הכוח ההתקפי הראשון של האו"ם בפעולה: יותר מ-80 הרוגים במזרח קונגו

הצבא מנסה להניס את מורדי הטוטסי המקבלים אספקה מגבול רואנדה. בקרבות משתתף כוח האו"ם הראשון שיש לו סמכויות התקפיות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

עשרות בני אדם נהרגו אתמול (ראשון) ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו בקרב הראשון של הכוח ההתקפי הראשון שיצר האו"ם. חיילים של הצבא הקונגולזי, הנתמכים בכוחות האו"ם, נתקלו בכוחות המורדים מקרב בני שבט הטוטסי של תנועת "M23" ליד העיר גומה שבמזרח המדינה.

רופא שנמצא באזור הקרבות, ששמו אייזק ווארוונאמיזה, סיפר שראה 82 גופות בשדה הקרב, 23 מהן של חיילי הצבא. זהו מספר ההרוגים הגדול ביותר במדינה מאז התחדשה הלחימה בין הצבא לתנועת המורדים ביום רביעי שעבר. לדברי ווארוונאמיזה, שירותי הרפואה באזור מתקשים להתמודד עם כמות הפצועים והקורבנות הרבה משני הצדדים.

זו הפעולה הקרבית הראשונה של מונוסק"ו, כוח האו"ם במדינה האפריקאית, מאז החלטת מועצת הביטחון במארס האחרון להעניק לו סמכויות התקפיות שנועדו להשיב את השלום לאזור ולהוריד את רמת האיום לאזרחים. על "חטיבת ההתערבות" הוטל "לנטרל" ארגונים חמושים אלימים, ולחפש אותם באופן פעיל ולא לחכות שיותקפו.

גופת אזרח שנהרג בתקיפת המורדים בגומה, שלשוםצילום: אי–פי

שלשום דווח כי נפצעו שלושה חיילים של מונסק"ו. בכיר באו"ם שדיבר בעילום שם סיפר כי שני מפקדים בכירים בקרב המורדים נהרגו מאז תחילת הקרבות ביום רביעי בשבוע שעבר, בעוד שאיש מבכירי הצבא לא נפגע. 

הקרבות נערכים כ-15 ק"מ בלבד מהעיר גומה, שעליה השתלטו כוחות המורדים לזמן קצר בשנה שעברה. הצבא הקונגולזי וחיילי האו"ם נלחמים במורדים מאז יום רביעי, כדי לסלק אותם מהאזור. עדי ראייה מעריכים שהצבא לא הצליח להתקדם משמעותית בששת ימי הקרבות, מכיוון שעד כה נכשל בהשגת מטרתו העיקרית – מניעת הגישה של המורדים לגבול עם רואנדה, שדרכו הם מקביל אספקה. 

תנועת "M23" מורכבת מכמה מאות לוחמים קונגולזים, בעיקר משבט הטוטסי, שערקו מהצבא בשנה שעברה ומאשימים את הממשלה בהתעלמות מסיכום שנחתם עם הטוטסי ב-23 במארס 2009. המורדים השתלטו בנובמבר האחרון על העיר גומה, שבה גרים כמעט מיליון בני אדם, אך לאחר זמן קצר נסוגו בעקבות לחץ בינלאומי והבטחת הממשלה לערוך עמם שיחות שלום. השיחות המתקיימות מאז מארס באוגנדה השכנה לא הניבו פירות עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ