המגעים הישירים בין הצדדים בדרום סודאן אמורים להיפתח היום

נציגי הממשלה והמורדים אמורים להיוועד באתיופיה פנים אל פנים לראשונה מאז החלו העימותים במדינה. הלחימה בין הצדדים נמשכת למרות השיחות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פנים אל פנים בין המורדים לבין הממשלה ייפתחו היום (ראשון) אחר הצהריים - כך הודיעו אמש המתווכים בין הצדדים, למרות הפסימיות באפשר לאפשרות כי יושג סיום מהיר של המאבק האתני המזוין במדינה הצעירה בעולם.

המשא ומתן באתיופיה, שכנתה של דרום סודאן, כבר ידע כמה דחיות והתחלות שלא היו להן המשך. שני הצדדים נפגשו באמצעות מתווכים מהרשות הבין־ממשלתית לפיתוח (IGAD), ארגון מדינות מצפון מזרח אפריקה, יומיים ברצף, אך עדיין לא ישבו יחדיו למגעים ישירים.

"אנו עדיין עובדים על קביעת סדר היום של הדיונים", הודיע דובר משרד החוץ של אתיופיה, "השיחות הישירות יחלו ב–15:00". אתיופיה היא המתווכת הראשית בין הצדדים הלוחמים.

חייל בצבא דרום סודאןצילום: רויטרס

למרות ההתקדמות במגעים, נמשכו בסוף השבוע ההתנגשויות בין כוחות הנשיא סלבה קיר לבין הכוחות המורדים, הנאמנים לסגן הנשיא לשעבר ריק מצ'אר. לפי הערכות, פירוש הדבר כי הפסקת האש, שדורשות המדינות השכנות לדרום סודאן, עדיין רחוקה.

המעצמות האזוריות וגם מעצמות המערב, שתמכו במשא ומתן שהביא לעצמאות דרום סודאן ב–2011, לוחצות על הצדדים היריבים להגיע להסכם, מתוך חשש שלחימה נוספת עלולה לגלוש למלחמת אזרחים ולערער את היציבות במזרח אפריקה. בלחימה נהרגו כבר יותר מאלף בני אדם, ו–200 אלף תושבים נעקרו מבתיהם.

דובר המורדים מסר כי כוחותיהם סוגרים על הבירה ג'ובה, אם כי לא התקבל כל אישור עצמאי על כך, וצבא דרום סודאן (SPLA) דחה דיווחים דומים בשבוע האחרון. דרום סודאן נותרה אחת המדינות הנחשלות ביבשת למרות מאגרי הנפט שלה, המוערכים כשלישיים בגודלם באזור שמדרום לסהרה.

הלחימה פרצה ב–15 בדצמבר בבירה ג'ובה, ועד מהרה התפשטה ברחבי המדינה, שגודלה כגודל צרפת, על פי קווי החלוקה האתנית. קיר האשים את מצ'אר, יריבו הפוליטי מכבר שפיטר אותו מתפקידו כסגן נשיא ביולי, בניסיון הפיכה. בהתאם, הורה לעצור 11 פוליטיקאים בכירים, שלדבריו היו מעורבים במזימה.

קיר משתייך לשבט דינקה, ומצ'אר לשבט נואר, שידעו התנגשויות בעבר במאבקם על שליטה, השפעה ומשאבים. מאז, הסכים קיר לשחרר שמונה מ–11 העצורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ