לאחר חצי שנה של לחימה ומיליון עקורים: נחתם הסכם שלום בדרום סודאן

לראשונה מתחילת הלחימה נפגשו הנשיא קיר ומנהיג המורדים מצ'אר והתחייבו להביא להפסקת האלימות. ג'ון קרי שתיווך ביניהם: "המסע הארוך מתחיל"

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

נשיא דרום סודאן סלבה קיר ומנהיג המורדים במדינה, שהיה סגנו לשעבר, ריק מצ'אר חתמו במפתיע הלילה (שבת) על הסכם שלום לאחר שערכו שיחות ישירות ביניהם באדיס אבבה, בירת אתיופיה. בהסכם התחייבו הצדדים להפסיק את האלימות בתוך 20 שעות ולהקים ממשלת מעבר. כמו כן, כמיליון אזרחים שנעקרו מבתיהם בשל הלחימה, שהחלה בדצמבר האחרון, יקבלו סיוע הומניטארי מיידי.

הנשיא קיר אמר עם חתימת ההסכם כי "עכשיו אחרי שחתמנו על המסמך, אני רוצה להבטיח לכם שמפלגה והצבא, שאני עומד בראשם, יכבדו את ההסכם ללא סייג. אני רוצה להבטיח לכם שהעם בדרום סודאן אינו זקוק למלחמה". מצ'אר כינה את הלחימה "מלחמה חסרת היגיון" לאחר ההודעה על חתימת ההסכם. המשלחות של שני הצדדים ימשיכו בדיונים על הפרטים המדויקים של יישום ההסכם בימים הקרובים, ובעוד 30 יום ייפגשו קיר ומצ'אר בשנית.

הפגישה בין שני המנהיגים באדיס אבבה, בתיווך מזכ"ל האו"ם באן קי מון ושר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, היתה הראשונה מאז פרוץ האלימות בסוף 2013. ראש ממשלת אתיופיה האילמריאם דסאלן, העומד בראש הרשות הבין-ממשלתית לפיתוח של מזרח אפריקה, אף הוא היה מתווך בין הצדדים. הוא אמר לקיר ולמצ'אר: "אנחנו צופים בכם, ולא נאפשר לכם לחזור למלחמה".

נשיא דרום סודאן קיר (משמאל) ומנהיג המורדים מצ'אר (מימין) בתפילה לפני החתימהצילום: אי-אף-פי

בינואר, חודש לאחר תחילת הלחימה, חתמו הצדדים על הסכם הפסקת אש, שבסופו של דבר התפורר. נציגי שני המנהיגים ניהלו דיונים במשך חודשים באתיופיה, אך לא הצליחו להביא להסכם שיביא להפסקת האלימות. לאחרונה הסכימו הממשלה והמורדים על הפסקת אש בת חודש, שתאפשר לחקלאים לזרוע בשדות, אבל הלחימה המשיכה באין מפריע ברוב המקרים.

הסכסוך הפוליטי על עמדות הכוח בין הנשיא קיר לסגנו לשעבר מצ'אר הוביל לסכסוך אתני נרחב בין הפלגים באוכלוסייה שלהם השניים משתייכים. קיר הוא בן דינקה, קבוצת הרוב בדרום סודאן, בעוד שמצ'אר בן נואר. בהתאם, רוב כוחות הממשלה בלחימה הורכבו מבני דינקה, בעוד שרוב המורדים הם בני נואר. כמו כן, חלק גדול מהפשעים שבוצעו נגד האוכלוסייה האזרחית היו לפי מאפיינים אתניים. אלפי בני אדם נהרגו בלחימה ובמקרי טבח, והחל משבר הומניטארי בקרב התושבים שנמלטו מבתיהם – יותר ממיליון בני אדם.

שר החוץ של ארה"ב קרי אמר כי ההסכם "עשוי להיות פריצת דרך למען העתיד של דרום סודאן. המסע הארוך והקשה מתחיל עכשיו, ויש להמשיך בעבודה". הוא דחק בשני הצדדים לנקוט צעדים מיידיים להבטחת הישמעות הכוחות להפסקת האש וללשון ההסכם.

השבוע האשימו ארגון זכויות האדם אמנסטי והאו"ם את הצדדים הנצים בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, שכללו מקרי רצח המוניים ומקרים רבים של אונס והתעללות אכזרית במיוחד בנשים. בדו"ח קראו בארגון לאו"ם להרחיב את כתב הסמכות של כוח הארגון במדינה כך שיותאם להגנה על אזרחים וקראו לממשלה ולמורדים לשתף פעולה עם חקירת הפשעים, כדי שהאחראים להם יתנו את הדין.

אם ותינוקה מדרום סודאן במחנה של "רופאים ללא גבולות"צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ