20 שנה לטבח

תוחלת החיים ברואנדה הוכפלה מאז רצח העם

מחקר משבח את שיקום מערכת הבריאות במדינה, שבעבר שיעור תמותת הפעוטות בה היה הגבוה בעולם. המפנה: שדרוג הטיפול בחולי האיידס

שרה בוסליי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
שרה בוסליי, גרדיאן

20 שנה אחרי שהפך את רואנדה לאחת המדינות העניות והחולות בעולם, חוקרים מצאו כי תוחלת החיים במדינה - שלפי נתוני הבנק העולמי עמדה ב-1994 על 28.26 שנים - הוכפלה.

ניתוח שידעה המדינה ב-20 השנים האחרונות נעשה על ידי פרופ' פול פארמר מאוניברסיטת הרווארד, שרת הבריאות של רואנדה, אנייס בינאגואהו, וצוות מומחים לבריאות הציבור. תוצאות המחקר פורסמו במאמר בכתב העת לענייני רפואה "לאנסט". "מעטים היו מעלים על דעתם שרואנדה, שידעה את אחד מפרצי האלימות ההמונית הנוראיים ביותר הזכורים בהיסטוריה, תוכל לשמש באחד הימים דוגמה למדינות אחרות המחויבות לשפר את רמת שירותי הבריאות בהן", נכתב במאמר.

ההשלכות הבריאותיות של הטבח היו ארוכות טווח: כ-200 אלף נשים נאנסו, ורבות מתוכן נדבקו בנגיף האיידס; מגפת הכולירה פרצה במחנות הפליטים; שיעור התמותה מתחת לגיל חמש במדינה היה אז הגבוה ביותר בעולם, ושיעורי ההישרדות בלידה היו הנמוכים ביותר; עובדי מערכת הבריאות נמלטו, ובתי חולים ומרפאות נהרסו. החוקרים ציינו עוד כי סיוע הבריאות הבינלאומי הגיע בעצלתיים, ו"רבים כבר היו מוכנים למחוק את רואנדה ולהגדירה כמקרה אבוד".

הסיוע בטיפול באסון האיידס שפגע במדינות אפריקה שמדרום לסהרה היה נקודת המפנה עבור רואנדה. משרד הבריאות ראה בכך הזדמנות לשדרג את הטיפול בחולי האיידס, ומתן שירותי בריאות בסיסיים הפך לחלק בלתי נפרד מהמערכת.

ב-2003 עיגנה רואנדה בחוק את הזכות לבריאות ואימצה תוכנית לביטוחי בריאות קהילתיים. "הישגי מערכת הבריאות מרשימים לאור העובדה שרק לפני 20 שנה המדינה הזו היתה עדיין עיי חורבות", כתבו החוקרים במאמרם. כיום, שיעורי התמותה מתחת לגיל חמש ובלידות ירדו בצורה ניכרת יחד עם מספר חולי האיידס. עם זאת, המדינה ניצבת עדיין מול אתגרים משמעותיים, בהם בעיית תת-התזונה של כ-45% מהילדים החיים בה.

ילדים בטקס זיכרון ברואנדה. שיפור ניכר בשיעור תמותת הפעוטות מתחת לגיל 5צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ