אי-פי

עיתון באוגנדה פרסם היום (שלישי) רשימה של מה שכינה כ"200 ההומואים המובילים" במדינה, יממה לאחר שהנשיא חתם על חוק חמור נגד הומואים ולסביות. רבים מהמופיעים ברשימה "מפוחדים וזקוקים לעזרה", אמר פפה ג'וליאן אונזיאמה, פעיל בולט לזכויות הלהט"ב באוגנדה, שגם הוא נכלל ברשימה. "חלק רוצים לעזוב את המדינה ומבקשים סיוע", הוסיף.

הצהובון Red Pepper פרסם את השמות, וכמה תמונות של המופיעים ברשימה, בכתבה בעמוד השער תחת הכותרת "נחשפים". עורך העיתון, בן ביארבהה, אמר כי העיתון פרסם רק את שמותיהם של פעילים ידועים, וניסה להשתמש בכינויים עבור אלה שאינם ידועים בציבור כהומואים. בין המופיעים ברשימה ישנו כוכב היפ-הופ פופלרי וכן כומר קתולי.

העורך לא מסר כיצד נאספו השמות. אונזיאמה, שהזהיר כי החוק יכול להוסיל למעשי אלימות נגד הומואים, אומר כי הצהובון מסר מידע שיאפשר לזהות אנשים רבים שלא יצאו מהארון באופן ציבורי. רק מעטים באוגנדה מזהים עצמם באופן פומבי כהומואים, והפרסום של הצהובון מזכיר רשימה דומה שפורסמה ב-2011 בצהובון שנסגר מאז, שקראה להוציא להורג הומואים. פעיל בולט למען זכויות הומואים, דיוויד קאטו, נרצח לאחר שהרשימה פורסמה. "ציד המכשפות התקשורתי חוזר", כתבה בטוויטר ז'קלין קאשה, פעילה לסבית ידועה באוגנדה ששמה מופיע ברשימה.

תושבים קוראים את הצהובון שפרסם את הרשימהצילום: אי-פי

דובר משטרת אוגנדה אמר היום כי לא נערך אף מעצר מאז חתימתו של הנשיא, אך ששני הומואים נעצרו מאז הפרלמנט אישר את החוק בדצמבר. אונזיאמה אמר כי ספר עד לשישה מעצרים ושיותר מעשרה אזרחים נמלטו מהמדינה מאז דצמבר.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, אמר אתמול כי חתימתו של הנשיא יוברי מוסווני על החוק "מהווה יום טראגי לאוגנדה ולכל מי שדואג לזכויות אדם". הוא הזהיר כי וושינגטון עלולה להפחית את הסיוע הכספי למדינה המזרח אפריקאית בשל החוק. "אנו מתחילים בבחינה פנימים של יחסינו עם ממשלת אוגנדה, על מנת להבטיח שכל המימדים של מעורבותינו, בהם תוכניות הסיוע, יפעלו בהתאם למדיניותנו המתנגדת לאפליה וישקפו את ערכינו", אמר קרי.

על פי החוק, יוטלו 14 שנות מאסר על "קידום או הכרה" ביחסים הומוסקסואליים במקרים של הרשעה ראשונה. על הרשעות חוזרות או על סעיף המכונה "הומוסקסואליות חמורה", הכולל בין היתר מגע בציבור, קיום חוזר של יחסי מין בהסכמה, קיום יחסי מין עם קטין מאותו המין, עם אדם מוגבל או עם פרטנר נושא HIV - העונש המקסימלי הוא מאסר עולם.

בנוסף, מטיל החוק החדש סנקציות פליליות גם על אזרחים שלא ידווחו לרשויות על הומואים ומרחיב לראשונה את העונשים גם על יחסים לסביים. החוק קובע שאפילו שיחה על הומוסקסואליות מבלי לגנותה, עלולה להוביל לעונש מאסר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ