נשיא הרפובליקה המרכז אפריקאית התפטר בשל האלימות במדינה ויצא לגלות

בשבועות האחרונים לחצו מנהיגי האזור על מישל דג'וטודיה לעזוב את תפקידו בשל כישלונו בעצירת הלחימה, אך החשש הוא כי האי-יציבות יגבר כעת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא הרפובליקה המרכז אפריקאית (רמ"א) מישל דג'וטודיה התפטר שלשום (שישי) מתפקידו, בתום ועידת המנהיגים האפריקאים המקומיים שהתכנסה בצ'אד. לפי דיווחים בתקשורת הצרפתית, אתמול הוא כבר יצא לגלות בבנין, שבמערב אפריקה.

מנהיגי האזור לחצו על דג'וטודיה להתפטר לאחר שנכשל בניסיונותיו לעצור את שפיכות הדמים במדינה שהביאה לעקירתם של כמיליון בני אדם מבתיהם. בתוך כך נסעו בחמישי האחרון 135 מחוקקים מרמ"א לצ'אד השכנה, לבקשת הנשיא הצ'אדי אידריס דבי, כדי לדון שם בזהות מחליפו של דג'וטודיה עד לעריכת בחירות במדינה.

דג'וטודיה קיבל לידיו את השלטון בחודש מארס השנה לאחר הפיכה צבאית בהנהגת המיליציה המוסלמית סלקה. אולם המדינה הידרדרה לאנרכיה בחודשים לאחר מכן. בחודש החולף נהרגו כאלף בני אדם באלימות הגוברת בין הסלקה לבין המיליציה הנוצרית אנטי־באלקה, והחשש הוא כי המדינה תידרדר למלחמת אזרחים. 

נשיא הרפובליקה המרכז אפריקאית, מישל דג'וטודיה, הודיע על התפטרותוצילום: אי-אף-פי

התפטרותו של דג'וטודיה עשויה לפייס את דעתן של המיליציות שקראו להפלתו. עם זאת, לאחר עזיבתו תיוותר המדינה בידי ממשלה זמנית חלשה, והריק הפוליטי עשוי להחריף את אי-היציבות במדינה הענייה, שידעה כמה הפיכות ומשטרים דיקטטוריים. בנוסף לדג'וטודיה, יתפטר גם ראש הממשלה ניקולס טיינגיה, לשעבר מנהיג אופוזיציה.

צרפת שלחה למושבה לשעבר כ-1,600 חיילים בניסיון לייצב את המדינה, וכוח שמירת השלום האפריקאי הורחב באלפי חיילים. עם זאת, האלימות בבירה בנגי וברחבי המדינה נמשכת. לפי הערכות, 100 אלף בני אדם נמלטו למחנה בנמל התעופה בבירה, שעליו שומרים חיילים צרפתים. בוועידה שנערכה בצ'אד השתתפו גם מנהיגי האזור, ושיחות על הרכב הממשלה החדש ייערכו בימים הקרובים.

אתמול גם מסר הארגון הבינלאומי להגירה, ארגון סיוע בין־ממשלתי שתפקידו להסדיר את ההגירה בין מדינות, כי החל לפנות אזרחים זרים מרמ"א. בארגון אמרו כי קיבלו בקשות מכמה מדינות האפריקאיות, בהן צ'אד, ניז'ר, מאלי, סודאן והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, להטיס משם את אזרחיהן שנתקעו ברמ"א חסרי אמצעים.

הקבוצה הראשונה שתפונה מונה 800 צ'אדים, שביקשו מקלט במחנה החירום שהוקם ליד נמל התעופה הבינלאומי בבירה בנגי. יותר מ-60 אלף בני אדם מהמדינות השכנות פנו לשגרירויות ארצותיהם כדי להתפנות מהמדינה. חצי מהם כבר עזבו את רמ"א, אך 33 אלף מהם זקוקים לסיוע מיידי.

מישל דג'וטודיה, במארס. פרש וטס לגלות בבנין צילום: אי־אף־פיצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ