קניה צפויה להיות הראשונה שפורשת מביה"ד הבינלאומי

הפרלמנט בניירובי אישר את המהלך, שזקוק עדיין לאישור הממשלה. בשבועות הקרובים צפוי להיפתח בהאג משפטו של נשיא קניה בגין פשעים נגד האנושות

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

קניה צפויה להיות המדינה הראשונה שפורשת מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC), וזאת שבועות ספורים בלבד לפני פתיחת משפטו של נשיאה, אוהורו קניאטה, וסגנו ויליאם רוטו. הפרלמנט בניירובי אישר בסוף השבוע הצעת חוק בעניין ללא התנגדות, שכן נציגי האופוזיציה החרימו את ההצבעה. כדי להשלים את הליך פרישתה צריכה עדיין ממשלת קניה להעביר אגרת רשמית בעניין למזכ”ל האו”ם באן קי־מון וזו תיכנס לתוקף רק שנה אחרי העברתה.

נגד קניאטה ורוטו הוגשו כתבי אישום בגין חלקם במהומות האלימות בקניה אחרי בחירות 2007, שבהן נהרגו יותר מ-1,100 בני אדם. עם בחירתם לפני מספר חודשים הצהירו קניאטה ורוטו כי ישתפו פעולה עם בית הדין הבינלאומי. שניהם מואשמים בפשעים נגד האנושות וכופרים בהאשמות.

אדאן דואלה, מנהיג הרוב בפרלמנט וראש הקואליציה של קניאטה, ציין בדיון שקיימו המחוקקים כי נשיאי ארה”ב ביל קלינטון וג’ורג’ בוש הבן התנגדו בזמנו להצטרפות ארה”ב לבית הדין בהאג, במטרה להגן על אזרחים וחיילים אמריקאים מהעמדה לדין מסיבות פוליטיות. מתנגדי היוזמה טוענים שפרישה מבית הדין תבודד את קניה. “נהיה מנודים בעולם, ניחשב למדינה ריאקציונרית הפועלת לקידום האינטרסים של עצמה בלבד”, אמר נציג האופוזיציה פרנסיס ניאנזה.

אוהורו קניאטה בנאום הניצחון שלו אחרי הבחירותצילום: אי-אף-פי

מומחים משפטיים אינם רואים אילו יתרונות יכולה קניה להפיק מפרישה מבית הדין הפלילי הבינלאומי, שכן זו לא תבטל את מחויבותה לשתף פעולה עם חקירות והליכים משפטיים שכבר מתקיימים. לדבריהם, בטווח הארוך המוניטין של קניה כמדינה השומרת על זכויות אדם ועל שלטון החוק רק ייפגע.

מאידך, טוענים תומכי המהלך כי בית הדין הבינלאומי בהאג ממילא שופט אפריקאים בלבד. יו”ר האיחוד האפריקאי עצמו אמר מוקדם יותר השנה כי החקירות שמנהל בין הדין “הפכו לסוג של ציד גזעי”. נג’ונג’ו מואה, דובר הסניף הקניאתי של ארגון ICTJ, המסייע לחברות במעבר להתמודד עם הפרות זכויות אדם ופשעים הומאניטריים, אמר כי המהלך הקנייתי “מאכזב את כל השואפים לעשיית צדק בשמם של קורבנות מעשי האלימות. קניה חתמה על אמנת רומא, ובית הדין הפלילי הבינלאומי שיחק תפקיד חשוב בבחירות השלוות שהתקיימו במדינה השנה. ההחלטה משדרת מסר שלילי ביותר”.

בית הדין הבינלאומי החל לחקור את שפיכות הדמים בקניה אחרי שניירובי לא העמידה לדין את המעורבים בהתססה ובשלהוב הרוחות שנמשכו כשלושה חודשים. בית הדין, שהוקם בשנת 2002 ודן בפשעים הבאים: רצח עם, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ופשעי תוקפנות, כבר הודיע כי ההליכים המשפטיים נגד קניאטה ורוטו יימשכו גם אם קניה תפרוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ