלא גם בתוך הצפון”. 12,600 חיילי האו”ם יקבלו עליהם את האחריות הבטחונית, לצד כוח משימה צרפתי של אלף חיילים צרפתים, שישאר במאלי כדי להתמודד עם פרץ אפשרי חדש של אלימות ארגונים איסלאמים.

מורדים בני הטוארג בעיר הצפונית קידאל, בחודש שעברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ