סרטון נדיר מראה התקפה של ארגון הטרור בוקו חראם בניגריה

לוחמי הארגון, שאחראי למותם של אלפים בניגריה, תיעדו כיצד הם חודרים לבסיס צבאי ומשחררים מאות אסירים משם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

סרטון וידאו נדיר מתעד התקפה בעודה מתרחשת של ארגון הטרור הקיצוני בוקו חראם, האחראי על הרג מאות בני אדם בניגריה. הסרטון, שפורסם על ידי כתב הבי.בי.סי וויל רוס, צולם על ידי אנשי הארגון, שתיעדו כיצד הם מתקיפים בסיס של צבא ניגריה בצפון-מזרח המדינה.

בסרטון נראים אנשי בוקו חראם מגיעים אל הבסיס על טנדרים, כשהם יורים לכל עבר. אפשר לראות בו גם חילופי ירי בין אנשי הארגון לבין צבא ניגריה. לאחר מכן, אך זה לא מתועד בסרטון, הם מצליחים לחדור אל הבסיס, לפתוח את התאים של הכלא הצבאי במקום ולשחרר מאות כלואים, שככל הנראה הם לוחמי בוקו חראם שנכלאו. הסרטון שפרסמו אנשי בוקו חראם:

צבא ניגריה טוען שהמתקפה נענתה על ידו באופן מוצלח, ובמהלכה רבים מאנשי בוקו חראם נהרגו מאש שנורתה עליהם ממטוסים ומהקרקע. אין לדעת מה באמת קרה וכמה מאנשי הארגון והחיילים מתו בעימותים. בית חולים אחד באזור ציין שהגיעו אליו כמאה גופות, אך מקורות אחרים מוסרים שמספר ההרוגים הוא קרוב ל-1,500 איש. בסרטון נוסף שפרסם הארגון נראה אחד ממנהיגיו, אבוקקה שקאו, מציין בשמחה את ההסתערות על הבסיס וקורא להגביר את האלימות.

ייתכן שההתקפה הזו היא מענה להוצאה להורג של כ-600 מחברי הארגון על ידי צבא ניגריה, שהתרחש על פי עדויות ב-14 במארס במחנה צבאי בעיר מיידוגורי, שבצפון-מזרח ניגריה. ארגון זכויות האדם אמנסטי אמר אתמול שיש בידו תמונות לוויין בהן נראים קברי אחים המהווים הוכחה להרג ההמוני של פעילי בוקו חראם השבויים. על פי העדים, חיילים ירו בכל האסירים לאחר ניסיון פריצה לבית הכלא על ידי ארגון בוקו חראם. זו הפגיעה הגדולה ביותר באנשי הארגון בחמש שנות פעילותו. אמנסטי טוען שגם צבא ניגריה וגם בוקו חראם מבצעים פשעי מלחמה בעימותים ביניהם.

מכונית תופת באחת ההתקפות של בוקו חראם על כנסיה קתולית בבירת ניגריהצילום: רויטרס

לא ניתן להתכחש לעוצמתה של התנועה הקיצונית, שהולכת ומשכללת את התקפותיה - אחת מהן כללה סדרה של פיגועי התאבדות מתואמים, ירי ופיצוצים שגרמו למותם של למעלה מ-300 איש בתוך כמה שעות; אחרת כללה פיצוץ שתי מכוניות תופת באותו הזמן, מה שהביא למותם של למעלה מ-100 אזרחים.

מדינות המערב מדגישות את הקשרים המתהדקים בין פעילי הארגון לבין ארגוני טרור אחרים באזור ומציגים אותם כעילה לדאגה כלל עולמית. בדו"ח מטעם האו"ם שפורסם ב-2012 צוטטו גורמים מקומיים שטוענים כי "לבוקו חראם קשרים עם אל-קאעדה במגרב האיסלאמי", וכי, "כמה מחברי התנועה מניגריה ומצ'אד הוכשרו במחנות אל-קאעדה במאלי". בדו"ח האו"ם נכתב גם כי שבעה אנשי בוקו חראם שהגיעו לניז'ר נעצרו כשבידיהם "שמות ופרטים של חברים בתאי אל-קאעדה".

הציבור בניגריה חש חסר הגנה אל מול הארגון, תחושה שמצטרפת לעוני וההזנחה הממושכים מצד הממשלה. המדינה נתפשת בעיני אנשי הארגון כאויב ולדעת פרשנים רבים העוני הוא אחת מהסיבות לתפישה זו. לפי נתונים, בצפון ניגריה - מעוז בוקו חראם - כ-75% מהאוכלוסייה מוגדרת ענייה. 60% מכלל האוכלוסיה מרוויחים פחות מדולר ביום, והאזרחים מודעים ככל הנראה לניגוד החריף בין אורח חייהם לזה של האליטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ