מתקפת הטרור בניירובי

המצור על הקניון בקניה נמשך: "בריטית וכמה אמריקאים היו מעורבים"

קולות הנפץ והאש שממשיכה לאחוז בבניין למרות הודעת הממשלה כי המצב בשליטה. משטרת קניה הפיצה תמונה של מחבלת בריטית שכונתה "האלמנה הלבנה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

למרות הודעת הממשלה בניירובי כי הסתיימה מתקפת הטרור בקניון, סיפרו כתבים ועדים בשטח כי ב-06:30 (שלישי) נשמע פיצוץ נוסף בתוך הקניון וכן קולות ירי. עדי ראייה סיפרו לסוכנות אי-פי כי כוחות ביטחון הוציאו גופה מהבניין, שממשיך לעלות באש ועשן מיתמר ממנו. בכוחות המיוחדים של קניה אמרו כי הם עדיין מתעמתים עם "מחבל אחד או שניים", שעדיין מתבצרים בפנים.

>> 

גורמים רשמיים בקניה אמרו כי המשטרה עורכת הבוקר סריקה סופית של החנויות לאחר שחולצו אחרוני בני הערובה. טרם התברר מה עלה בגורלם של אלה שעדיין נעדרים. מנגד, אמר ארגון הטרור א-שבאב, שקיבל אחריות לפיגוע, כי אנשיו "עדיין מבוצרים בעמדותיהם" בפנים. בהודעה נאמר כי בני הערובה עדיין בחיים.

צפו בשידור החי של רשת הטלוויזיה הקניתית:

שרת החוץ של קניה אמינה מוחמד מסרה כי אשה בריטית היתה מעורבת במתקפת הטרור בקניון בניירובי. לדבריה, היא השתתפה בפעילות טרור בכמה מקרים בעבר. במקביל, הפיצה משטרת קניה תמונת דרכון של האשה מתחילת השנה, ולפי הערכות מדובר בסמנתה לוטווייט, שכונתה "האלמנה הלבנה".

לוטווייט היתה אשתו של אחד המחבלים מפיגועי 7 ביולי 2005 בלונדון. מוחמד מסרה כי היא פעלה לצד "שניים או שלושה" צעירים אמריקאים בפיגוע הירי בבירת קניה, שבו נהרגו 62 בני אדם לפחות. היה ידוע כי האשה הבריטית נמצאת במזרח אפריקה, והיא היתה מבוקשת בשל קשריה לתא טרור שתכנן פיגוע באזור החוף של קניה.

5 מתוך 5 |
מסוק ועשן מעל הקניון בניירוביצילום: רויטרס
1 מתוך 5 |
חייל מחוץ למתחם הקניות
2 מתוך 5 |
עשן מתמר ממרכז הקניות

"מהמידע שיש לנו, שני או שלושה אמריקאים היו מעורבים, ואני סבורה שעד כה שמעתי על אשה בריטית אחת, ואני חושבת שהיא עשתה זאת פעמים רבות בעבר", אמרה שרת החוץ של קניה לרדיו הציבורי בארה"ב. היא הוסיפה כי האמריקאים הם ממוצא סומלי או ערבי, בני 18 ו-19, שהתגוררו "במינסוטה ובמקום נוסף" בארה"ב.

בשלושת הימים האחרונות מתמודדים אזרחי קניה עם מתקפת הטרור הגדולה והקטלנית ביותר במדינה מאז הפיגוע בשגרירות ארצות הברית בניירובי ב-1998. בשעות אחר הצהריים ביום שבת פרצו עשרות מחבלים חמושים מארגון הטרור הסומלי "א-שבאב" לקניון החביב על האוכלוסייה המערבית במרכז ניירובי, והחלו לירות לכל עבר. מאז לא היה רגע שקט בסביבת מרכז הקניות הפופולרי.

בשעות לאחר תחילת המתקפה החלה ספירת הקורבנות: בתחילה דווח על 20 גופות, לאחר מכן הוכפל המספר ושולש. נכון לעכשיו עומד מספר הקורבנות על 62. למעלה מ-200 פצועים טופלו בבתי החולים באזור. במהרה הבינו הרשויות בקניה כי החמושים מתבצרים בבניין, ומחזיקים מספר לא ידוע של בני ערובה. אז החלו בצבא קניה בהכנות ובגיוס כוחות, במטרה להשתלט על הקניון ולהביא לסיום המשבר. חיילים הוזרמו לתוך הבניין ואט אט החל חילוץ חלק מבני הערובה.

אמש הודיעו גורמים רשמיים בקניה כי ידם נמצאת על העליונה וכי המשבר מתקרב לסיומו. שר הפנים הקנייתי הודיע בחשבון הטוויטר כי הושגה שליטה על הבניין. "כוחותינו סורקים את הקניון, קומה אחר קומה, מחפשים אנשים שנשארו מאחור. אנחנו מאמינים כי כל בני הערובה שוחררו", נכתב בדף הטוויטר של השר. מוקדם יותר אמר כי מבצע חילוץ בני הערובה היה "מוצלח, מאד מוצלח". בראיון לבי-בי-סי אמר השר כי ככל הנראה לא נותרו בני ערובה בבניין, אך הודה שהמבצע טרם נגר ויימשך ככל הנראה לתוך הלילה.

תמונת הדרכון של "האלמנה הלבנה" סמנתה לוטווייט, שפרסמה משטרת קניה

גורמים רשמיים מסרו כי שלושה מחבלים נהרגו בעת השתלטות הצבא על מרכז הקניות, ולמעלה מעשרה חשודים במעורבות במתקפה נעצרו. "אנו משתלטים על כל הקומות. אנחנו לא כאן בכדי להאכיל את המחבלים בדברי מתיקה, אלא בכדי להעניש אותם", צייץ בעמוד הטוויטר שלו מפכ"ל המשטרה המקומית. גם נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס למתקפת הטרור וכינה אותה "התרחשות נוראה". הוא אמר שארצות הברית עומדת לצידה של קניה בשעות אלו ומסיעת לה בכל דרך אפשרית.

כבר אתמול בשעות הערב נראה כי האירוע מתקרב לסיום. צבא קניה הודיע כי כוחותיו השתלטו על הקניון ומרבית בני הערובה שוחררו, אך בשעות הצהריים היום (שני) נשמעו קולות ירי רבים ועשרות פיצוצים מהקניון, ועשן שחור סמיך החל להתמר מגג הבניין. זמן קצר אחרי שהתחדשו קולות הירי והפיצוצים, מסר שר הפנים הקניתי, ג'וזף אולה לנקו, כי מרבית בני הערובה שוחררו, מבלי לנקוב במספרם, ועדכן על הנעשה בקניון: "אנחנו שולטים בכל הקומות של מרכז הקניות. השליטה שלנו בבניין מוחלטת, ולא ניתן לברוח ממנו כעת. אנחנו מאמינים שהמבצע יסתיים בקרוב".

כוחות רבים של צבא קניה הגיעו לניירובי החל מיום שבת כדי לסייע למשטרה המקומית ולהביא לסיום המשבר. התקבלו דיווחים סותרים גם על מעורבות ישראלית במאמצי החילוץ והמשא ומתן מול המחבלים - בתחילה דווח על לוחמים ישראליים שמחלצים בני ערובה ואזרחים שהסתתרו בקניון כשהתחילה המתקפה, ולאחר מכן הבהיר גורם ישראלי כי מומחי משא ומתן מישראל נשלחו לקניה כדי לסייע לרשויות.

כוחות החילוץ נכנסים לקניוןצילום: רויטרס

אתמול החלו הרשויות בקניה לפרסם פרטים על חלק מההרוגים במתקפה. בין ההרוגים אחיינו וארוסת אחיינו של נשיא קניה, שדרן רדיו מקומי, שישה אזרחים בריטים, שני קנדים, בהם דיפלומט אחד, שתי נשים מצרפת, שני הודים, אזרח אוסטרלי, אדם מדרום אפריקה, אזרח הולנד ואשה מסין. גם המשורר הגנאי קופי אונוור נהרג במרכז הקניות.

ארגון הטרור הסומלי "א-שבאב" תקף את הקניון ככל הנראה בעקבות ההתערבות של כוחות קנייתים בסומליה. קניה מאשימה את הארגון בסדרת פיגועים נגד כוחות הביטחון ונגד כנסיות, על רקע מעורבותה בכוח האפריקאי הפועל לכינון שלטון מרכזי בסומליה.

הארגון האיסלאמי הקיצוני מונה ככל הנראה כמה אלפי לוחמים, ביניהם מאות לוחמים מעיראק ומאפגניסטאן, וכן מקהילות שמקורן בסומליה והשתקעו באירופה ובארצות הברית. עם זאת, דובר הארגון טען כי אזרחים מערביים לא מעורבים בחטיפה. בראיון לרשת בי-בי-סי אמר הדובר "אבו עומאר" כי הוא נמצא בקשר עם המחבלים וכי אין להם כל כוונה לנהל משא ומתן.

שרת החוץ הקנייתית, אמינה מוחמד, אמרה כי "שניים או שלושה אמריקאים" ו"בריטית אחת" השתתפו במתקפה. בראיון לערוץ הטלוויזיה האמריקאי PBS, אמרה מוחמד כי האמריקאים היו בני 18 או 19, ממוצא סומלי או ערבי, וחיו "במינסוטה ובמקום נוסף" בארה"ב. לדבריה, האזרחית הבריטית היתה אשה ש"עשתה זאת פעמים רבות בעבר".  בכירים אמריקאים אמרו כי הם בודקים האם אזרחי ארה"ב היו מעורבים באירוע. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן פסקי, אמרה אתמול כי אין למשרד "עדות חד משמעית לזהותם או אזרחותם" של התוקפים.

פלוריאן פלייד מבלוג המעקב אחר הטרורפרסם . לפי פלייד, ארגון הג'יהאד אל-שבאב פרסם את רשימה של 15 גברים מארצות שונות, בני 20-27, שאומנו בסומליה. לפי הרשימה, בתא הטרור האחראי לתקיפה היו שישה אזרחים אמריקאים מרחבי המדינה, אזרח רוסי, שוודי, פיני מהלסינקי ואנגלי מלונדון, שני סורים, שני סומלים וקנייתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ