דיווחים סותרים על התלמידות החטופות בניגריה: לא ברור האם רובן ניצלו או לא

למעלה ממאה תלמידות נחטפו שלשום על ידי ארגון בוקו חראם בעיר צ'יבוק; צבא ניגריה פרסם שמרביתן שוחררו, מנהלת בית הספר דוחה את טענת הצבא

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

מנהלת בית הספר בניגריה, ממנו נחטפו למעלה ממאה תלמידות שלשום (שלישי), דוחה את דיווח צבא ניגריה, לפיו מרבית התלמידות שנחטפו שוחררו. אסבה קוומבורה אמרה לסוכנות הידיעות אי־פי שרק 14 מתוך 129 התלמידות החטופות חזרו לצ'יבוק במחוז בורנו, בצפון-מזרח המדינה, וששאר התלמידות עדין נעדרות.

קוומבורה סתרה את הודעת דובר משרד ההגנה הניגרי כריס אולוקולדה מאתמול בלילה על פיה כל התלמידות, פרט לשמונה, שוחררו. אתמול לא היה ברור מהדיווחים אם התלמידות שוחררו על ידי צבא ניגריה, על ידי החוטפים או שמא הן הצליחו לברוח. אתמול דווח גם כי צבא ניגריה פתח במבצע לאיתור שמונה הבנות הנעדרות, עתה לא ברור מה עלה בגורל המבצע הזה. הדיווחים מאמש מנוגדים לדיווחים הקודמים לפיהן רק 14 בנות הצליחו להימלט וכל השאר נעדרות.

אתמול סיפרה אחת התלמידות שהצליחה להימלט כי הן חשבו שמדובר בחיילים, שהגיעו להגן עליהן מפני מתקפה פוטנציאלית. אבל ככל הנראה החוטפים שהתחזו לחיילים הם אנשי בוקו חראם, שחטפו 129 תלמידות בזמן שישנו בבית הספר. בליל חטיפת התלמידות, תושבים באזור דיווחו על יריות שנשמעו סביב ההוסטל בו הן מתגוררות. התלמידות שברחו סיפרו כי החמושים הגיעו בלילה, העירו את התלמידות ואמרו להן שהם חיילים שבאו לפנות אותן. "הם אמרו לנו ללכת אחריהם ולצאת ממתחם בית הספר כי אנחנו מצויות בסכנה, האמנו להם כי חשבנו שהם חיילים", סיפרה גולדיה עיסאיה, בת 18, שהצליחה להימלט מהחוטפים לסוכנות הידיעות רויטרס.

תגובת תושבת אבוג'ה למראה ההרוגים והפצועים מהמטען שהתפוצץ בבירהצילום: רויטרס

אבל כשהחוטפים התחילו לקחת כל דבר שמצאו בבית הספר והציתו את הבניין, הבנות המבוהלות שנדרשו לעלות לכלי הרכב באיומי אקדח, הבינו שהן נחטפות. עיסאיה הצליחה לקפוץ מהמשאית עליה הוכרחה לעלות והסתתרה מאחורי שיח. "הם חטפו את הבת שלי ואת האחיינית שלי", אמרה אם ודודה של שתי חטופות לרשת סי-אן-אן, "אני מפחדת על הביטחון שלהן בידי האנשים חסרי הרחמים האלה שנהנים מלהרוג ולהרוס.

לאחר החטיפה, חברי הארגון בזזו חנויות בקרבת מקום והרגו מספר אנשים שנקרו בדרכם, כפי שמסרו עדי ראייה. משטרת ניגריה תרה באזור אחר התלמידות החטופות. צ'יבוק הוא אזור פרא ברובו, שמכיל עצים רבים, מערות וגבעות. לבוקו חראם יש שם מספר מחנות, רבים מהם לאורך הגבול עם קאמרון השכנה. אנשי הארגון כבר חטפו בעבר נערות כדי שישמשו כשפחות מין ועובדות במחנה.

פירוש השם בוקו חראם בשפה מקומית הוא "חינוך מערבי אסור", וכמה מן ההתקפות של הארגון המוסלמי קיצוני נעשים כלפי מוסדות חינוך ממשלתיים. האיסלאמיסטים מעוניינים להקים בניגריה מדינה שתפעל לפי חוקי האיסלאם, ובשנה האחרונה הם ריכזו את מתקפותיהם באזור הצפון־מזרחי, והרגו שם מאות בני אדם. מטרותיו של ארגון הטרור דומות לאלה של תנועת הטליבאן באפגניסטאן, והוא יצר קשרים הדוקים עם מורדים המסונפים לאל־קאעדה באזור הסהרה. הוא נדחק בחודשים האחרונים לאזורים בלתי מיושבים בצפון המדינה, אך מהם הצליח להוציא לפועל מספר רב של מתקפות קטלניות על אזרחים בכפרים בסביבה.

בארבעת הימים האחרונים התרחשו ארבעה פיגועי טרור, ככל הנראה כולם מצד אנשי הארגון. הגדול שבהם היה פיצוץ מטען רב עוצמה בבירת ניגריה, אבוג'ה, שהרג 75 איש. הפיגוע ארע בתחנת אוטובוס גדולה בפאתי הבירה, בשעה שמאות תושבים היו בדרכם לעבודה. דובר המשטרה מסר כי 124 בני אדם נפצעו וכ–30 כלי רכב ניזוקו, מה שגרם לפיצוצים משניים בשל התלקחות מכליות דלק. בתקשורת נאמר שמספר ההרוגים גבוה בהרבה ויגיע ל-200 בני אדם. זוהי המתקפה הגדולה הראשונה בבירה זה שנתיים. בעוד שלושה שבועות אמורה להתכנס באבוג'ה ועידה גדולה של הפורום הכלכלי של אפריקה, ועתה לא ברור אם המקום בטוח מספיק בשביל לארח את הוועידה.

פיגוע נוסף, שהתרחש הלילה בצפון-מזרח המדינה, הביא למותם של 20 איש. לא ידועים פרטים נוספים על הארוע הזה. סדרת הפיגועים הזו מעלה תהיות על היכולת של צבא ניגריה להילחם בבוקו חראם, שזורים אלימות במדינה זה חמש שנים. רק השנה נהרגו כבר למעלה מ-1,500 איש בפעולות של הארגון, לעומת 3,600 בין השנים 2013-2010.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ