חייל מהאו"ם צילם סרטון נדיר של קרבות בין מורדים לבין הצבא בדרום סודאן

הווידאו שצולם בסמארטפון שהוצמד למשקפת מספק הצצה למתחולל בדרום סודאן. החייל ביקש מהגולשים להפיץ את הסרטון כמה שיותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חייל של האו"ם, שאמון על שמירת השקט בדרום סודאן, צילם סרטון נדיר של קרב בין מורדים בדרום סודאן לבין כוחות צבא של הממשל. איש האו"ם הצמיד את הסמארטפון שלו למשקפת וצילם כך את הקרב, בו נראים עשרות אנשים תוקפים זה את זה במה שנדמה כמו מהומה בה קשה להבחין מיהו מי.

הקרב התרחש מחוץ למחנה הפליטים מלאקל, בו שוהים מאות פליטים שנותרו ללא בית בעקבות הקרבות הממושכים בדרום סודאן, בהם גם ילדים רבים. הסרטון הועלה לחשבון הפייסבוק של צלם רויטרס באזור, דרייזן יורג'יק, ובו נכתבה בקשתו של חייל האו"ם - להפיץ את הסרטון ככל האפשר. יורג'יק נמצא עכשיו במחנה הפליטים ומצלם עבור סוכנות הידיעות.

לאחרונה נחשף כי מאות אזרחים נהרגו כשמורדים בדרום־סודאן השתלטו על עיירת נפט אסטרטגית בחודש שעבר. בהודעת משלחת האו"ם למדינה נמסר כי המורדים נכנסו לעיירה בנטיו שבמדינת המחוז יוניטי, והפרידו קבוצות של תושבים - שביקשו מקלט בכנסיות, מסגדים ובתי חולים - לפי מוצאם האתני והלאומי. בני הקבוצה האתנית נואר שאינם תומכים במורדים, ובני קבוצות אתניות אחרות וכן דרפורים מסודאן, נהרגו על ידי המורדים.

האו"ם הודיע כי יחקור הפרות זכויות אדם שבוצע בבנטיו ובמקומות אחרים בדרום סודאן מאז החל הסכסוך במדינה. "יש לחקור את הזוועות הללו באופן מלא, והתוקפים ומפקדיהם צריכים לעמוד לדין", אמר רייסדון זננגה, מכוח משימת האו"ם בדרום סודאן. בשבוע שעבר תקפו צעירים חמושים בסיס של האו"ם בעיירה בור, והרגו עשרות בני אדם.

האלימות בדרום סודאן התפרצה בדצמבר, בעימותים בין חיילים הנאמנים לנשיא סלבה קיר, ולסגן הנשיא לשעבר ריק מצ'אר. קיר מאשים את מצ'אר בניסיון הפיכה נגדו, אך מצ'אר מכחיש זאת. לאחר התגברות הלחימה, נמלט מצ'אר מהבירה ופתח במרד נגד הנשיא בדרישה להתפטרותו.

הסכסוך ניזון ממתחים אתניים בין שתי הקבוצות הגדולות בדרום סודאן, הדינקה והנואר. קיר הוא בן הדינקה ומצ'אר משתייך לבני הנואר. כתוצאה מכך, נהרגו לפי הערכות אלפי בני אדם וכמיליון נעקרו מבתיהם. ניסיונות להביא להסכם שלום בין שני הצדדים התנהלו עד כה באיטיות. האו"ם גם מזהיר מפני התפשטות רעב במדינה בחודשים הבאים אם לא תנקט פעולה.

תמונה של צלם רויטרס, דרייזן יורג'יק, שפרסם את הסרטון של חייל האו"ם בעמוד הפייסבוק שלוצילום: רויטרס
תמונה של דרייזן יורג'יק, צלם רויטרס, שפרסם את הסרטון של חייל האו"ם בעמוד הפייסבוק שלוצילום: רויטרס
תמונה של צלם רויטרס, דרייזן יורג'יק, שפרסם את הסרטון של חייל האו"ם בעמוד הפייסבוק שלוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ