דרום אפריקה: נפתחו הקלפיות במערכת הבחירות החמישית מאז סיום האפרטהייד

25 מיליון איש צפויים להצביע היום; מפלגת השלטון של הנשיא זומה צפויה לנצח, למרות חוסר שביעות הרצון מהמצב במדינה ומהשחיתות השלטונית

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

22 אלף קלפיות נפתחו הבוקר בדרום אפריקה ו-25 מיליון איש, כמחצית מאוכלוסיית המדינה, נרשמו כדי להצביע במהלך היום. זוהי מערכת הבחירות החמישית מאז סיום האפרטהייד לפני 20 שנה. המפלגה השלטת "הקונגרס הלאומי האפריקאי" (ANC) צפויה לנצח ולהותיר את הנשיא ג'ייקוב זומה על כס הנשיאות בפעם השנייה, לקדנציה של חמש שנים.

יחד עם זאת, המפלגה צפויה לקבל פחות מנדטים מבעבר, בעקבות חוסר שביעות הרצון של האזרחים מהאבטלה הגואה - כ-25% אבטלה, רבים מהם צעירים - ומהשחיתות האופפת את הממשל.

לקראת הבחירות התקיימו הפגנות רבות, הסוערות בהם התקיימו ביום שלישי בעיר בקרסדל, דרום מערבית ליוהנסבורג, במהלכן קלפיות ספורות במקום הוצתו. בקרסדל הפכה למוקד של אי שקט לאחר שבשנה שעברה התקיימו בה הפגנות רבות במחאה על חוסר היעילות של השירותים הציבוריים בה. רבים שם הכריזו שהם מחרימים את הבחירות.

מצביעות מגיעות לקלפי מאולתר בעיר בקרסדל, לאחר שהקלפי הרשמי הוצת במחאה נגד השלטוןצילום: אי–פי

הבחירות היום, הן הראשונות בהן יוכלו להשתתף אלו שנולדו לאחר סיום האפרטהייד, והפרשנים טוענים כי ההצבעה של הדור הזה תשנה את המפה הפוליטית. הסקרים מעידים על כך שרבים לא מרוצים מההנהגה הנוכחית ועומדים להצביע למפלגת האופוזיציה "הברית הדמוקרטית", בראשה עומדת האקטיביסטית שהתנגדה לאפרטהייד הלן זילה, או למפלגת "לוחמי החופש הכלכלי" בראשה עומד מנהיג הצעירים לשעבר במפלגת ANC, יוליוס מאלמה. אך כאמור - מפלגת ANC היא זו שצפויה לנצח.

הקמפיין של מפלגת ANC נשען רבות על העבר ועל האבל הלאומי על מותו של נלסון מנדלה. "עשו זאת עבור מאדיבה" היתה סיסמת הבחירות שלהם, שמתייחסת לשם השבטי של מנדלה. רבים סבורים שזו תהיה מערכת הבחירות האחרונה שנשענת על מורשת הפוסט-אפרטהייד.

המשטרה מסרה שלפחות שוטר אחד מוצב בכל קלפי ושכוחות הביטחון יפוזרו ברחבי המדינה כדי לשמור על הסדר. התוצאות צפויות להתפרסם ביום שישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ