משפט פיסטוריוס: האצן יישלח להערכה פסיכיאטרית

במשפט הרצח נאמר כי האצן קטוע הרגליים סובל מהפרעת חרדה, והתביעה ביקשה שייקבע אם היה אחראי למעשיו. במפתיע, התנגדה ההגנה לבקשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט בפרטוריה, בירת דרום אפריקה, הורה לאצן קטוע הרגליים אוסקר פיסטוריוס, הנאשם ברצח חברתו, לעבור הערכה פסיכיאטרית. הדבר עשוי לקבוע אם לא היה שפוי כשירה למוות בריבה סטינקמפ. התביעה ביקשה את ההערכה הפסיכיאטרית לאחר שפסיכיאטר העיד בבית המשפט השבוע ואמר שפיסטוריוס סובל מהפרעת חרדה. אם יורשע, עלול להיגזר עליו מאסר עולם.

התובע ג'רי נל אומר שהצעד הזה בא כדי למנוע מהאצן בן 27 מלערער על סמך מצב נפשי מעורער. סנגורו של פיסטוריוס, ברי רו, התנגד לבקשה בטענה שמוקדם מדי לקיים את ההערכה לפני שקרא לעדים נוספים. אולם, השופטת תוקוזילה מסיפה קבעה שהערכה של מצבו הנפשי תבטיח שפיסטוריוס יזכה למשפט הוגן, והוסיפה שלדעתה מוזר שההגנה מתנגדת לבקשה.

מסיפה הודיעה שבית המשפט יעביר את פרטי ההערכה עוד השבוע, ושעדיף שפיסטוריוס יעבור את ההערכה בלא אשפוז. פיסטוריוס, שבזמן המשפט הקיא לא אחת לתוך דלי ופרץ בבכי, לא גילה כל התרגשות כשעמד בתא הנאשמים והאזין להחלטתה.

פיסטוריוס בבית המשפט. פסיכיאטר אמר שהוא סובל מהפרעת חרדהצילום: אי-אף-פי

"בני המשפחה מעודדים מהיסודיות ומהירידה לפרטים בפסיקה", אמר דודו, ארנולד פיסטוריוס, לכתבים מחוץ לבית המשפט. ההערכה תימשך כחודש, והיא תאריך את המשפט שנפתח ב-3 במארס. בית המשפט ישתמש בההערכה כדי לקבוע אם פיסטוריוס היה אחראי למעשיו בזמן שירה.

אם יימצא שבשל הפרעה נפשית לא היה אחראי למעשיו, הוא עשוי להישלח לבית חולים לחולי נפש לשארית חייו, מסר ג'ון ולץ', עורך דין ומומחה משפטי דרום אפריקאי. אם יימצא שלפיסטוריוס כשירות משפטית מופחתת, יימשך המשפט, אך אם יורשע, ייגזר על כוכב הספורט עונש מופחת.

פיסטוריוס מכחיש שהרג את סטינקמפ בדם קר, וטוען שירה ארבע פעמים על דלת השירותים בביתו המפואר בפרטוריה מתוך הגנה עצמית מפני מה שנראה לו כפורץ. באולימפיאדת לונדון ב–2012 התחרה פיסטוריוס מול אצנים בריאים, כשלגדמי רגליו מחוברות פרוטזות עשויות סיבי פחמן והגיע לחצי הגמר בריצת 400 מטרים. במשחקים הפראלימפיים זכה בשלל מדליות והיה לאחד השמות המוכרים בעולם האתלטיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ