אי-פי

נשיא אוגנדה, יוברי מוסווני, חתם היום (שני) על חוק חדש שמחריף מאוד את הענישה על קיום יחסים הומוסקסואליים. על פי החוק, יוטלו 14 שנות מאסר על "קידום או הכרה" ביחסים הומוסקסואליים במקרים של הרשעה ראשונה. על הרשעות חוזרות או על סעיף המכונה "הומוסקסואליות חמורה", הכולל בין היתר מגע בציבור, קיום חוזר של יחסי מין בהסכמה, קיום יחסי מין עם קטין מאותו המין, עם אדם מוגבל או עם פרטנר נושא HIV - העונש המקסימלי הוא מאסר עולם.

בנוסף, מטיל החוק החדש סנקציות פליליות גם על אזרחים שלא ידווחו לרשויות על הומואים ומרחיב לראשונה את העונשים גם על יחסים לסביים. החוק קובע שאפילו שיחה על הומוסקסואליות מבלי לגנותה, עלולה להוביל לעונש מאסר.

חברי הקהילה הגאה באוגנדה בהלוויתו של דיויד קאטו, שנרצח על רקע נטייתו המינית בינואר 2011 צילום: אי־אף־פיצילום: AFP

בעקבות אישור החוק מסרה ארה"ב כי היא בוחנת את יחסיה עם ממשלת אוגנדה, וגם את תוכניות הסיוע שמתמקדות במלחמה באיידס. "אנו מתחילים בבחינה פנימית של יחסינו עם ממשלת אוגנדה, כדי להבטיח שכל הצדדים של מעורבותינו, בהם תוכניות סיוע, יפעלו בהתאם למדיניותינו המתנגדת לאפליה, וישקפו את ערכינו", מסר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

החוק נחתם במעונו הרשמי של הנשיא, בנוכחותם של חברי ממשלה ועיתונאים. לאחר החתימה דווח כי אנשי הממשל מחאו כפיים. דובר מפלגת השלטון, חזית ההתנגדות הלאומית (NRM), אמר כי המפלגה "מברכת על הצעד שיגן על העם מפני סטיות חברתיות".

רבים קיוו שמוסווני לא יחתום בסופו של דבר על החוק, לאחר שבשבוע שעבר היה נראה כי הוא מחפש דרכים "לרדת מהעץ". מוסווני ביקש מארה"ב לייעץ לצוות מומחים מארצו בנוגע להומוסקסואליות בטרם יחליט. לבטיו של נשיא אוגנדה בסוגייה נובעים מאיומיה של  ארה"ב לפיהם אישור החוק הדרקוני יסבך את יחסי שתי המדינות. ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר של אוגנדה.

אגב, "צוות המדענים" פרסם לבסוף הודעה לפיה הומוסקסואליות היא "בחירה התנהגותית" ולא מאפיין גנטי, ולכן הם ממליצים להעניש בגינה. ועדת המדענים כללה 14 מומחים בענפי הרפואה.

פעילים בקהילה הגאה בקניה מפגינים בניירובי נגד החקיקה באוגנדה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ