עשרות סטודנטים נרצחו בשנתם במתקפת טרור במכללה בניגריה

אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני "בוקו חראם" פרצו למעונות הלא מאובטחים והציתו אותם. בריחה מאסיבית של תושבים לקמרון וצ'אד השכנות

אי־פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, רויטרס

עשרות סטודנטים נרצחו בשנתם במתקפת טרור שאירעה לפנות בוקר (ראשון) במכללה חקלאית בעיירה גוג'בה שבצפון־מזרח ניגריה. חמושים השייכים ככל הנראה לארגון האיסלאמי הקיצוני "בוקו חראם" פרצו למעונות באישון לילה, פתחו באש לכל עבר, והציתו את הכיתות. מניין ההרוגים נאמד בכ-50, רובם תלמידים ותלמידות צעירים.

כוחות הביטחון סגרו את האזור וסייעו לכאלף סטודנטים שהצליחו להימלט מהמכללה, הממוקמת כ-40 קילומטרים מצפון לעיירה דמטורו, שבה התרחשה ב-6 יולי מתקפה דומה בה נרצחו 30 בני אדם. בשתי מתקפות חמושים שהתרחשו בשבוע שעבר במדינת המחוז בורנו, הסמוכה לגבול עם קמרון, נהרגו לפחות 27 בני אדם נוספים.

גורמים במוסד החינוכי אמרו כי חרף הבטחות הממשלה - לא הוצבו במכללה שוטרים או מאבטחים. שר החינוך של מדינת המחוז יובו, מוחמד למין, קרא במסיבת עיתונאים לכל בתי הספר לחזור לפעילות רגילה והבטיח לשלוח כוחות משטרה וצבא להגן על התלמידים.

זירת המתקפה במכללה בגוג'בה, היוםצילום: אי-פי

אלא שמרבית בתי הספר והמכללות באזור סגורים מאז המתקפה בדמטורו לפני כחודשיים וחצי. על רקע התגברות מעשי הטרור מצד בוקו חראם והפשיטות שעורך נגדו צבא ניגריה, הוכרז מדינות המחוז בצפון־מזרח במדינה מצב חירום. מאז 2009 הרגו אנשי בוקו חראם יותר מ-1,700 תושבים כחלק מהקמפיין האלים שהם מנהלים להקמת מדינה איסלאמית בחלקה הצפוני של ניגריה. הפיגוע הנוכחי בא 48 שעות לפני יום העצמאות ה-52 של ניגריה.

בוקו חראם, כמו גם ארגון "אנסרו" המסונף לאל־קאעדה, שמו לעצמם מטרה לפגוע בבתי הספר הממלכתיים ובמכללות, שכן לטענתם הם מחנכים לתרבות מערבית האסורה לפי השריעה. שני הארגונים מכוונים את פעילותם גם נגד כנסיות ונגד כפרים שבהם מרוכזת הקהילה הנוצרית ומחזקים את קשריהם עם ארגון "אל־קעדה במאגרב" שעיקר פעילותו במדינות מערב אפריקה.

מנהיג בוקו חראם אבו-באקר שקאו, מתוך הסרטון שפרסם הארגוןצילום: אי-אף-פי

בשבוע שעבר פרסם מנהיג בוקו חראם, אבו־באקר שקאו, סרטון כדי להפריך את טענות הצבא כאילו נהרג בפשיטות שמבצעים כוחות הממשלה. צבא ניגריה ממעט לפרסם מידע על פעולותיו, אך ידוע על בריחה מאסיבית של חוואים מהאזור ההררי גווזה, מחשש להפצצות אוויריות על מערות ומעוזים אחרים שבהם מתבצרים המורדים.

גורם ביטחוני מסר כי העיירה גווזה ננטשה לחלוטין וכי החמושים רדפו אחרי רופאים שטיפלו בפצועים בבית החולים המקומי במטרה להבריח אותם. לדבריו, לפחות שלושה בתי ספר נשרפו באזור ומועצת הכפר נטשה את משרדיה והקימה מטה חלופי בבירת המחוז, מיידוגורי. יותר מ-30,000 בני אדם נמלטו לשטח קמרון וצ'אד הסמוכות. הפעילות החקלאית והמסחר בשווקים שותקו כמעט לחלוטין עקב המתקפות החוזרות ונשנות.

בוקו חראם שם לו למטרה את בתי הספר והמכללות, המשמשות לטענתו להפצץ החינוך המערביצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ