אוגנדה: חוק שקובע מאסר עולם להומואים נפסל "כי הם יכולים להירפא"

ההערכה היא כי הנשיא סירב לאשר את הצעת החוק כדי להימנע מביקורת בינלאומית. הנשיא: "אחרי החקיקה, הם פשוט יסתתרו וימשיכו 'לעסוק בהומואיות ובלסביזם'"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא אוגנדה, יוברי מוסווני, סירב לאשר הצעת חוק שנויה במחלוקת להקשחת החוקים נגד הומוסקסואליות. הוא כתב ליושבת ראש הפרלמנט בארצו והעביר עליה ביקורת על כך שהעבירה את החוק בדצמבר, מבלי לקבל את הרוב הדרוש לכך.

הומוסקסואלים הם "לא נורמליים" ויכולים "להרפא", נכתב במכתב של הנשיא שצוטט בעיתון פרטי באוגנדה. הצעת החוק כוללת מאסר עולם עבור מעשים הומוסקסואליים וכן קובעת שאי-דיווח על הומואים הוא עבירה על החוק.

כתבת הבי-בי-סי בבירת אוגנדה, קמפלה, מציינת כי "קידום הומוסקסאליות" - דיבור על הנושא מבלי לגנות את אורח החיים הזה, למשל, הינו עילה לעונש מאסר.

צילום: רויטרסצילום: REUTERS

מוסווני אמר כי הצעת החוק עברה על אף עצתו להקפיאה עד שהממשלה תלמד אותה לעומק. "אפילו לאחר החקיקה, הם פשוט יסתתרו וימשיכו 'לעסוק בהומואיות ובלסביזם'", צוטט הנשיא בעיתון.

פרשנים מעריכים שמוסווני מודע לעובדה שביקורת בינלאומית רבה תופנה כלפיו אם הצעת החוק תאושר, ומדינות עלולות להשעות את הסיוע הכספי שאוגנדה זקוקה לו. החוק כבר זכה לגינוי בינלאומי כשהועלה ב-2009. נשיא ארה"ב ברק אובמה כינה אותו אז "נתעב".

פעילי זכויות אדם אומרים כי הצעת החוק מדגישה את אי-הסובלנות ואת האפליה ממנה סובלת הקהילה הגאה באוגנדה. פעיל למען זכויות הקהילה במדינה נהרג ב-2011, אך המשטרה הכחישה כי נהרג בגלל נטיותיו המיניות.

הצעת החוק המקורית כללה עונש מוות עבור חלק מהעבירות הקשורות בהומוסקסואליות, לדוגמה אם מעורב במעשים קטין או אם המבצע הוא נשא HIV, אך חלקים אלו הושמטו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ