יום שלישי להתבצרות |

חילופי אש, עשרות פיצוצים ועשן כבד מהקניון בניירובי; לפחות 62 הרוגים

כלי תקשורת מדווחים על עשרות לוחמים שזורמים לתוך הקניון, שם נהרגו מיום שבת 62 בני אדם ונפצעו כ-200. שר הפנים: מאמינים שהמבצע יסתיים בקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שאמש הודיע צבא קניה כי השתלט על הקניון ושחרר את מרבית החטופים בקניון ווסטגייט שבניירובי, בשעות הצהריים (שני) שבו ונשמעו קולות ירי רבים ועשרות פיצוצים במקום. שר הפנים הקניתי, ג'וזף אולה לנקו, מסר במסיבת עיתונאים כי מרבית בני הערובה שוחררו, מבלי לנקוב במספרם, ועדכן על הנעשה בקניון: "אנחנו שולטים בכל הקומות של מרכז הקניות. השליטה שלנו בבניין מוחלטת, ולא ניתן לברוח ממנו כעת. אנחנו מאמינים שהמבצע יסתיים בקרוב".

מאז השעה 13:00 (שעון ישראל) נשמעו יריות ועשרות פיצוצים מתוך המתחם ועל פי כמה מהדיווחים כוחות הביטחון הקנייתים עשו ניסיון לפוצץ את הגג. עשן סמיך מיתמר מעל לקניון ומטוסי קרב חגים מעליו. השר לנקו סיפר כי כל הטרוריסטים הם גברים, וחלקם התחפשו לנשים. הוא סיפר כי הם הציתו מזרנים והעלו באש את אחד המרכולים בקניות. לפחות שלושה מהמחבלים נהרגו, ואחד עשרה חיילים קנייתים נפצעו במבצע.

במקביל, דחה דובר של ארגון "אל-שבאב", העומד מאחורי הפיגוע, כי אזרחים מערביים או נשים מעורבים בחטיפה. בראיון לרשת בי-בי-סי אמר הדובר "אבו עומאר" כי הוא נמצא בקשר עם המחבלים וכי אין להם כל כוונה לנהל משא ומתן. הצלב האדום הודיע בצהריים כי למעט ההרוגים, 63 בני אדם נוספים מוגדרים נעדרים.

סאגת החטיפה בניירובי נמשכת זה היום השלישי. אמש הודיע צבא קניה בטוויטר כי חייליו שולטים ברוב חלקי הקניון והעריך כי כ-30 בני אדם מוחזקים בתוך המבנה בידי 10-15 חמושים. דוברו של נשיא קניה מסר כי החמושים והחטופים שוהים במקום אחד במרוכז.

בינתיים החלו הרשויות בקניה לפרסם פרטים על חלק מההרוגים במתקפה. בין ההרוגים אחיינו וארוסת אחיינו של נשיא קניה, שדרן רדיו מקומי, שלושה אזרחים בריטים, שני קנדים, בהם דיפלומט אחד, שתי נשים מצרפת, שני הודים, אזרח אוסטרלי, אדם מדרום אפריקה, אזרח הולנד, אזרח גאנה ואשה מסין. בפיגוע נפצעו לפחות 200 בני אדם. 

כתב "גרדיאן" גיא אלכסנדר הנמצא בניירובי דיווח אתמול כי כוחות קומנדו נאספו מחוץ לקניון וכי לאחר מכן נשמעו קולות ירי ופיצוצים. לדבריו, שני מסוקים נחתו על גג המבנה. כמו כן דווח על פיצוץ באחד מחלקי הקניון. שלושה אמבולנסים נראו עוזבים את המקום זמן קצר לאחר מכן. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, כוחות הביטחון הקנייתים נכנסו למבנה ומיד לאחר מכן החלו חילופי אש בינם לבין החמושים.    

5 מתוך 5 |
מסוק ועשן מעל הקניון בניירוביצילום: רויטרס
1 מתוך 5 |
חייל מחוץ למתחם הקניות
2 מתוך 5 |
עשן מתמר ממרכז הקניות

מוקדם יותר דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית על כך שכוחות ישראליים הצטרפו לכוחות הקנייתים בניסיון להביא לסיום המשבר. "הישראלים זה עתה נכנסו לקניון והם החלו בחילוץ החטופים והפצועים", אמר מקור בטחוני מקומי לסוכנות איי-אף-פי. דובר משרד החוץ הישראלי סירב לאשר או להכחיש מעורבות ישראלית במשבר. "אנחנו לא מגיבים על שיתוף פעולה בטחוני שקורה או לא קורה", אמר הדובר לסוכנות הידיעות.

מנגד, בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט גורם ביטחוני ישראלי שאומר שיועצי משא ומתן ישראליים מייעצים לממשל בקניה כדי לסייע לכוחות המקומיים בחילוץ החטופים. "ישנם יועצים ישראליים המסיעיים באסטרטגיית המשא ומתן, אך כוחות ביטחוניים מישראל אינם מעורבים בהסתערות על הקניון", אמר הגורם שנותר בעילום שם. לעומתו, מקור ביטחוני קנייתי אמר כי חיילים ישראליים מעורבים בחילוץ. עוד נכתב בדיווח בסוכנות כי מקור ישראלי בניירובי אמר שכל הישראלים שנכחו בקניון בעת המתקפה יצאו ממנו בשלום, בכללם שלושה שחולצו הלילה. בסרטון - קטע שצולם בקניון בעת השתלטות המחבלים.

אלכסנדר, כתב הגרדיאן, מסר כי ייתכן שהידיעות על מעורבות ישראלית מקורן בעדות של אזרחים שנכחו במרכז הקניות. הכתב שוחח עם שני אזרחים קנייתים, הטוענים כי חולצו מהקניון הודות לקצין ביטחון ישראלי. בדיווח נכתב עוד כי ממשלת קניה נעזרת ביועצים ישראליים ובריטיים לניהול המשא ומתן.

חבר הוועדה לביטחון לאומי של בית הנבחרים האמריקאי, הרפובליקאי פיטר קינג, אמר כי ארגון א-שבאב, שאחראי להתקפה על הקניון בניירובי, גייס עד 50 אזרחים אמריקאים ממוצא סומלי בשטח ארה"ב. הוא לא פירט אם מישהו מהם מעורב בתקיפת הקניון, אך לדבריו בין 15 ל-20 מהם "עדיין פעילים" והוא הביע חשש שחלקם יחזרו לארה"ב ו"ישתמשו ביכולות שלהם נגד ארה"ב". 

פלוריאן פלייד מבלוג המעקב אחר הטרור Jih@d פרסם רשימה של שמות המעורבים במתקפה ומקום מוצאם. לפי פלייד, ארגון הג'יהאד אל-שבאב פרסם את רשימה של 15 גברים מארצות שונות, בני 20-27, שאומנו בסומליה. לפי הרשימה, בתא הטרור האחראי לתקיפה היו שישה אזרחים אמריקאים מרחבי המדינה, אזרח רוסי, שוודי, פיני מהלסינקי ואנגלי מלונדון, שני סורים, שני סומלים וקנייתי. אל-שבאב מכחיש כאמור מעורבות של אזרחים ממדינות המערב במתקפה.

נשיא קניה, אוהורו קניאטה, פנה לעם הקנייתי בנאום טלוויזיוני והבטיח להם שהמחבלים שהסתערו בשבת על הקניון שבו מבקרים מדי יום תיירים ותושבים מערביים רבים, ייתנו דין וחשבון על מעשיהם: "הם לא יתחמקו ממעשיהם המתועבים והמפלצתיים. נעניש את מתכנני הפיגוע במהירות ובכאב רב". הוא הוסיף כי כוחות הביטחון הצליחו לבודד את המחבלים באזור אחד של הבניין. "הפושעים נמצאים במקום אחד בפנים, ויש לנו סיכוי טוב לפגוע בהם". קניאטה התוודה בנאום כי בין ההרוגים גם אחיינו וארוסתו.

בקניון, שחלק מבעליו ישראלים, שהו בעת המתקפה כמה אזרחים ישראלים אך הם נחלצו בשלום מהאירוע. גדודי חיילים של צבא קניה הגיעו ביומיים האחרונים לניירובי כדי לסייע לכוחות המקומיים בהתמודדות עם המחבלים. זמן קצר לאחר הגעתם, דיווחו כלי תקשורת מקומיים כי כמה אנשים שהתחבאו בקניון יצאו ללא פגע. מסוקים של המשטרה הקיפו את המבנה הגדול ושוטרים צעקו לאזרחים לצאת מתוכו, בעוד עשרות מהם נמלטים מהקניון. עשן עלה מאחת הכניסות, ועדי ראייה אמרו כי שמעו פיצוצים של רימוני יד, אחרים מסרו כי ראו שהמחבלים השתמשו ברובי קלצ'ניקוב.

גורמים במשרד החוץ ציינו כי שלושה אזרחים ישראלים ששהו בקניון הצליחו להיחלץ בשלום, ונקלטו על ידי סגן השגריר בניירובי, יקי לופז, וקצין הביטחון של השגרירות שנמצאים בשטח. שני גברים ישראלים שהיו במקום הצליחו לברוח בכוחות עצמם, ואשה ישראלית שהסתתרה באחד מבתי העסק חולצה על ידי כוחות הביטחון המקומיים. בכיר במשרד החוץ ציין כי הודעות נמסרו למשפחות הישראלים שהצליחו להימלט, ובמשרד אמרו כי מעבר לכך לא ידוע על ישראלים נוספים שנקלעו למקום.

ארגון "א-שבאב" מסומליה, המסונף לאל-קאעדה, איים זה מכבר בביצוע הפיגוע בקניון ווסטגייט בניירובי. קניה מאשימה את הארגון בסדרת פיגועים נגד כוחות הביטחון ונגד כנסיות, על רקע מעורבותה בכוח האפריקאי הפועל לכינון שלטון מרכזי בסומליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ