הבחירות בדרום אפריקה: מפלגת השלטון נחלשה, אך עדיין מנצחת

הנשיא זומה, המואשם בשחיתות ובפערים המתרחבים, הוביל את הקונגרס הלאומי האפריקאי לניצחון נוסף. במקום השלישי מפלגת שמאל קיצוני חדשה

ד־פ־א ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א ואי־פי

מפלגת השלטון בדרום אפריקה, הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) ניצחה שוב ברוב גדול בבחירות לפרלמנט במדינה, אך ירדה מעט בכוחה לעומת הבחירות הקודמות, כך עולה הערב (חמישי) מהתוצאות, לאחר שנספרו כשלושה רבעים מהקולות. לפי הנתונים, מפלגתו של הנשיא ג'ייקוב זומה, המושלת בדרום אפריקה מאז קץ משטר האפרטהייד, קיבלה כ-63% המקולות, לעומת 65.9% לפני ארבע שנים.

מנגד, רושמת האופוזיציה הישגים נאים - הברית הדמוקרטית (DA), שרוב מצביעיה נמנים עם הציבור הלבן ועם מעמד הביניים השחור, ממתחזקת בכ-5% לעומת הבחירות הקודמות, ומקבלת כ-22% מהקולות. למקום השלישי הגיעה המפלגה החדשה "לוחמי החירות הכלכליים", מפלגת שמאל קיצוני בראשות ראש המשמרת הצעירה לשעבר של ANC, עם כמעט 6% מקולות המצביעים.

היחלשות מפלגת השלטון היתה צפויה לאור הביקורת החריפה שנמתחה על ממשלתו של הנשיא זומה, שלא הצליחה להוריד את שיעור האבטלה הגבוה - כרבע מהאוכלוסייה. צעירים שחורים רבים מתוסכלים לנוכח המחסור במשרות פנויות ובאפשרויות להעלאת רמת החיים שלהם, ורבים מייחסים את הכוח שנותר בידי ANC לדור ההורים והסבים, הזוכרים שהמפלגה שחררה אותם, ניתצה את שלטון האפרטהייד, והובילה לשיפור מצב השחורים במדינה.

אולם, בקרב הדור הצעיר מצביעים על מעמד פוליטי מושחת שנוצר בקונרס הלאומי האפריקאי ועל כך שהמנהיגים הנוכחיים משתמשים במנהיגי העבר, דוגמת נלסון מנדלה, כדי להישאר בשלטון. כמו כן, יש תסכול רב מכך שהשיפור ברמת החיים של האזרח השחור הממוצע נעצר בשנים האחרונות, בזמן שמנהיגים גורפים הון לעצמם. למשל, זומה מואשם בכך שהוציא יותר מ–20 מיליון דולר מכספי משלמי המסים כדי לשפץ את ביתו הפרטי.

תומך של מפלגת השלטון בדרום אפריקה נושא על ראשו תמונה של הנשיא ג'ייקוב זומהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ