החלו השיחות בין המורדים לממשלה בדרום סודאן

המשא ומתן נועד לקבוע את לוח הזמנים להמשך השיחות, אך לא לגעת בסוגיות הרגישות; סודאן תציב בשכנתה הדרומית כוח שיגן על שדות הנפט מהמורדים

ד-פ-א ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ואי-פי

נציגי המורדים והממשלה בדרום סודאן נועדים היום (שני) פנים אל פנים לראשונה מאז החלו העימותים במדינה, כך לפי דובר משלחת האופוזיציה. גורמים רשמיים ציינו כי השיחות הנערכות באתיופיה זה נועדו לקבוע את הנושאים שיידונו בסבבים מאוחרים יותר, וכי הצדדים אינם דנים בסוגיות הרגישות, בהן הפסקת האש והמחלוקות הפוליטיות. שר החוץ של סין, ואנג יי, מוביל את השיחות בין הצדדים הלוחמים. סין היא המשקיעה הגדולה ביותר בתעשיית הנפט של דרום סודאן.

במקביל, סודאן ודרום סודאן החלו היום בשיחות על הצבת כוח משותף שיגן על שדות הנפט בדרום, המאויימים בשל הלוחמה עם המורדים, כך מסר שר החוץ של דרום סודאן. נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, הגיע לבירת דרום סודאן, ג'ובה, על מנת לדון על הסכסוך עם עמיתו, סלבה קיר. באשיר האיץ בצדדים לגשת לשולחן המשא ומתן, ואמר כי לאחר 20 שנה של לחימה עם דרום סודאן, אנשיו יודעים כי דיאלוג הוא הדרך היחידה להתקדם בה.

לפחות 1,000 בני אדם נהרגו באלימות מאז 15 בדמבר, אז החלה ההתקוממות של המורדים המונהגים על ידי סגנו לשעבר של קיר, ריק מצ'אר. קיר טוען כי המורדים תכננו ניסיון הפיכה נגדו, אך מצ'אר בכחיש את ההאשמות. האלימות החלה כמחלוקת פוליטית, אך מאז הידרדרה למאבק אתני, כששבטים משני צדי המתרס נלחמים זה בזה. לפחות 200 אלף בני אדם נאלצו להימלט מבתיהם בחיפוש אחר מקום בטוח. הכוחות הנאמנים למצ'אר שולטים בבירות חשובות של שני מחוזות במדינה.

סלבה קיר (מימין) ועומר אל-באשיר במסיבת עיתונאיםצילום: רויטרס

באשיר הגיע לג'ובה במטרה "להדגיש את עוצמת היחסים בינינו". לאחר שנים של מלחמה, דרום סודאן התפצלה בסודאן בשנת 2011. שתי המדינות נותרו קשורות בשל תעשיית הנפט המשתפת להן. דרום סודאן שולטת ברוב שדות הנפט באזור, אך היא צריכה להעבירו דרך צינורות שנמצאים בשטח סודאן. התפרצות הלחימה פוגעת בייצוא הנפט מהמדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ