אמנסטי: צבא ניגריה ידע על הכוונה לחטוף את הנערות ולא עשה דבר

בארגון זכויות האדם שוחחו עם גורמי ממשל וצבא שסיפרו כי התקבלו התרעות על כוונת בוקו חראם לתקוף שעות לפני הפעולה, אך לא נשלחה תגבורת

ד-פ-א
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ד-פ-א
רויטרס

כוחות הביטחון של התעלמו מאזהרות לפני 276 התלמידות מבית ספר תיכון בצפון המדינה, שהתריעו כי בכוונת ארגון הטרור המוסלמי לפשוט על המוסד – כך טוען היום (שישי) ארגון זכויות האדם אמנסטי. לפי אמנסטי, הצבא קיבל התרעה על ההתקפה המתכוננת ארבע שעות לפני שהחלה, אך לא עשה דבר כדי למנוע אותה. כמו כן, , שספג ביקורת קשה על תפקודו בפרשה, סבור כי הנערות עדיין בשטח ניגריה, וכי לא הועברו לקמרון השכנה.

"הדבר עולה כדי הזנחה רבתי של חובת ניגריה להגן על אזרחיה הנותרים כברווזים במטווח", אמר נטסאנט בלאי, מנהל המחקר והפרסום של אמנסטי באפריקה. ארגון זכויות האדם מסר כי ממצאיו מבוססים על מידע שאומת באופן עצמאי מכמה ראיונות עם גורמים בממשלת ניגריה ובכוחות הביטחון שלה.

הנערות נחטפו ב-14 באפריל מפנימייה בעיירה צ'יבוק, הנמצאת כ-130 קילומטר ממיידוגורי, בירת מדינת המחוז בורנו. מאז נמתחה ביקורת חריפה בניגריה ומחוצה לה על תפקוד הנשיא גודלאק ג'ונתן מאחר שאין אפילו רמז למקום הימצאן של התלמידות, יותר משלושה שבועות לאחר הפעולה.

חייל בבירה אבוג'ה מונע ממפגינים להתקרב לכינוס הפורום הכלכלי העולמיצילום: אי-אף-פי

בדו"ח של אמנסטי נאמר כי אף ששתי מפקדות הצבא באזור, אחת מהן נמצאת 37 קילומטר בלבד מצ'יבוק, הוזהרו כמה פעמים, לא נשלחה תגבורת לכוח בעיירה באותו הלילה. בסופו של דבר, המחבלים של בוקו חראם התגברו בקלות על 17 החיילים והשוטרים שהוצבו בצי'בוק. בארגון אומרים כי הראשונים להתריע על הפעולה המתוכננת היו סיורים אזרחיים מקומיים מהכפר השכן גגילאם, לאחר שקבוצה גדולה של חמושים נכנסו לכפר שלהם על אופנועים ואמרו שהם בדרך לצ'יבוק.

התושבים התקשרו כמה וכמה פעמים כדי להזהיר את גורמי הממשל, כולל את מושל בורנו ומפקדים בכירים בצבא הנמצאים במיידוגורי. "התקשרתי לכמה קצינים כדי למסור להם על המידע שקיבלתי מאנשי הסיור בגגליאם. הבטיחו לי שהתגבורת בדרך", מסר בעל תפקיד בממשל המקומי. שני קצינים בכירים בכוחות המזוינים של ניגריה אישרו כי הצבא היה מודע לפעולה, אפילו לפני שקיבלו שיחות טלפון מגגליאם. "יש הרבה תסכול, עייפות ותשישות בקרב הקצינים והחיילים המוצבים באזור הזה. חיילים רבים מפחדים לצאת לקרב", אמר קצין שסירב להזדהות.

החיפושים אחר הנערות נמשכו היום, וצוות חירום מארה"ב יצא לניגריה כדי לסייע במאמצים; גם בריטניה, סין, צרפת וקנדה התחייבו לתת כתף. משרד החוץ של ארה"ב מסר כי גורמי צבא אמריקאיים יגיעו לניגריה בתוך שלושה ימים. בנוסף, יישלחו אנשי ניהול מו"מ עם חוטפים ומומחי מז"פ של מאף-בי-איי. ממשלת ניגריה הציעה זה מכבר פרס בשווי 310 אלף דולר למי שיספק מידע שיביא למציאת הנערות החטופות.

נשיא ניגריה ג'ונתן אמר לעיתונות כי הוא סבור שהתלמידות עדיין בשטח ארצו ולא הועברו לקמרון השכנה; אנשי בוקו חראם פועלים בחודשים האחרונים בעיקר מאזור הגבול בין שתי המדינות, לאחר שנדחקו לשם לאחר מבצע ממושך של הצבא. "יש סיפורים על כך שהעבירו אותם מחוץ למדינה, אך אם הם יעבירו מספר כה גדול של נערות לקמרון, אנשים יראו. לכן, אני סבור שהן עדיין בניגריה", טען הנשיא הניגרי בפני כתבים.

"אנחנו פועלים בשיתוף מומחים, שישתמשו בחיישנים לטווח רחוק כדי לאתר את המורדים, היכן שלא יהיו. לכן, פירוש הדבר שהם באזור סמביסה", הוסיף ג'ונתן, בהתייחסו ליער הידוע כמקום מסתור של בוקו חראם ליד בית הספר שממנו נחטפו הנערות. הוא אמר את הדברים בצדי כינוס של הפורום הכלכלי העולמי, המתכנס בבירת ניגריה אבוג'ה בימים האלה. האירוע נועד להציג לעולם את אפשרויות ההשקעה הקורצות בכלכלה הגדולה באפריקה, אך אירוע החטיפה והטיפול בו העיבו על כך.

נשיא ניגריה ג'ונתן מדבר עם כתבים בפורום הכלכלי העולמי המתכנס בבירה אבוג'הצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ