20 שנה לרצח העם ברואנדה |

רק מעטים מאלפי הרוצחים הורשעו בבית הדין

עלות פעולת בית הדין המיוחד לפשעים ברואנדה נאמדת ב-1.7 מיליארד דולר, אך הוא הרשיע רק 70 נאשמים. רבים מהמעורבים הועמדו לדין בבתי דין כפריים

אואן בואוקוט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אואן בואוקוט, גרדיאן

בית הדין הפלילי הבינלאומי לפשעים ברואנדה (ICTR) הרשיע רק כ-70 מתוך האלפים שהשתתפו במרחץ הדמים בה ב-1994. בית הדין במדינה היה חלוץ משפטי רצח העם באפריקה, אבל אחרי קרוב ל-20 שנה של טיעונים משפטיים, שעלותם נאמדת בכ-1.7 מיליארד דולר, רק חלק מזערי מכלל הפושעים הובא לדין.

בשנה הבאה אמורים אולמות בתי הדין של ICTR, הפועלים בעיר ארושה שבטנזניה השכנה, לחזור לפעול כמרכז כינוסים בינלאומי בידי השלטונות המקומיים. עד כה הוגשו כתבי אישום נגד 92 חשודים, רובם בני שבט ההוטו, בגין מעורבותם ברצח ההמוני. תשעה חשודים - שאחד מהם הוא פליסיין קאבוגה, בעל תחנת רדיו שהסיתה נגד בני הטוטסי והאדם שקנה לכאורה את המצ'טות ששימשו את המיליציות הטובחות - לא אותרו עד כה.

מתוך כלל הנאשמים שהובאו לבתי הדין הללו, 12 זוכו, ומשפטיהם של כתירסר נאשמים נוספים נמצאים בשלבי ערעור. בהתחשב בכך שמאות אלפי בני אדם השתתפו ברצח ההמוני, הזהירה ממשלת רואנדה שייקחו ל-ICTR יותר מ-200 שנים לטפל בכל התיקים.

כדי לזרז את תהליכי הענישה, בחרה המדינה לפנות לבתי הדין הקהילתיים, המכונים "גקקה", ולעקוף את הנהלים רשמיים. בתי דין כפריים אלה פעלו מ-2002 ועד 2012, ובתקופה זו הופיעו בפניהם על פי הערכות יותר ממיליון איש. הגקקה גזרו על הנאשמים עונשים קלים יותר תמורת הודאותיהם, ועודדו אותם לבקש סליחה ממשפחות הקורבנות. חלק מהעבריינים נידונו לעבודות פרך.

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על פסיקות הגקקה, בטענה שהן אינן עומדת באמות המשפט הבינלאומיות, ומסכנות את אלה העולים לדוכן העדים.

ילד בטקס זיכרון לטבח בקיגאלי, בשבוע שעברצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ