נלסון מנדלה שוחרר מבית חולים; חדר טיפול נמרץ הוקם בביתו

השיפור המתמיד במצבו של נשיא דרום אפריקה לשעבר אפשר לרופאים להעבירו למעונו ביוהנסבורג. עם זאת, מצבו מוסיף להיות קשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי יותר מחודשיים בהם היה מאושפז, שוחרר הבוקר (ראשון) נשיא דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה, מבית חולים בפרטוריה. מצבו של מנדלה בן ה-95 מוגדר "קשה אך יציב בשלב זה", דבר שאפשר לו להשתחרר לביתו ביוהנסבורג.

רופאיו של מנדלה אמרו כי אין הבדל בין אופי הטיפול שקיבל מנדלה בבית החולים לבין זה שניתן להעניק לו בביתו. במעונו של מנדלה נערכו בשבועות האחרונים שיפוצים והוקם בו חדר מיוחד לטיפול נמרץ.

מנדלה אושפז ב-8 ביוני אחרי שלקה שוב בדלקת ריאות. אלא שבניגוד לפעמים קודמות, הפעם הידרדר מצבו מאוד וברחבי המדינה החלו להתכונן למותו של המנהיג המהולל, חתן פרס נובל לשלום. עם הזמן, חל שיפור איטי אך מתמיד במצבו של מנדלה ולפני כשלושה שבועות סיפרה בתו, דינדזי, כי ייתכן שיאפשר לאביה לשוב לביתו בקרוב. "ביקרתי אצלו אתמול, הוא צפה בטלוויזיה והקשיב למה שאמרו דרך אוזניו. הוא חייך אלינו חיוך גדול והרים את ידו. הוא מגיב בעיניו ובידיו", אמרה הבת. צפו בדיווח של רשת NCA על שחרורו של מנדלה.

אשפוזו של מנדלה לווה בתפילות המוניות להחלמתו ברחבי דרום אפריקה. אלפים התגודדו מדי יום מחוץ לבית החולים בפרטוריה ורבים אחרים הותירו מסרי תקווה ותפילות להחלמתו ליד ביתו.

לפני כשבועיים צוין ברחבי העולם "יום נלסון מנדלה" של האו"ם. בדרום אפריקה ציינו התושבים את היום ב-67 דקות סמליות להתנדבות בשירות הציבורי, לכבוד 67 השנים בהן מנדלה נלחם עבור זכויות האדם - בתחילה כשנאבק מול האפרטהייד במדינתו, ולאחר מכן בתור נשיא כשפעל למניעת הפערים והמתיחות הגזעית. עובדים, סטודנטים וחיילים ואזרחים התנדבו לסייע ליתומים, ציירו ציורי קיר בבתי ספר ותרמו אוכל לעניים.

ברכות ותפילות על כרזה הנושאת את דמות של מנדלה מחוץ לבית החוליםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ