הלחימה ברפובליקה המרכז אפריקאית: עדויות על קניבליזם ועל הפסקות אש

לראשונה מאז פרץ העימות האתני במדינה, הצליחו הצרפתים להשיג את הסכמת הצדדים לפיוס באחת הערים. דיווח אחר מספר על לוחם נוצרי שאכל מוסלמי כ"נקמה"

"הארץ"
"הארץ"

הלחימה ברפובליקה המרכז אפריקאית נמשכת, ומגיעים עוד ועוד דיווחים על תקריות בין מוסלמים לנוצרים ברחבי המדינה. אחת התקריות, שדווח עליה בבי–בי–סי, היא מקרה של קניבליזם כ"מעשה נקם" על מעשי רצח שביצעו לוחמים מוסלמים ("סלקה").

גבר, שמכנה עצמו Mad Dog, השתתף בלינץ' של נוצרים נגד מוסלמי בעיר הבירה בנגי. בשיחה עם הבי–בי–סי הוא אמר שכעס כי מוסלמים הרגו את אשתו ההרה, את גיסתו ואת תינוקה. הוא סיפר שראה את גבר מוסלמי יושב ברכב ברחוב בבירה והחל לעקוב אחריו, ואט אט הצטרפו אליו כ–20 צעירים נוצרים שהכריחו את נהג הרכב לעצור, הוציאו את המוסלמי ממנו וגררו אותו לרחוב. החבורה הכתה את האיש, דקרה אותו והציתה אותו. בצילומים מהזירה תועד Mad Dog אוכל את רגלו של האיש. עדי ראייה אמרו שאיש לא ניסה למנוע את המעשה. 

קניבליזם אינו שכיח ברפובליקה המרכז אפריקאית, אך רבים מהנוצרים מאמינים בכישוף ובמאגיה. חלק מהלוחמים הנוצרים, שמכנים עצמם "אנטי-בלאקה" נוהגים ללבוש קמעות ועליהם חלקי גופות. לפי האמונה, גוף המת הופך אותם לבלתי מנוצחים.

לא רק מקרי זוועה מדווחים במדינה המדממת. בעיר בימבו הסמוכה לעיר הבירה הניחו לוחמים יריבים את נשקם, לאחר שחיילים צרפתים הצליחו להשיג את הסכמת הצדדים להפסקת אש. בעיר מוכת האלימות יש כעת רגיעה יחסית לשאר אזורי המדינה, ובאזור כולו, גם בבירה בנגי, האווירה מעט רגועה יותר.

לפיוס בעיר קדם סוף שבוע של אלימות קשה. על פי סוכנות הידיעות אי–אף–פי, הלוחמים חיבקו אלו את אלו. "הם ביקשו מחילה, בעוד אנשים סביבם הריעו", סיפר רוג'ר קומבו, פוליטקאי נוצרי שנכח במקום, "הלוחמים התחבקו". בעיתון גדול במלזיה צוטט לוחם נוצרי תושב העיר: "דיברנו על איך אפשר לגרום לזה לעבוד, ושאלנו זה את זה למה הרגנו אחד את השני. גם אני הרגתי כמה לוחמי סלקה", סיפר.

לפחות אלף בני אדם נהרגו עד כה בסכסוך האתני שפרץ במדינה בחודש שעבר. כמיליון אזרחים נמלטו מבתיהם והאו"ם הזהיר מ"אסון הומנטרי" בעקבות הקרבות. נשיא המדינה, מישל דג'וטודיה, התפטר בסוף השבוע ויצא לגלות בבנין. היום יתחילו שיחות לבחירת נשיא זמני למדינה.

תגיות:

תגובות