האו"ם: 3.7 מיליון בני אדם בדרום סודאן זקוקים נואשות למזון

אחד מאנשי האו"ם המוצבים במדינה, שנמצאת במלחמת אזרחים זה חודש וחצי, אמר ששליש מאזרחיה זקוקים למזון. 860 אלף נעקרו מבתיהם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

האו"ם מעריך כי 3.7 מיליון בני אדם זקוקים נואשות למזון בדרום סודאן כתוצאה מהלחימה במדינה. מתאם הפעולות ההומנטיריות של האו"ם בדרום סודאן, טובי לנזר, אמר לבי־בי־סי כי 1.3 מיליארד דולר דרושים כדי להתמודד עם המשבר החריף.

"אף אחד באמצע דצמבר לא היה יכול לצפות את מידת מצב החירום שאנחנו ניצבים מולו כיום. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי למנוע מהמצב להפוך לקטסטרופה". לנזר ציין כי בערך שליש מאוכלוסיית המדינה זקוק למזון. הוא הוסיף כי ללחימה היתה השפעה מרחיקת לכת גם על כלכלת המדינה "בגלל שהפעילות בשווקים הופרעה, האנשים נמצאים תחת לחץ עצום והם לא יכולים ללכת לאן שהם רוצים ללכת", אמר.

עד כה, המלחמה הביאה למותם של אלפי בני אדם ולעקירה של למעלה מ-860 אלף אזרחים מבתיהם מאז פרצה ב-15 בדצמבר. הצדדים הלוחמים, שמובלים על ידי הנשיא סלבה קיר מצד אחד וסגן הנשיא לשעבר ומנהיג ההפיכה ריק מצא'ר, הגיעו להסכמה על הפסקת אש שברירית בשבוע שעבר. סבב שני של שיחות השלום יחל ב-7 בפברואר.

פליטים דרום סודאנים מבשלים במחנה של הצלב האדוםצילום: אי-אף-פי

למרות הפסקת האש, ארגון הסיוע MSF הודיע בשבוע שעבר כי 240 ממתנדביו שהוצבו במדינה נאלצו להמלט ליערות בעקבות הלחימה המתמשכת. הארגון הודיע כי אנשיו היו בין אלפי האזרחים שניסו להימלט ממדינת המחוז יוניטי שם הלחימה אינטנסיבית במיוחד. על אף שהחלה כעימות פוליטי, הלחימה התדרדרה במהרה ללחימה אתנית בין שבטו של קיר, הדינקה, לשבטו של מצ'אר, הנואר.

לנזר סיפר כי בעיר מלקל שבמדינת המחוז יוניטי, הסתערו אזרחים על מחסן בו נאגרו מוצרי סיוע ו"התכבדו". "מרבית הבזיזה נעשתה על ידי אלו שנואשים לסיוע ופשוט לא יכלו לחכות", אמר. הוא הוסיף כי 740 אלף מהעקורים נותרו בדרום סודאן והשאר נמלטו למדינות השכנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ