בית הדין בהאג הרשיע מנהיג מיליציה קונגולזי בפשעי מלחמה

ג'רמיין קטנגה הורשע בסיוע לטבח אתני בקונגו 2003, בו נהרגו מאות בני אדם, לאחר שנאשם נוסף זוכה. הוא האדם השני שמורשע בתולדות בית הדין

ד-פ-א ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ואי-פי

בית הדין הפלילי הבינלאומי הרשיע היום (שישי) את מנהיג המיליציה הקונגולזי ג'רמיין קטנגה בפשעים נגד האנושות ובפשעי מלחמה, באישומים הנוגעים למתקפה על כפר במזרח המדינה ב-2003. קטנגה הורשע בין היתר ברצח ובביזה, אך זוכה מאישומים של אונס, כפיית עבדות מינית ושימוש בילדים כלוחמים.

המשפט נחשב למבחן עבור התובעים בבית הדין הבינלאומי, שזהו המקרה השני בו הוא מרשיע נאשם ב-12 שנות פעילותו. השופטים קבעו כי תרומתו של קטנגה היתה מכרעת בטבח שאירע בכפר בוגורו, הנמצא באזור העשיר ביהלומים שבצפון-מזרח קונגו, בעיקר בכך שסיפק ללוחמים כלי נשק.

קטנגה על מסכי הטלוויזיה במהלך משפטו בהאגצילום: רויטרס

קטנגה, המכונה "סימבה", היה בין 24 בעת המתקפה. בשנת 2007, הוא הוסגר להאג על ידי רשויות קונגו. הוא הואשם לצד מתיו נגודיולו, מפקד נוסף של המיליציות, שזוכה בדצמבר 2012 לאחר שמעורבותו בטבח לא הוכחה מעל הספק הסביר.

בפברואר 2013 נכנסו מיליציות של בני הלנדו, הקבוצה האתנית אליה משתייך קטנגה, לכפר של בני ההמה סמוך לגבול עם אוגנדה, בזזו, אנסו והרגו 200 מתושביו. התקיפה התבצעה בשעות הבוקר המוקדמות, ולפי עדויות הלוחמים ירו בחלק מהתושבים בעודם ישנים ורצחו אחרים במאצ'טות. "תזמון המתקפה והשיטות בהן השתמשו הלוחמים... הובילו את השופטים להכריע שהכוונה היתה לפגוע באוכלוסיה אזרחית", אמר נשיא בית המשפט, ברונו קוטה.

אך ההרשעה, שבאה בתום משפט של שש שנים, היתה שנויה במחלוקת. אחת מבין שלושת השופטים התנגדה לפסיקה, ואמרה כי ההחלטה להרשיע את קטנגה כשותף בדבר עבירה, למרות שהאישומים המקוריים נגדו כללו תפקיד מרכזי יותר במתקפה, אינה הוגנת ולא נתנה לו את האפשרות להגן על עצמו. קטנגה ישאר במעצר עד למתן גזר הדין בעניינו, והוא צפוי לערער על ההחלטה.

הסכסוך האתני בקולוניה הבלגית לשעבר פרץ בשנת 1994, לאחר שמורדים חצו את הגבול בעקבות הטבח ברואנדה השכנה. המלחמה הסתיימה באופן רשמי ב-2003, אך נמשכה במזרח המדינה. בשנים 2003-2002 נהרגו 8,000 בני אדם ו-500 אלף נעקרו מבתיהם בסכסוך האתני בין בני ההמה והלנדו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ