פיגוע בקניון בבירת קניה: 39 בני אדם נרצחו ו-150 נפצעו

מחבלים מוסלמים מסומליה המסונפים לאל-קאעדה הסתערו למרכז הקניות, שבבעלות ישראלית. כמה ישראלים ששהו במקום הצליחו להיחלץ מהאירוע בשלום

ברק רביד
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
רויטרס

מחבלים מוסלמים מסומליה הסתערו אתמול (שבת) על קניון בבירת קניה ניירובי, שישראלים נמנים עם בעליו, פתחו באש לכל עבר והשליכו רימוני יד. לפי הצלב האדום, במתקפת הטרור נרצחו לפחות 39 בני אדם ונפצעו עוד כ–150. כמו כן, כלי תקשורת דיווחו כי החמושים מחזיקים מספר לא ידוע של בני ערובה. כמה  אזרחים ישראלים ששהו במקום באותה עת נחלצו בשלום מהאירוע. ארגון הטרור הסומלי "א-שבאב" קיבל אחריות לפיגוע. עוד נמסר כי אחד המחבלים נתפס וכי הוא מאושפז בבית חולים, אך כעבור שעה קלה נאמר כי הוא מת מפצעיו.

עוד לפני כן מסרו הרשויות במדינה כי הן מעריכות שמדובר במתקפת טרור של מחבלים מוסלמים. חיילים נשלחו לתוך המבנה כדי להביא לסיום התבצרות המחבלים במקום. עד ראייה במקום סיפר כי המחבלים אמרו למוסלמים שהיו במקום לקום ולעזוב, שהם בטוחים, ושבכוונתם לפגוע רק בבני דתות אחרות. לפי הדיווחים, עוד עשרות בני אדם נפגעו במתקפת הטרור.

גורמים במשרד החוץ ציינו כי שלושה אזרחים ישראלים ששהו בקניון שהותקף בקניה הצליחו להיחלץ בשלום מהאירוע, ונקלטו על ידי סגן השגריר בניירובי יקי לופז וקצין הביטחון של השגרירות שנמצאים בשטח. שני גברים ישראלים שהיו במקום הצליחו לברוח בכוחות עצמם, ואישה ישראלית שהסתתרה באחד מבתי העסק חולצה על ידי כוחות הביטחון המקומיים. בכיר במשרד החוץ ציין כי הודעות נמסרו למשפחות הישראלים שהצליחו להימלט, ובמשרד אמרו כי מעבר לכך לא ידוע על ישראלים נוספים שנקלעו למקום.

פצועה מפונה בעגלת קניות מהקניון שהותקף בניירובי, אתמולצילום: אי-אף-פי

ארגון "א-שבאב" מסומליה, המסונף לאל-קאעדה, איים זה מכבר בביצוע הפיגוע בקניון "ווסטגייט" בניירובי. קניה מאשימה את הארגון בסדרת פיגועים נגד כוחות הביטחון ונגד כנסיות. חלק מבעליו של הם ישראלים ואותו נוהגים לפקוד אזרחים זרים. אחד מבעלי הקניון, הישראלי אלכס טרכטנברג, אישר בשיחה עם "הארץ" כי חלק מהמרכז המסחרי אכן נמצא בבעלותו, אך סירב להרחיב בנושא.

מסוקים של המשטרה הקיפו את המבנה הגדול ושוטרים צעקו לאזרחים לצאת החוצה מתוכו, בעוד עשרות מהם נמלטים מהקניון. עשן עלה מאחת הכניסות, ועדי ראייה אמרו כי שמעו פיצוצים של רימוני יד. אחרים מסרו כי ראו שהמחבלים השתמשו בנשק אוטומוטי, ברובי קלצ'ניקוב.

יוקה מנאסה, שהיה בקומה העליונה בקניון כשהחלו היריות, אמר כי אין ספק שלא מדובר בשוד: "הם לא נראים כמו פושעים, ולא מדובר בתקרית שוד. זו מתקפה, השומרים שראו אותם אמרו כי הם ירו לכל עבר ללא הבחינה".

חלק מהמבלים שנמלטו מהיורים עלו במדרגות והתחבאו מתחם הקולנוע בקניון. המשטרה מצאה קבוצה אחרת של אזרחים מפוחדים שהסתתרה בשירותים בקומה הראשונה. יותר מ-20 נפגעים נלקחו על אלונקות החוצה לרחוב, וכמה מהם גם הוסעו בעגלות קניות.

5 מתוך 5 |
מסוק ועשן מעל הקניון בניירוביצילום: רויטרס
1 מתוך 5 |
חייל מחוץ למתחם הקניות
2 מתוך 5 |
עשן מתמר ממרכז הקניות

צבא קניה נטל את הטיפול במצב מידי המשטרה לאחר כמה שעות. חיילים ושוטרים רבים הקיפו את המתחם והחלו לסרוק את המבנה הגדול, בניסיון לחסל את המחבלים המסתתרים בחנויות.

אחד השוטרים סיפר כי החמושים הסתתרו בתוך סופרמרקט של רשת נאקומאט, אחד מרשתות שיווק המזון הגדולות בקניה. הרשת הודיעה לאחר הפיגוע כי תסגור את כל סניפיה בעיר למשך הלילה, ליתר ביטחון.

לדבריו, לפחות שלושה בני אדם נהרגו בחנות לנעלי ילדים, הסמוכה לסופרמרקט, ושם הצביע על שלוליות דם שנקוו על הרצפה. הוא הצביע על מסעדת המבורגרים שבה עדיין התנגנה מוזיקה, ואוכל נותר עזוב על השולחנות: “יש לנו עוד כמה גופות גם כאן”. בתוך המבנה היה תוהו ובוהו. היה אפשר לראות רצפות מגואלות בדם ותרמילים ריקים מפוזרים על הקרקע. שוטר גרר גופה של ילדה על הרצפה והניח אותה על אלונקה, בזמן ששני שוטרים בבגדים אזרחיים שכבו על הרצפה מחוץ לכניסה לסופרמרקט, שבו התבצרו המחבלים.

אוהורו קניאטה, נשיא קניה, יצא בהודעה לקראת חצות, שבה התחייב כי ארצו תלכוד את האחראים לפיגוע. “מבצעי המעשה הפחדני הזה רוצים להפחיד, לפלג ולפגוע במורל של העם הקנייתי”, אמר קניאטה בנאום טלווזיוני לאומה, “כבר התגברנו בעבר על מתקפות טרור, ואנחנו נביס את המחבלים פעם נוספת”.

גלעד מילוא, ישראלי שהיה במקום בעת האירוע, אמר לחדשות 2: "חברים שלנו ששהו במקום קפצו דרך המרפסת". הוא הוסיף ותיאר: "מסוקים כל הזמן מסתובבים לנו מעל הראש. הצבא נמצא מסביב לקניון מספר מטרים ממני, עובר מקומה לקומה ומטהר את הקניון מהחמושים שנותרו". 

"בשעה 12:25, שמעתי פיצוצים אדירים מחוץ למרכז הקניות", אמר ל-Ynet יריב קידר, החי בקניה בשבע השנים האחרונות. "אחרי שלושה-ארבעה פיצוצים עזים מחוץ למתחם התחילו להישמע יריות שעברו לנו מעל הראש. התחילו להישמע זעקות וצרחות של אנשים מבוהלים. באותה השנייה החבאתי את כל המסמכים שלי שיכולים לזהות אותי כישראלי - הדרכון ומסמכים של העבודה - כדי שחס וחלילה לא יחטפו אותי והעובדה שאני ישראלי לא תפגע בי. גם חבר שלי מהעבודה עשה כמוני. נשארנו מתחת לשולחנות עד שהגיעו כוחות הביטחון המקומיים".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ