טבח נוסף בניגריה: אנשי הארגון המוסלמי קיצוני הרגו מאות כפריים

לאחר שחטפו כ-300 נערות ניגריות, ארגון בוקו חראם הרג למעלה מ-200 איש בפשיטה על כפר בצפון מזרח המדינה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

חמושים החשודים בחברות בארגון המוסלמי-קיצוני בוקו חראם אחראים לטבח של יותר מ-200 בני אדם בצפון מזרח ניגריה, כך מדווח היום (רביעי) עיתון מקומי בשם Daily Trust. לפי הדיווח, חמושים בטנדרים, כלי רכב משוריינים ואופנועים פשטו על הכפר גמבורו שבמדינת המחוז בורנו שלשום בלילה, אולם המידע על המתקפה התפרסם רק היום. כלי תקשורת אחרים מדווחים כי יותר מ-300 בני אדם נהרגו בטבח.

"אנשים עדיין סופרים את הגופות. הם ספרו כבר יותר מ-200 ועוד לא גמרו", אמר לעיתון עבד אל-רחמן טראב, חבר פרלמנט בן הכפר. בין המתים 16 שוטרים. "הם הרסו את השוק המרכזי ושרפו כלי רכב שנשאו סחורות המיועדות לייצוא", סיפר לעיתון תושב הכבר בשם אבור מאסה.

התנגשויות בין־דתיות נפוצות מאוד בניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה ש–170 מיליון תושביה מחולקים כמעט שווה בשווה בין הצפון המוסלמי לבין הדרום הנוצרי ברובו. פעולות בוקו חראם דרדרו במידה ניכרת את המצב, שגם כך לא היה יציב במיוחד, ודחפו את ניגריה אל סף מלחמת דת.

זה חמש שנים שבוקו חראם, ארגון הטרור האלים ביותר באפריקה, טובח, חוטף, בוזז ומטיל אימה על צפון מזרח ניגריה. פירוש השם בוקו חראם בשפה מקומית הוא "חינוך מערבי אסור", וכמה מן ההתקפות של הארגון המוסלמי קיצוני נעשים כלפי מוסדות חינוך ממשלתיים. האיסלאמיסטים מעוניינים להקים בניגריה מדינה שתפעל לפי חוקי השריעה, ובשנה האחרונה הם ריכזו את התקפותיהם באזור הצפון־מזרחי, והרגו שם מאות בני אדם.

מטרותיו של ארגון הטרור דומות לאלה של תנועת הטליבאן באפגניסטאן, והוא יצר קשרים הדוקים עם מורדים המסונפים לאל־קאעדה באזור הסהרה. הוא נדחק בחודשים האחרונים לאזורים בלתי מיושבים בצפון המדינה, אך מהם הצליח להוציא לפועל מספר רב של התקפות קטלניות על אזרחים בכפרים בסביבה.

השבוע קיבל הארגון אחריות לחטיפת 276 תלמידות בצפון-מזרח המדינה בחודש שעבר. בסרטון שפרסם הארגון, שבו נראה מנהיגו אבו-באקר שקאו אומר: "חטפתי את בנותיכם, ואללה ציווה עליי למכור אותן". בסרטון אפשר לראות את שקאו לצד שני חמושים. בין היתר, הוא אמר למצלמה כי התלמידות היו צריכות להינשא מלכתחילה ולא ללכת לבית ספר. כמו כן, הצהיר: "אני אמכור נשים. אני מוכר נשים". השבוע נחטפו 11 ילדות נוספות בין הגילאים 15-12 על ידי הארגון. הן נלקחו בלילה מכפר ליד אחד המעוזים של הארגון בצפון-מזרח ניגריה.

הפגנות לשחרור הבנות החטופות ונגד אוזלת היד של הממשלה בחיפושים אחריהןצילום: אי-אף-פי

היום פורסם כי משטרת ניגריה תעניק פרס על סך 300 אלף דולר לכל מי שייתן "מידע אמין שיוביל לאיתור והצלת התלמידות". שישה מספרי טלפון פורסמו, אליהן מתבקש הציבור להתקשר עם מידע ולהיות חלק "מהפיתרון לאתגר הביטחוני הנוכחי". המשטרה הבטיחה לציבור שהאנונימיות של הפונים תישמר. בנוסף, קבוצה של מומחים אמריקאים כבר הגיעה לניגריה כדי לסייע בחיפוש.

בחודש שעבר נהרגו 71 בני אדם ו-124 נוספים נפצעו נהרגו בפיגוע בתחנת אוטובוס בפאתי בירת ניגריה אבוג'ה, שאירע בשעה בה מאות בני אדם עשו את דרכם לעבודה. הפיצוץ גרם להרס יותר מ-30 כלי רב וגרם לפיצוצים משניים כתוצאה מהתלקחות מיכליות דלק. במארס נהרגו עוד מאות אנשים בהתקפות של הארגון לאחר ששתי מכוניות ממולכדות התפוצצו בשוק הומה בעיר מיידוגורי, ובאותו לילה הציתו חמושים כפר והחריבו אותו.

על אף מצב החירום שהוכרז בצפון־מזרח המדינה על ידי הנשיא גודלאק ג'ונתן במאי אשתקד, פעולות הצבא נגד בוקו חראם לא הצליחו להביס את הארגון. העימות גרם למותם של לפחות 4,000 בני אדם בשלוש השנים האחרונות, כולל מאות אנשים שנרצחו ללא אבחנה על ידי הצבא, המואשם בפגיעה באוכלוסיה אזרחית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ