מניין ההרוגים בלחימה בדרום סודאן עלה ל-10,000

ארגון בינלאומי דיווח כי מספר הקורבנות בחודש הלחימה גבוה מההערכה הקודמת שעמדה על אלף. הצבא השתלט מחדש על העיר בנטיו

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

מניין ההרוגים בלחימה גבוה משהוערך עד כה, וקרוב ל-10,000 בני אדם, כך מסר ביום חמישי הארגון להתמודדות עם משברים בינלאומיים (ICG). עוד נמסר כי הלוחמה במדינה, שפרצה לפני כחודש, מתרחשת ב-30 מוקדים שונים. לפני כשבועיים מסר האו"ם שמספר ההרוגים עומד על 1,000 בני אדם, אך מאז הלחימה במדינה הוחרפה. עם זאת, גורמים רשמיים אומרים כי המספרים החדשים מתבססים על ההערכה יותר מעל נתונים ממשיים.

מועצת הביטחון של האו"ם קראה אתמול (שבת) לנשיא סלבה קיר להיעתר לבקשת המורדים ולשחרר 11 אסירים פוליטיים, במטרה לנסות ולהביא לסיום הסכסוך. קיר טוען כי המורדים, בהנהגת סגנו לשעבר ריק מצ'אר, ניסו לבצע נגדו הפיכה בחודש שעבר, וכי האסירים היו מעורבים במזימה ויש להעמידם לדין. הצהרת האו"ם נועדה לקדם את בין הצדדים, הנערכות באתיופיה, שעד כה לא דווח כי השיגו התקדמות ממשית. 200 אלף בני אדם נעקרו מבתיהם בתוך דרום סודאן, ועוד 30 אלף נמלטו למדינות שכנות. כ-60 אלף מבין העקורים מצאו מקלט בבסיסים של האו"ם ברחבי המדינה.

כוחותיו של מצ'אר הפסידו ביום שישי בקרב על העיר בנטיו לכוחות הצבא. הממשלה אמרה כי היא תשלח אלפי חיילים בניסיון לכבוש מחדש את העיר בור, בירת מחוז ג'ונגליי, הנשלטת על ידי המורדים. מצ'אר הביע את נחישותו להותיר את העיר בשליטתו. בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית, אמר כי כוחותיו ויתרו על העיר בנטיו, בירת מחוז יוניטי העשיר בנפט, "כדי להימנע מלחימה ברחובות ולהציל חיי אזרחים". לקראת הגעת כוחות הצבא, אלפים נמלטו מבנטיו, וכמה אלפים מצאו מקלט בבסיס האו"ם בעיר.

תושבי העיר בור שנעקרו מבתיהם בשל הלחימה, בתור לקבלת טיפול רפואי בקליניקה של רופאים ללא גבולותצילום: אי-פי

הצהרת האו"ם קראה להפסקת אש ולהרחבת שיחות השלום. מועצת הביטחון גם הביעה את התנגדותה "להתערבות חיצונית שתאיץ את המתחים הצבאיים והפוליטיים", הצהרה שנראה כי כוונה לאוגנדה, שלחה חיילים ותקפה מסוקים כדי לחזק את כוחות הממשלה. לינדה תומאס-גרינפילד, עוזרת בכירה במשרד החוץ האמריקאי לענייני אפריקה, אמרה ביום חמישי לוועדה של הסנאט כי אין עדויות לכך שכוחותיו של מצ'אר תכננו ניסיון הפיכה וקראה גם היא לשחרור האסירים. "ארה"ב מאמינה בתוקף כי יש לשחרר את האסירים הפוליטיים המוחזקים בג'ובה. בכל יום שעובר, הסיכון למלחמת אזרחים כוללת גובר", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ