האו"ם: מחצית מתושבי בירת הרפוב' המרכז אפריקאית נעקרו מבתיהם

כמיליון בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם מאז פרץ העימות האתני-דתי במדינה האפריקאית. האו"ם מנסה לקדם תוכנית סיוע של 100 ימים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

כמיליון בני אדם, חמישית מאוכלוסיית הרפובליקה המרכז אפריקאית, נאלצו לעזוב את בתיהם כתוצאה מהעימות האתני-דתי העמוק שפרץ במדינה לפני כחודש. לפני כמה ימים הזהיר האו"ם כי האלימות במדינה הידרדרה "לשפל נבזי" חדש וכי המדינה שרויה בכאוס כמעט מוחלט וחשופה לחלוטין למתקפות של מיליציות יריבות ומעשי נקמה מזעזעים.

מדו"ח שפרסם האו"ם אתמול (שישי) עולה כי בתוך חודש הוכפל מספר העקורים ברחבי המדינה והוא מסתכם ב-935,000 בני אדם. לפחות חצי מיליון מהעקורים הם תושבי הבירה בנגי - כמעט מחצית מאוכלוסיית העיר. 60% מאלה שעזבו את בתיהם הם ילדים. מספר ההרוגים בלחימה במדינה אינן ברור והדיווחים נעים מאות רבות לאלפים.

האו"ם מזהיר כי האלימות הגוברת במדינה הנחשלת משבשת את המאמצים להגיע לאלה שזקוקים לסיוע דחוף. בדו"ח מציינת סוכנות הפליטים של האו"ם כי העברת סיוע מוגבלת מאוד בגלל מתקפות על אזרחים, מעשי ביזה ונוכחות של מיליציות חמושות במחנות הפליטים.

במחנה הפליטים הגדול ביותר שהוקם בנמל התעופה הבינלאומי של בנגי שוהים כעת כ-100,000 בני אדם. השבוע פרצו אלפים מהפליטים למסלול ההמראה והנחיתה והפסיקו את התנועה האווירית אל המדינה וממנה בדרישה לסיוע. הכוח הצרפתי השוהה בנמל התעופה מסר כי אין ביכולתו לספק הגנה למשלוחי הסיוע שמועברים מהמדינות השכנות.

האו"ם פנה לקהילה הבינלאומית בדרישה ל-152 מיליון דולר עבור גיבוש תוכנית חירום ל-100 ימים כדי להתמודד עם המשבר ההומניטרי ברפובליקה המרכז אפריקאית. מהדו"ח עולה כי ארגון "רופאים ללא גבולות" הוא היחיד שמעניק סיוע באופן מסודר במחנה שהוקם בנמלת התעופה, נאלץ לצמצם מאוד את פעולתו בימים האחרונים בעקבות יומיים רצופים של חילופי אש.

חלוקת אורז במחנה הפליטים שהוקם בנמל התעופה של בנגיצילום: אי–פי

ההידרדרות הביטחונית ברפובליקה המרכז אפריקאית החלה בחודש מארס, אז ביצעה המיליציה האיסלאמית "סלקה" הפיכה בבנגי והדיחה את הנשיא הנוצרי פרנסואה בוזיזה. מאז הלכה וגברה המתיחות ושבטים נוצריים פנו להתחמשות. לפני כחודש וחצי נכנסו מיליציות נוצריות לבירה בניסיון להפיל את הנשיא האיסלאמי מישל דג'וטודיה. המצב בעיר הידרדר לאנרכיה ובקהילה הבינלאומית גבר החשש מרצח עם.

כפועל יוצא מכך התירה מועצת הביטחון לצרפת לפתוח במבצע צבאי להשבת הסדר במדינה. בסך הכל פועלים במדינה כ-4,000 חיילים אפריקאים ואילו צרפת שיגרה כ-1,600 חיילים. בבנגי שוהים עדיין אלפי אזרחים זרים, רובם מניגריה, שמתגודדים מזה כשבועיים סמוך לשגרירויות. אלפים מאזרחי צ'אד החיים במדינה כבר נמלטו ממנה בשבועות האחרונים וזאת בעקבות החשד כי צ'אד מסייעת לדג'וטודיה בכלל ובאמצעות חייליה בכוח האפריקאי בפרט.

חייל צרפתי בסיור בעיירה בוסנגואה שבצפון הרפובליקה המרכז אפריקאיתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ