האו”ם: מספר הרעבים בעולם בירידה, 1 מכל שמונה סובל מתת תזונה כרוני

מספר הרעבים מסתכם ב-842 מיליון, נמוך ב-26 מיליון ממספרם בראשית שנות התשעים. מדינות דרום-מזרח אסיה רשמו שיפור משמעותי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

סוכנויות המזון של האו"ם פרסמו הבוקר (שלישי) דו"ח קשה ממנו עולה כי אחד מכל שמונה אנשים ברחבי תבל סובל מתת תזונה כרוני. מדו"ח ארגון המזון והחקלאות (FAO), תוכנית המזון העולמית (WFP) וקרן הבינלאומית לפיתוח החקלאות (IFAD) עולה כי למרות הנתון הקשה - מדובר בירידה של חמישה אחוזים בתפוצת הרעב בשני העשורים האחרונים.

בעוד שבשנים 1992-1990 סבלו 17% מאוכלוסיית העולם מתת תזונה כרונית , בשנים 2012-2010 סבלו 12% מרעב קבוע ומספרם הסתכם ב-842 מיליון.

נתון חיובי נוסף הוא שהיקף הרעב בעולם נמוך מהערכות שפרסמו סוכנויות המזון של האו"ם בשנים האחרונות, לפיהן מספר הרעבים צפוי להגיע למיליארד בני אדם. עם זאת, סוכנויות המזון מזהירות כי ממשלות רבות מתקשות לעמוד ביעדים לשנת 2015, כפי שנוסחו על ידי מנהיגי העולם בוועידת המילניום שהתקיימה בראשית העשור שעבר.

שדה חיטה בקניה. צורך דחוף בשיפור התשתיות החקלאיותצילום: בלומברג

"מדינות אלה סבלו מסכסוכים פנימיים בשני העשורים האחרונים ולכן קיימת סבירות גבוהה שיספגו כשלונות משמעותיים בביעור הרעב", נכתב בדו"ח. "מדינות שחסרות מוצא לים מתקשות להשיג גישה לשווקים הבינלאומיים ומדינות הסובלות מתשתיות גרועות ומוסדות שלטון רעועים ניצבות בפני לחצים רבים".

סוכנויות המזון של האו"ם הגדירו את המונח רעב או תת תזונה כרוני כ"מחסור קבוע במזון שאינו מאפשר חיים בריאים ופעילים" וכ"חוסר יכולת של הגוף לספק את צורכי האנרגיה שלו". לדבריהן, מדיניות לעידוד החקלאות וייצור המזון חיונית להורדת מספר הרעבים אפילו במדינות שבהן העוני גדול מאוד. עוד מציין הדו"ח כי הכספים שמעבירים מהגרי עבודה למשפחותיהם במדינות נחשלות גדולים פי שלושה מהיקף הסיוע הממסדי לרעבים, ויש לו "השפעה משמעותית" על תזונתם.

עוד עולה מהדו"ח כי לפחות 827 מיליון מהסובלים מתת תזונה חיים במדינות מתפתחות, . במדינות אלה ירד בשני העשורים האחרונים שיעור הרעבים מ-32.7% ל-24.8%. אחד מכל חמישה מתושבי אפריקה מוגדרים כסובלים מתת תזונה. גם מדינות דרום אסיה וצפון אפריקה מראות מגמה של ירידה בשיעורי הרעב, אולם מחזיקות במספר האבסולוטי הגבוה ביותר של סובלים מתת תזונה. במדינות מערב אסיה דווקא גדל מספר הסובלים מרעב.

את השיפור המשמעותי ביותר רושמות מדינות דרום־מזרח אסיה, שם צנחו שיעורי הסובלים מרעב באופן דרמטי: מ-31.1% לפני כשני עשורים ל-10.7% בשנה שעברה. גם מדינות אמריקה הלטינית רושמות הישגים יפים.

ילדים בדרום סודאן
ילדים בדרום סודאןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ