נורימיטסו אונישי, ניו יורק טיימס

ביישוב השחור והעני אלכסנדרה שבפאתי יוהנסבורג הכרזות הקוראות לבוחרים לבחור שוב במפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) בבחירות שייערכו מחר (רביעי), משתמשות בנדיבות בעבר המפואר של המפלגה. "עשו זאת עבור מאדיבה", נאמר על כרזה אחת, המתייחסת לנלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה, בשמו השבטי. "עשו זאת עבור כריס האני", נכתב על אחרת, שהזכירה מנהיג של המפלגה שנרצח ב-1993.

הכרזות הללו, שאחראית להן המפלגה הקומוניסטית של דרום אפריקה, שותפתה לממשלה של ANC מאז 1994, נמנעו מלציין את שמו של הנשיא הנוכחי ג'ייקוב זומה, שפרשות רבות הכתימו את שמו. אולם, ניסיון ההסחה הזה לא עבד על נומקווזי בויה, גבר בן 59, תומך לשעבר של ANC: "הם מנצלים לרעה את שמותיהם של מנדלה ושל כריס האני מאחר שהם מתים. הם לא שומרים על המורשת שלהם". לדבריו, הוא יצביע עבור מפלגה שפרשה ממפלגת השלטון.

21 שנה אחרי שהאני נרצח וחמישה חודשים לאחר מותו של מנדלה, המפלגה סומכת על הגיבורים המתים שלה כדי לשמור על שלטון ההנהגה הנוכחית. הניסיון הזה כנראה יעבוד – מפלגת הקונגרס האפריקאי הלאומי צפויה לזכות ברוב סוחף בבחירות הדמוקרטיות החמישיות הנערכות במדינה, ולהעניק בכך כהונה שנייה לנשיא זומה. אחוזי האהדה כלפי לזומה ירדו לאחר שפורסם כי השתמש ב-23 מיליון דולר מכספי הציבור לשיפוץ ביתו הפרטי.

נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה בחנוכת פסל של מנדלה בחודש שעברצילום: אי–פי

ב-20 השנה האחרונות המערכת הפוליטית בדרום אפריקה היתה חד-מפלגתית. עתה נראים ניצנים של מחאה נגד השלטון - לא מספיק בשביל שלא ייבחר פעם נוספת, אבל כן ירידה בתמיכה בקרב צעירים. בחודשים האחרונים גברים צעירים בזזו חנויות, הבעירו צמיגים והשליכו אבנים ביישובים סביב יוהנסברוג ופרטוריה, במה שלדבריהם הן הפגנות מחאה נגד מפלגת השלטון.

כמו כן, בכירים לשעבר במפלגה קראו למצביעים להשחית את פתקי ההצבעה שלהם ביוזמה שכונתה "להצביע 'לא'". "לוחמי החירות הכלכליים", מפלגה חדשה שבראשה עומד מנהיגם לשעבר של צעירי ANC הקוראת להלאמת המכרות והבנקים ללא פיצוי, מושכת את המצביעים הצעירים והכועסים. בעלי ברית מסורתיים של המפלגה, כמו איגוד עובדי המתכת של דרום אפריקה, ארגון העובדים הגדול במדינה, נפרד אף הוא מהקשר עם מפלגת השלטון.

את המסר של המוחים אפשר לסכם פחות או יותר כך: את המפלגה ששחררה את דרום אפריקה מוביל מעמד מושחת שלא הצליח להעלות את רמת החיים של רוב הציבור השחור. המסר הזה מהדהד גם במעוזות מסורתיים של ANC, אבל ניכר שאין חלופה אחת ברורה עבור הרוב השחור במדינה. לכך נוספת גם הנאמנות של המצביעים המבוגרים למפלגה ששחררה אותם, שמעניקה למפלגת השלטון יתרון שאי אפשר למחוק בסקרים.

"האנשים שמצביעים הם הסבתות שלנו, ההורים שלנו, מאחר שהם הלכו עם ANC עד כה", אמר טשידיסו נונאינה, בן 25, שהצביע למפלגה בעבר, אך לא נרשם להצביע הפעם, "ANC עומדת לנצח בגלל האנשים האלה. אילו היתה מפלגה אחרת שיכולה באמת ליצור מקומות עבודה או להביא לדיור טוב יותר, המצב היה טוב יותר". לדבריו, הוא בוגר אוניברסיטה עם תואר בשיווק, אך עתה הוא עובד במקדונלדס: "הצעירים לא מצביעים כי אין לזה תכלית. ביום הבחירות אפילו לא אראה חדשות כי לא מעניין אותי מי ינצח. אנחנו יודעים ש-ANC עומדים לנצח, ולדעתי זה מהסיבות הלא נכונות".

המשטרה עורכת חיפוש על צעירים ליד קייפ טאון. תסכול הצעירים לא היתרגם עדיין לשינוי פוליטיצילום: אי–פי

למרות כל זאת, הבחירות הללו, מסמנות מי הכוחות העשויים להתיר את אחיזתה של המפלגה בשלטון בשנים הבאות. הברית הדמוקרטית היא מפלגת האופוזיציה העיקרית כרגע, והיא מזוהה בעיקר עם הלבנים בדרום אפריקה. עתה היא מושכת את קולותיהם של שחורים ממעמד הביניים, והחלה לקיים אירועי בחירות גם ביישובים שחורים כמו אלכסנדרה, שהמסר שלהם הוא "יחד עבור מקומות עבודה".

מפלגת העובדים הסוציאליסטית, שהוקמה על ידי בעלי ברית לשעבר של ANC, מצליחה לגייס מצביעים צעירים בזכות קריאתה להלאמת הכלכלה. אחד ממנהיגיה, מזונקה מאייקיסו, בן 44, נכלא בתחילת שנות ה-90 מאחר שהבריח נשק עבור ANC. הוא אומר כי ההחלטה להיפרד ממפלגת השלטון קרעה אותו מבפנים. "גדלתי במפלגה, והלכתי לכלא בגלל הפעילויות שלי במסגרתה, אבל החלטתי לעזוב את ההיסטוריה שלי בקונגרס הלאומי האפריקאי ולפתוח פרק חדש", סיפר.

תחת שלטון ANC השתפרו חייהם של עשרות מיליוני אזרחים שחורים בדרום אפריקה, בזכות גישה לחינוך טוב יותר ולמערכת הבריאות, לחשמל ולמים, ואפילו לדיור בחינם. אולם, התסכול גובר מאחר שנראה כי השיפור הזה נבלם עבור האזרח השחור הממוצע, וכי אי-השוויון גובר. החברה נעשית מושחתת יותר ומתגמלת את אלה הנהנים מקשרים עם השלטון. נוניאנה, העובד במקדונלדס, וחברו המובטל לסגו מאסיקה, בן 26, מחזיקים בתארים אקדמיים, אך מסוגלים למצוא עבודה רק בקניון מקומי תמורת משכורת של 200 דולר בחודש. לטענתם, הבודדים מבני כיתתם שמצאו משרות מתגמלות, נהנו מקשרים פוליטיים.

כרזות הקוראות להצביע ל-ANCצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ