אוגנדה מסייעת צבאית לממשלת דרום סודאן במלחמתה במורדים

המורדים טוענים כי צבא אוגנדה תקף אווירית את מעוזיהם. הברית בין נשיא אוגנדה לעמיתו מדרום סודאן החלה עוד במלחמה על העצמאות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אוגנדה מסייעת צבאית לממשלת דרום סודאן במלחמתה נגד המורדים, כך אומר דובר מטעמו של מנהיג המורדים ריק מצ'אר. הדובר, לול ראוי קונג, טוען כי אוגנדה שלחה כ–1,200 גדודי חיילים על מנת לאבטח מתקנים כמו שדה התעופה ובית הממשלה, ואמר כי מטוסי צבא אוגנדה הפציצו מטרות בדרום סודאן.

מצדה, טוענת אוגנדה כי ההחלטה לשלוח חיילים וציוד נוספים לג'ובה השבוע התקבלה בעקבות בקשת הנשיא סלבה קיר. דובר צבא אוגנדה מסר כי חיזוק הכוחות התרחש ברובו בימים שני ושלישי על מנת "להדביק פערים ביטחוניים". הוא הכחיש כי אוגנדה מעורבת באופן פעיל בלחימה.

אזרחים בנהר סמוך לבורצילום: אי–פי

עוד טען דובר המורדים קונג כי בקרב על העיר האסטרטגית בור, בירת מדינת המחוז ג'ונגליי, השמידו המורדים שני טנקים וארבעה משאיות צבאיות. הוא טוען שכוחותיו הרגו עשרות חיילים מטעם הממשלה, ביניהם גנרל, בפאתי בור. טענותיו לא אומתו.

נשיא אוגנדה, יוורי מוסווני, הוא בעל ברית קרוב של קיר. הם נחשבים מקורבים עוד מתקופת מלחמת העצמאות בסודאן, אז נלחמו הדרום הסודאנים לקבל עצמאות מממשלת חרטום. מוסווני הזהיר את מצ'אר בעבר שאם לא יסכים להשתתף בשיחות השלום, צבאות האזור יביסו את חייליו. מומחים טוענים כי מוסווני אינו בוטח במצ'אר בין השאר בגלל קשריו לכאורה של מנהיג המורדים וסגן הנשיא לשעבר עם ג'וזף קוני, מנהיג המיליציה האכזרית שפעלה בג'ונגלים שנמצאים כעת בשטחה של דרום סודאן.

ב–2005, כשדרום סודאן היתה בדרכה לעצמאות, קוני הסכים למשא ומתן עם ממשלת אוגנדה רק בתיווכו של מצ'אר. שיחות אלו נכשלו, ובשלהי 2008, קוני וצבאו העבירו את בסיסם לג'ונגל במזרח קונגו, שעות ספורות לפני שמטוסי צבא אוגנדה תקפו אווירית את בסיסם הקודם. גורמים באוגנדה מאמינים כי מצ'אר הזהיר את קוני לקראת המתקפה המתוכננת וכך הצליח להתחמק.

סלבה קירצילום: אי–פי

"מצ'אר הוא שחקן עצמאי שהמנהג שלו לשנות נאמנויות - והיכולת שלו לשתף פעולה עם חרטום - ככל הנראה מטרידים מאוד את מוסווני, שרואה את חתירתו לשלטון בדרום סודאן כמסכנת ביותר את האינטרסים של אוגנדה", אמר אנג'לו איזמה, מומחה לענייני אוגנדה במכון מדיניות מקומי, "אפילו כיום אני חושב שמוסווני רואה את מאצ'ר כנציג של סודאן, וכל סיטואציה שמעניקה יתרון למצ'אר מהווה איום עליו ועל אוגנדה".

במקביל, שיחות השלום באתיופיה בין נציגי קיר לנציגי מצ'אר נתקעו. גורמים המעורים בשיחות טענו כי הנושא המרכזי שפגע בשיחות הוא שחרור אסירים פוליטיים. מצ'אר דורש את שחרורם של 11 כלואים, בעוד קיר מתעקש לשחררם רק בהתאם לחוק במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ