בעקבות לחץ ציבורי, נשיא ניגריה הבטיח לפעול לשחרור 276 התלמידות החטופות

מאות בני אדם בניגריה ועשרות בניו יורק קראו לנשיא ולקהילה הבינלאומית לפעול למען הנערות שנחטפו מבית הספר שלהן לפני 19 יום

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן נפגש הלילה (ראשון) עם גורמי ביטחון, חינוך ובעלי תפקידים נוספים הקשורים ל-276 הנערות שנחטפו ב-15 באפריל על ידי קיצונים איסלאמים. זו היתה הפעם הראשונה שהנשיא נפגש עם כל הנוגעים בדבר, כולל מנהלת בית הספר לבנות בצ'יבוק, ממנו נחטפו הבנות בצפון-מזרח ניגריה. בתום הפגישה פורסמה הודעה מטעמו של הנשיא, לפיה הוא קורא "לנקוט בכל האמצעים כדי להביא לשחרור הבנות". הכעס של אזרחי ניגריה כלפי הממשל על ההתנהלות הלא ברורה ועל כשלונו בהצלת את התלמידות, הוביל לצעדות מחאה שהתקיימו בשבוע שעבר בערים מרכזיות בניגריה וגם בניו יורק.

בשבוע שעבר מסרה משטרת ניגריה כי מספר הנערות שנחטפו הוא 276 וכי 53 הצליחו לברוח משוביהן. אף אחת לא ניצלה על ידי הצבא, שבהתחלה הכריז כי הוא במרדף אחר הבנות. חלק מהבנות חותנו בכוח עם החוטפים שלהן, כך נמסר בדו"ח שטרם אומת. חלק מהבנות נלקחו לגבול עם קמרון וצ'אד, כך אמרו ההורים בשבוע שעבר, ששמעו זאת מכפריים בסביבה. נישואי ילדות הוא דבר מקובל בניגריה.

ההורים המיואשים של הבנות, שאיבדו תקווה כי ממשלת ניגריה תסייע להם, ביקשו סיוע בינלאומי. ארה"ב ובריטניה, שניגריה היתה בעבר קולוניה שלה, הבטיחו לעזור, אך לא פירטו כיצד. שתי המדינות מסייעות באימונים צבאיים למלחמה בטרור ויכולות לספק צילומי לווין שיכולים לסייע בחיפושים.

הפגנה בבירת ניגריה, אבוג'ה, לשחרור הנערות החטופות. יום רביעיצילום: אי–פי

"החטיפה של מאות ילדות על ידי ארגון בוקו חראם הוא פשע בלתי נתפס ואנחנו נעשה כל שביכולתנו לתמוך בממשלה הניגרית במבצע ההשבה של הבנות הצעירות האלה לבתיהן ולהעמיד לדין את הפושעים", אמר שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, בנאום שנשא באדיס אבבה, במהלך ביקורו באתיופיה.

ניגריה מתמודדת עם אלימות רבה מצד איסלאמיסטים קיצוניים בחמש השנים האחרונות. שני פיגועים התרחשו באבוג'ה, הבירה, בשלושה שבועות וגרמו למותם של כ-100 איש ולפציעתם של כ-200 נוספים. למעלה מ-1,500 איש מתו מהפיגועים של ארגון בוקו חראם רק בשנה האחרונה, זאת בהשוואה ל-3,600 בין השנים 2013-2010.

פירוש השם בוקו חראם בשפה מקומית הוא "חינוך מערבי אסור", וכמה מן ההתקפות של הארגון המוסלמי קיצוני נעשים כלפי מוסדות חינוך ממשלתיים. האיסלאמיסטים מעוניינים להקים בניגריה מדינה שתפעל לפי חוקי האיסלאם, ובשנה האחרונה הם ריכזו את מתקפותיהם באזור הצפון־מזרחי, והרגו שם מאות בני אדם. מטרותיו של ארגון הטרור דומות לאלה של תנועת הטליבאן באפגניסטאן, והוא יצר קשרים הדוקים עם מורדים המסונפים לאל־קאעדה באזור הסהרה. הוא נדחק בחודשים האחרונים לאזורים בלתי מיושבים בצפון המדינה, אך מהם הצליח להוציא לפועל מספר רב של מתקפות קטלניות על אזרחים בכפרים בסביבה.

נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ