התביעה במשפט אוסקר פיסטוריוס: האצן קטוע הרגליים הסתיר דחפים רצחניים

פיסטוריוס המואשם ברצח חברתו טוען כי ירה משום שחשב שמדובר בגנב. התביעה הציגה מסרונים. "לפעמים אני פוחדת ממך", כתבה סטינקאמפ

שרה ליאל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה ליאל, ניו יורק טיימס

התביעה במשפטו של האצן הדרום אפריקאי אוסקר פיסטוריוס סיכמה שלשום את טיעוניה בתום שלושה שבועות של עדויות, שבהם ניסתה להציגו כגבר זועם וקנאי המסתיר דחפים רצחניים תחת חזותו הציבורית החיובית. פיסטוריוס, שהצלחתו כאצן בעל רגליים תותבות הפכה אותו לכוכב ספורט בינלאומי, מואשם בבית המשפט בפרטוריה ברצח חברתו רייבה סטינקאמפ, כוכבת תוכניות ריאליטי בת 29, בביתו בפברואר 2013.

פיסטוריוס, הכופר באשמה, טוען שהירי אירע משום שסבר בטעות שסטינקאמפ היא גנב שמנסה להיכנס לביתו. במשפט ניסתה התביעה לקעקע את גרסתו והציגה ראיות חדשות מתכתובת מסרונים בין הנאשם לנרצחת, המחזקת לכאורה את הטיעון שהיחסים בין השניים היו הפכפכים ושפיסטוריוס היה קנאי חסר שליטה וקל חימה. "לפעמים אני פוחדת ממך, מכך שאתה זועם עליי ומהדרך שבה אתה מגיב", כתבה לו סטינקאמפ באחד המסרונים ששלחה לו כשלושה שבועות לפני שנרצחה, "אני עושה הכל כדי לשמח אותך, ואתה עושה הכל כדי להצית את הזעם". פיסטוריוס התנצל בתגובה אך הוסיף "התעצבנתי שעזבת אותי ממש אחרי שאכלנו כדי לדבר עם מישהו, ואני עמדתי מאחורייך וראיתי איך את נוגעת בזרועו ומתעלמת ממני".

בחקירה נגדית של העד, מומחה לניתוח נתוני טלפונים ניידים, הצליחה ההגנה להראות שרק ארבעה מתוך יותר מ–1,000 מסרונים שהוחלפו בין השניים היו בעלי נימה שלילית, ושרבים מהם היו חמים ומלאי חיבה.

אוסקר פיסטוריוס יוצא מבית המשפט בפרטוריה, שלשום. פרץ בבכי בזמן העדויותצילום: אי–פי

הקשר בין בני הזוג החל חודשים ספורים לפני שפיסטוריוס ירה, על פי החשד, בסטיקאמפ ארבעה כדורים דרך מנעול חדר האמבטיה בביתו. עדים מטעם התביעה תיארו בפירוט כיצד כיסתה הצעירה את ראשה בידיה בניסיון להתגונן מפניו.

בדיונים בבית המשפט התקשה האצן לשלוט בעצמו, כבש את ראשו בידיו, תחב את אצבעותיו לאוזניו כדי לא לשמוע עדויות קשות ולעתים פרץ בבכי רם. במשפט העידו גם שכניו של פיסטוריוס, שסיפרו ששמעו צרחות בסמוך לזמן שבו נשמעו קולות ירי מביתו, בלילה שבו סטינקאמפ נרצחה.

בית המשפט שמע, בין היתר, את עדותה של חברתו לשעבר של פיסטורוס, שסיפרה שגם היא סבלה מהתפרצויות הקנאה שלו ושנפרדה ממנו אחרי שבגד בה עם סטינקאמפ.

עדים אחרים סיפרו על מקרים שבהם פיסטוריוס ירה לכאורה בנשק. לדבריהם, פעם עשה זאת במסעדה הומה כשהועבר לו אקדח מתחת לשולחן, ופעם אחרת מעל גג מכוניתו בפרץ זעם אחרי שנעצר בידי שוטר.

יותר ממאה אנשים נקראו להעיד בתיק, שנחשב למשפט המסוקר ביותר של ספורטאי מאז משפטו של או.ג'יי. סימפסון באמצע שנות ה-90. בדרום אפריקה אין חבר מושבעים ולא ניתן עונש מוות. תוקוזייל מאסיפה, שהפכה ב-1998 לשופטת השחורה השנייה בתולדות דרום אפריקה, תחליט אם לגזור על פיסטוריוס מאסר עולם או עונש קל יותר. ההגנה ביקשה שהות של כמה ימים להתכונן להצגת נאום הסיכום ותחל להשמיע את טיעוניה מחר. במעמד זה ייתכן שפיסטוריוס ייקרא לדוכן העדים, ואם יורשע ניתן יהיה לגזור עליו עונש מאסר של 25 שנה לפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ