10 הרוגים בסדרת פיגועים בבית מלון בבירת סומליה

המתקפה אירעה בבית מלון מאובטח היטב במוגדישו, בו שוהים פוליטיקאים רבים. איש לא לקח אחריות לפיגוע, אך החשד הוא כי לוחמי א-שבאב ביצעו אותו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לפחות עשרה בני אדם נהרגו היום (רביעי) בשלושה פיצוצים שאירעו תוך שעה בבית מלון במוגדישו בירת סומליה, בו מתגוררים עובדי ממשלה רבים. המתקפה על מלון ג'זירה, אחד המתחמים המאובטחים ביותר בעיר, ממחישה את האתגרים הביטחוניים העומדים בפניו של הנשיא חסן שייח' מחמוד, שרבים ראו בבחירתו על ידי המחוקקים במדינה בשנה שעברה כדרך לסיום הסכסוך הנמשך במדינה זה שני עשורים.

שני הפיצוצים הראשונים אירעו בטווח קצר זה מזה, ולאחריהם נשמעו קולות ירי עזים של כוחות הביטחון הסומליים. כשעה לאחר מכן אירע הפיצוץ השלישי, כשמטען התפוצץ בתוך מכונית בעת שהצבא ערך בה חיפוש. לדברי המשטרה, לפחות אחד משני הפיצוצים הראשונים נגרם על ידי מחבל מתאבד.

איש לא לקח עדיין אחריות על המתקפה, אך ארגון המורדים האיסלאמיסטי א־שבאב ביצע כמה מתקפות במוגדישו במהלך השנתיים וחצי האחרונות. המתקפה גורמת מבוכה עבור הממשלה, שהישרדותה תלויה בעיקר ב-18 אלף חיילי כוח שמירת השלום האפריקאי. תורמים מעבירים למדינה מאות מיליוני דולרים מדי שנה, כדי שתוכל לספק שירותים בסיסיים.

הכוחות האפריקאים סייעו להבריח את לוחמי א-שבאב מחוץ לבירה באוגוסט 2011, וכן מערים נוספות, אך למורדים עדיין השפעה רבה בחלק מהאזורים הכפריים במדינה. בספטמבר של השנה שעברה תקפו מחבלים איסלאמיסטים את בית המלון, בשעה שהנשיא קיים במקום מסיבת עיתונאים, יומיים לאחר שנכנס לתפקידו. הוא ושר החוץ הקנייתי שביקר במקום לא נפגעו. מתקפה נרחבת שאירעה בספטמבר האחרון בקניון בקניה הדגישה את יכולתו של ארגון א-שבאב לבצע מתקפות מחוץ לגבולות סומליה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ