עיתון מחתרתי מנסה לשבור את הדממה התקשורתית באריתריאה

חרף האיסור שמטיל המשטר זה 12 שנה על פרסומים עיתונאיים פרטיים, החל צוות קטן להפיץ עיתון עצמאי באמצעות קשרים ורשתות לא רשמיות

מרון אסטפנוס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרון אסטפנוס, גרדיאן

אחרי 12 שנים של איסור גורף באריתריאה על פרסומים עיתונאיים פרטיים, הופץ באחרונה עיתון מחתרתי בבירה אסמרה. העיתון “הדי פורטו” (Meqaleh Forto) מופק על ידי צוות קטן, שחלקו פועל מאריתריאה עצמו וחלקו מחו”ל, והוא מופץ באמצעות קשרים ורשתות לא רשמיים.

מאחורי העיתון עומדים פעילים בתנועת ”יום שישי החופשי”, שאומרים כי ההפצה הראשונית של העיתון מוגבלת, אך הם צופים התרחבות רבה בעתיד. בגליון הבכורה של העיתון נכללו מאמרים בערבית ובתיגרינית על התנועה ועל תנועות התנגדות נוספות לממשלת אריתריאה הפועלות בחו”ל, בהתאם למטרותיה ליצור קשר בינה לבין תנועות אלה. גליון הבכורה גם מדווח על ניסיון ההפיכה שנערך באריתריאה ב-21 בינואר.

העיתון ממומן על ידי תומכי התנועה, שמגויסים בדרך כלל באמצעות פייסבוק ואתרי תקשורת חברתית נוספים. מועד הוצאת הגיליון הראשון תוזמן ליום שבו הוציאה הדיקטטורה באריתריאה את העיתונים הפרטיים אל מחוץ לחוק ועצרה את בעליהם ואת העיתונאים שכתבו בהם. סרטון - דיון על מצב חופש העיתונות באפריקה בכלל ובאריתראה בפרט.

“לתאריך הזה יש משמעות רבה בעבורנו, משום שזה היה התאריך שבו יצאו לאור הגליונות האחרונים של העיתונים הפרטיים לפני 12 שנים”, כתב צוות העיתון. “אנחנו מודעים לעובדה שעיתון מחתרתי אחד, המופץ בקרב מספר קוראים לא גדול, איננו התשובה לחופש העיתונות במדינה משטרתית כמו אריתריאה. אך זו התרומה שלנו לשמירה על התקווה הזאת בעבורנו ובעבור אחרים שיתבססו עליה”.

התגובות הראשונות לגיליון הבכורה היו חיוביות ברובן, והתנועה מחפשת כעת אנשי מקצוע בתקשורת ואנשים בעלי קשרים לרשתות בתוך המדינה כדי שיסייעו בהפקתם ובהפצתם של הגליונות הבאים.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ