12 אזרחים לא חמושים נורו למוות ע"י חיילים מכוח השלום במרכז אפריקה

היורים הם חיילים מצ'אד, שחלקם משתפים פעולה עם המיליציה המוסלמית. נציבת זכויות האדם של האו"ם: מידת האכזריות מחרידה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

חיילים מצ'אד שלוקחים חלק בכוח שמירת השלום האפריקאי ברפובליקה המרכז אפריקאית הרגו לפחות 12 אזרחים לא חמושים ביומיים האחרונים. החיילים ירו למוות היום (רביעי) בששה אזרחים בבירה בנגי, כך טוענים עדי ראייה. תקרית הירי היום ארעה כשהחיילים ליוו פליטים מצ'אד אל מחנה הפליטים המאולתר שהוקם בשדה התעופה בבנגי. על פי עדי הראייה, החיילים ירו באנשים באופן אקראי וללא התראה מוקדמת, והירי גרם לרבים להמלט גם ממחנה הפליטים, בו שוכנים כ–400 אלף בני אדם.

אתמול דווח כי חיילים צ'אדים הרגו שני אזרחים בבנגי וארבעה אזרחים בעיר הצפונית דמרה. "אני מנסה להמלט מהכאן עם המשפחה שלי, למען בטחוננו", אמר אחד מתושבי דמרה לסוכנות הידיעות ד־פ־א בשיחת טלפון.

הדיווחים על אלימות מצד חיילים צ'אדים מגיעים שבועיים לאחר שארגון זכויות האדם Human Rights Watch האשים את החיילים מצ'אד בסיוע לאנשי המיליציה המוסלמית. בין השאר, אמרו בארגון כי החיילים מסייעים לאנשי המיליציה "סלקה" שנעצרו על ידי כוח שמירת השלום להגיע לאזורים בהם גרים נוצרים ולפגוע בתושבים. "אם האיחוד האפריקאי באמת מתכוון להגן על אזרחים ברפובליקה המרכז אפריקאית, הוא צריך לרסן את החיילים הסוררים שהגיעו מצ'אד", אמר פיטר בוקארט, בכיר ב–Human Rights Watch, "הגדודים מצ'אד לא צריכים לעזור למוסלמים לפגוע באזרחים".

נער עומד ליד טנק של צבא צרפת, באחד מכבישי בנגיצילום: רויטרס

החיילים מצ'אד לוקחים חלק בכוח שמירת השלום האפריקאי שנשלח לרפובליקה המרכז אפריקאית בדצמבר במטרה לסייע לפרק מנשקם הן את הלוחמים הנוצרים והן את המוסלמים. עם זאת, אזרחים רבים מצ'אד הגיעו לרפובליקה בתקופה האחרונה דווקא כדי להצטרף למורדים המוסלמים במלחמתם בנוצרים.

בתקרית נפרדת היום, אנשי המיליציה הנוצרית "אנטי־בלאקה" תקפו חיילים מצ'אד בבנגי, ודרשו את שחרורם של כמה ממנהיגיהם שנעצרו. "אנחנו רוצים את שחרור אנשינו", אמר אחד מחברי המיליציה, "אנחנו הגענו לסייע לאוכלוסייה שנפגעת מלוחמי הסלקה. למה אתה נטפלים אלינו?".

בימים אלו, מרבית הקורבנות במדינה הם מוסלמים שמותקפים על ידי אנשי אנטי־בלאקה, על אף שגם לוחמי הסלקה ממשיכים במעשי הרצח, כך אמרה נציבת האו"ם לזכויות אדם, נבי פילאי. "מידת האכזריות וחוסר הכבוד לחיי אדם הוא מחריד. ישנה כריתת איברים של גופות, כריתת ראשים והשחתת גופות, ולפחות מקרה אחד של קניבליזם", ציינה. בשבוע שעבר החליט בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירת חשד לפשעי מלחמה ברפובליקה.

אזרחים בשדה התעופה בבנגיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ