נפתח משפטו של אוסקר פיסטוריוס

שנה לאחר שירה בחברתו שהסתתרה מאחורי דלת השירותים בביתו, טוען האצן הדרום אפריקאי כי הוא חף מפשע. שכנה סיפרה ששמעה את הנרצחת צועקת

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

האצן הדרום-אפריקאי אוסקר פיסטוריוס טען כי הוא חף מפשע בתחילת משפטו על רצח חברתו ריבה סטינקאמפ. פיסטוריוס ירה בסטינקאמפ, דוגמנית וכוכבת תוכנית ריאליטי, בביתו בפרטוריה בוולנטיינס דיי בפברואר 2013. התובעים טוענים כי הרצח היה מתוכנן מראש לאחר מריבה בין השניים, אך פסטוריוס אומר כי פעל מהגנה עצמית לאחר שחשב שפורץ חודר לביתו.

פיסטוריוס ירה בסטינקאמפ דרך דלת השירותים מאחוריה הסתתרה, שנוקבעה בארבע יריות. מחוץ לבית המשפט נאסף קהל גדול כדי להציץ באתלט, שנחשב בעבר לגיבור לאומי בדרום אפריקה. פיסטוריוס זכה במדליית זהב במשחקים הפאראלימפיים בלונדון ב-2012 והיה לקטוע הרגליים הראשון שהשתתף במשחקים האולימפיים, באותה שנה.

פיסטוריוס, בן 27, השפיל את מבטו כשהובל לתוך בית המשפט. אמה של סטינקאמפ, ג'ון, שראתה את פיסטוריוס פעם הראשונה מאז הרצח, הביטה בו באריכות בעוד הוא נמנע מלהסתכל לעברה. כתבים וצלמים גדשו את המסדרונות מחוץ לאולם. המשפט יימשך שלושה שבועות, ולראשונה בתולדות דרום אפריקה חלקים ממנו יועברו בשידור חי, מלבד העדויות של פיסטוריוס ושל עדים נוספים שאינם שוטרים או מוממחים לפשיעה. 

אמה של ריבה סטינקאמפ, ג'ון, מגיעה לבית המשפטצילום: אי-פי

עם פתיחת המשפט, הקריא התובע את האישומים והשופטת תוקוזייל מאסיפה שאלה את פיסטוריוס אם הוא מבין את משמעותם. "אני מבין", אמר פיסטוריוס, וטען כי הוא חף מפשע. "אני מאמין שלמדינה אין כל בסיס לחשוב שרציתי לקחת את חייה של ריבה", מסר פיסטוריוס בהצהרה שקרא עורך דינו, בארי רוקס. לדבריו הוא שמע את חלון השירותים נפתח בלילה, האמין שסטינקאמפ עדיין במיטה, והתקרב אל השירותים עם אקדח.

העדה הראשונה שדיברה היום בבית המשפט היא שכנה של פיסטוריוס, שסיפרה כי התעוררה באותו לילה מצעקות "מקפיאות דם" של אישה ולאחריה ארבע יריות. "הייתי ערה במיטה ושמעתי אותה צועקת", אמרה מישל בורגר. "היא צעקה באופן מזעזע וקראה לעזרה אז שמעתי גבר צועק לעזרה שלוש פעמים. מיד לאחר שהיא צעקה, שמעתי ארבע יריות", סיפרה בעדותה הדרמטית, ששודרה רק באודיו.

יותר ממאה אנשים נקראו להעיד בתיק, שנחשב למשפט המסוקר ביותר של ספורטאי מאז משפטו של או.ג'יי. סימפסון באמצע שנות ה-90. בין היתר יעידו חוקר המשטרה הילטון בות'ה, שהוביל בתחילה את החקירה ושכניו של פיסטוריוס ששמעו את בני הזוג מתווכחים לפני הירי. בדרום אפריקה אין חבר מושבעים ולא ניתן עונש מוות. מאסיפה, שהפכה ב-1998 לשופטת השחורה השניה בתולדות דרום אפריקה, תחליט אם לגזור על פיסטוריוס מאסר עולם או עונש קל יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ