הלוויית נלסון מנדלה

אובמה בטקס האשכבה: "מנדלה היה ענק היסטורי"

עיני העולם נשואות פתאום לאפריקה ולגיבור אפריקאי במפגן כבוד בינלאומי חסר תקדים. כ-90 ראשי מדינה הגיעו, שישה ינאמו בטקס. צפו בשידור החי

גדעון לוי ואלכס ליבק, שליחי "הארץ" ליוהנסבורג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון לוי ואלכס ליבק, שליחי "הארץ" ליוהנסבורג

אזרחים רבים בדרום אפריקה התאספו הבוקר (שלישי) בגשם כדי לכבד את נלסון מנדלה בטקס האשכבה הענק באצטדיון FNB בסווטו, שליד יוהנסבורג, אליו הגיעו כ-90 ראשי מדינות מרחבי העולם. לאחר 11:00, השעה הרשמית לתחילת הטקס, האצטדיון עדיין רחוק מלהיות מלא, אבל האווירה במקום סוערת וחמה. לפני 06:00 כבר פלטו רכבות יוהנסבורג אלפי אזרחים דרום אפריקאים, לבנים ושחורים, לעבר האצטדיון. הם יצאו מהרכבות בשירה ובריקודים, והסתערו על האצטדיון הענק והמרשים.

בטקס דיברו נכדיו של מנדלה, כמו גם שישה ראשי מדינות, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשיאת ברזיל דילמה רוסף ונשיא קובה ראול קסטרו. נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה יישא את הנאום המרכזי. חלק מהקהל קיבל את פניו של זומה, שאינו אהוד על רבים בדרום אפריקה, בשריקות בוז, וסימן בידיו לאות "חילוף" בכדורגל.

הנשיא אובמה אמר בנאומו: "זה כבוד ייחודי להיות כאן היום, לחגוג חיים שלא היו כמותם. העולם מודה לכם על שחלקתם את נלסון מנדלה איתנו. מאבקו היה מאבקכם, ניצחונו היה ניצחונכם". הוא הוסיף כי מנדלה "היה ענק היסטורי, המשחרר הגדול האחרון של המאה ה-20". בדרך לדוכן הנואמים, לחץ אובמה בצעד היסטורי את ידו נשיא קובה, ראול קסטרו. צפו בלחיצת היד ונאומו של אובמה בטקס ההשכבה:

נשיא ארה"ב הילל את מנדלה בתור "ענק של צדק" ומתח ביקורת מרומזת על ראשי מדינות אחרות שהגיעו לטקס באומרו שיותר מדי מנהיגים מרחבי העולם טוענים לסולידריות עם מאבקו לחירות, אך "לא סובלים התנגדות מצד בני עמם".

המשטרה המקומית הבטיחה אבטחה הדוקה לקראת הטקס, ובהתאם סגרה לתנועה כבישים לאורך קילומטרים מסביב לאצטדיון. אולם, מנגד, הראשונים בקהל להגיע נכנסו פנימה בלי שערכו עליהם חיפוש. 

8 מתוך 8 |
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כותב בספר לזכרו של מנדלה
1 מתוך 8 |
אצטדיון הכדורגל ביוהנסבורג לפני טקס האשכבה
2 מתוך 8 |
הכניסה לאצטדיון הכדורגל ביוהנסבורג לקראת טקס האשכבה

ההרגשה כאן היא של אירוע היסטורי בינלאומי וחסר-תקדים. כולם כאן. למעלה מ-90 ראשי מדינות, מראול קסטרו ועד ברק אובמה, ובזמן כתיבת הטקסט עומד לא הרחק ממני דייויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה. אולם, זה לא טקס אשכבה מקובל – באצטדיון כדורגל כמו באצטדיון כדורגל, באפריקה כמו באפריקה, היציעים רוטטים מהשירים, מהריקודים ומהקריאות הססגוניות הנשמעות כאן. בהן גם שמעתי את הקריאה "Free Palestine".

ספק אם מישהו היה מאמין לפני כ-20 שנה, שכך ייראה טקס הפרידה מהאסיר נלסון מנדלה. ספק אם היה כטקס הזה מעולם. גם הגשם הטורדני שלא מפסיק לרדת לא מפריע לחום האפריקאי המרהיב הזה להתפרץ כאן. פתאום העולם מסתכל על אפריקה, אבל רק לרגע. פתאום הוא מתפעל מגיבור אפריקאי, אבל גם זה רק לרגע.

תוכנית הטקס

היום גם מציינים באופן סמלי 20 שנה להענקת פרס נובל לשלום למנדלה ולנשיא האפרטהייד האחרון פרדריק וילם דה קלרק. האצטדיון בן 95 אלף המושבים היה גם המקום שבו מנדלה הופיע בציבור לאחרונה, בטקס נעילת גביע העולם לכדורגל ב-2010.

הגשם יורד, האצטדיון התמלא, והטקס ייארך ארבע שעות וישודר על מסכים בעוד אצטדיונים רבים ברחבי המדינה. דרום אפריקה עוצרת עכשיו את נשימתה, והעולם מעניק כבוד, שספק אם העניק אי פעם לדמות אחרת בהיסטוריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ