בפעם השנייה, אישה מונתה לראשות ממשלת סנגל

בתפקידה כשרת משפטים הנהיגה אמינטה טורה מדיניות בלתי מתפשרת כלפי שחיתות והגישה כתב אישום נגד נשיא צ'אד לשעבר המואשם בפשעי מלחמה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

בפעם השנייה בתולדות סנגל מונתה היום (שני) אישה לתפקיד ראשת הממשלה. אמינטה טורה נבחרה לתפקיד על ידי הנשיא, מאקי סאל, אחרי שזה החליט בסוף השבוע על פיזורה של הממשלה מסיבות שאינן ברורות. בתום שיחות בארמון הנשיאות בדקאר, אמרה טורה כי "לכבוד הוא לה להקים את הממשלה הבאה של סנגל וכי היא מקבלת את הצעת הנשיא בענווה".

טורה, בת 50, היא פעילה לזכויות אדם וחברת מפלגת השלטון הסנגלית APR. היא כיהנה בממשלה היוצאת כשרת המשפטים והובילה קו בלתי מתפשר נגד עבירות צווארון לבן, במסגרתו הועמדו לדין גם כמה פקידי ממשל בכירים, ובהם בנו של הנשיא לשעבר עבדולאי ואדה. כשהדיח סאל את ואדה במארס אשתקד מהנשיאות, הוא הבטיח דמוקרטיזציה במדינה המערב־אפריקאית, ומלחמה בעוני ובשחיתות. הוא גייס בנקאי טכנוקרט לצורך הקמת הממשלה וזו החזיקה מעמד במשך 17 חודשים.

לאורך כהונתה של הממשלה הקודמת היתה טורה הכוח המניע מאחורי יוזמה להעמיד לדין את נשיאה צ'אד לשעבר, חסינה חאברה, המואשם בפשעים נגד האנושות לאורך תקופת שלטונו בשנים בשנות השמונים. חאברה עלה לשלטון ב-1982 בהפיכה צבאית בחסות סוכנות הביון האמריקאית (סי־איי־אי) והפך לנשיא תוך שהוא מבטל את תפקיד ראש הממשלה. לאורך שמונה שנות כהונתו ניהל משטר אימים שעסק טיהורים אתניים וכליאה המונית ובו נרצחו לפחות 40 אלף בני אדם.

ב-1990 הודח חאברה בהפיכה צבאית ונמלט לסנגל, שם זכה למקלט וחי ללא הפרעה גם כשבית משפט מקומי אישר בשנת 2000 כתב אישום בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות נגדו. על אף שב-2011 הסכים ואדה להקים טריבונל מיוחד שבו יישפט חאברה, ההליך נתקע עד לכניסתה של טורה למשרד המשפטים. ביולי השנה נעצר חאברה והוגש נגדו כתב אישום.

טורה מכונה בכלי התקשורת המקומיים "מימי". היא מתמנה לתפקיד 11 שנים אחרי פרישתה של מאמה מדיור בויאה מתפקיד ראש הממשלה. בויאה כינתה בתפקיד במשך כשנה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ