יומיים אחרי החתימה על מתווה השלום: התחדשה הלחימה בדרום סודאן

הנשיא קיר ומנהיג המורדים מצ'אר הסכימו על הפסקת אש ועל מפת דרכים להסדר, אך הצדדים שבו להתעמת ומאשימים זה את זה בהפרת ההסכמות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הלחימה בין צבא דרום סודאן למורדים התחדשה הבוקר (ראשון) למרות החתימה על מתווה השלום בין הצדדים שלשום באתיופיה השכנה. שני הצדדים הנצים האשימו זה את זה באחריות להפרת הפסקת האש, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף בתוך 24 שעות מרגע החתימה. המתווה הושג בזכות פגישה ראשונה מאז תחילת הלחימה בין הנשיא סלבה קיר למנהיג המורדים וסגנו לשעבר ריק מצ'אר.

בעל תפקיד באו"ם אישר כי היו חילופי אש בעיר בנטיו, הנמצאת באחד מאזורי הקרבות, ומסר כי הירי הגיע הן מהצבא והן מהמורדים. כמו כן, דווח על עימותים חמושים במקומות אחרים בדרום סודאן. דובר הצבא אמר כי המורדים תקפו שתי עמדות במדינת המחוז יוניטי, שבה מופק נפט רב, ואחת מהן היתה ליד בנטיו. בעיר הזאת דווח על מקרי טבח ממניעים אתניים, וקיים חשש שבמקום יתבצע רצח עם. "הם תקפו שש שעות בלבד לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף", טען הדובר.

מנגד, המורדים טענו כי הצבא החל בתקיפות במדינת יוניטי, כמו גם בנילוס העילי, מדינת מחוז סמוכה. לדבריהם, ההפגזות על עמדותיהם בניולס העילי החלו כמה שעות לפני תחילת הפסקת האש, אבל נמשכה לאחר תאריך היעד הבוקר. בהודעה שלהם נאמר: "ההפרות הללו של ההסכם לפתרון המשבר בדרום סודאן מראה שקיר אינו כן או שהוא אינו שולט בכוחותיו".

מחנה הפליטים מלאקל בדרום סודאןצילום: רויטרס

פריצת הדרך במגעים בין הממשלה והמורדים, שנמשכו כמה חודשים לאורך הלחימה שפרצה בדצבמבר, הושגה בזכות לחץ של המתווכים כי שני המנהיגים, הנשיא קיר וסגנו לשעבר מצ'אר, ייפגשו פנים אל פנים. המטרה היתה להשיג התחייבות אישית של השניים. ארצות הברית ומדינות האיחוד האירופי, שלחצו להשגת הסכם, בירכו על החתימה על המתווה ודחקו בשניים להורות לאנשים להפסיק להילחם באופן מיידי.

החתימה על מפת הדרכים לשלום היתה הפעם השנייה שהממשלה והמורדים מפסיקים את מלחמת האזרחים. הסכם דומה שנחתם בינואר קרס. תחילת העימות החמוש במדינה הצעירה, שהוקמה ב–2011, היתה בדצמבר האחרון. חודשים של מתיחות פוליטית בין קיר ומצ'אר הביאו למלחמת אזרחים גלויה, שהחלה לקבל ממד אתני ברור - בני דינקה, קבוצת הרוב באוכלוסיה, מצדדים בממשלה ובצבא, בעוד שבני נואר, קבוצת המיעוט, מצדדים במורדים.

נשיא דרום סודאן קיר (משמאל) ומנהיג המורדים מצ'אר (מימין) בתפילה לפני החתימהצילום: אי-אף-פי
נשים דרום סודאניות ממתינות למזון במחנה האו"ם בג'ובה, דרום סודאן בפברוארצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ