מדינות אפריקה והמערב ישתפו פעולה במאבק בארגון הטרור בוקו חראם

בכנס בצרפת החליטו המדינות על אסטרטגיה משותפת ועל חלוקת מידע למציאת הנערות החטופות; "בוקו חראם מנוגדת לכל ציוויליזציה", אמר הולנד

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

שעות אחדות אחרי התקפה נוספת של הארגון האיסלאמי הקיצוני בוקו חראם, הכינו היום (שבת) מנהיגים ממדינות אפריקה והמערב את עיקריה של תוכנית בינלאומית לחלוק ביניהם מידע מודיעיני ולתאם את המלחמה נגד הארגון המחזיק בקרוב ל-300 נערות שבויות בניגריה.

בכינוס שעסק בשיתוף פעולה למלחמה בבוקו חראם, אמר נשיא צרפת פרנסואה הולנד שהארגון מנוגד לכל תרבות אנושית, והדגיש את קשריו עם אל קאעדה וארגוני טרור נוספים. מנהיגי ניגריה, ניז'ר, קמרון, צ'אד ובנין נועדו בו עם נציגים מצרפת, ארה"ב ובריטניה בתקווה לתכנן אסטרטגיה משותפת ולחלוק ביניהם מידע שיביא למציאת הנערות.

אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני, הטוענים שהם לוחמים מלחמת קודש בניגריה, עוברים את הגבול לקמרון באופן חופשי. בליל שבת הם תקפו מחנה של חברת הנדסה סינית, השוכן בקמרון. התקשורת הממלכתית הסינית דיווחה כי עשרה אנשים נעדרים מאז ההתקפה של בוקו חראם. באזור זה חטפו בעבר אנשי בוקו חראם כמה זרים, בהם משפחה צרפתית בת שבע נפשות וכומר.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, נשיא ניגריה גודלוק ג'ונתן ונשיא קמרון פול ביאהצילום: אי–פי

את 276 הנערות השבויות הציעו אנשי בוקו חראם להחליף במורדים המוחזקים בכלא, ואיימו שאחרת, ימכרו אותן לעבדוּת. "האסטרטגיה של בוקו חראם, המנוגדת לכל ציוויליזציה, נועדה לערער את היציבות בניגריה ולהרוס את העקרונות הבסיסיים של כבוד אנושי", אמר הולנד במסיבת עיתונאים משותפת. "יותר מ–200 הנערות השבויות הן ההוכחה לכך".

יחד עם זאת, הדעה השוררת בקרב פרשנים היא שלא תהיה פעולה צבאית מערבית באפריקה. בכירים בריטים אומרים שנשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן, שהסכים באי־רצון לקבל עזרה מבחוץ, שולל את האפשרות להחליף אסירים בנערות. שלשום הוא ביטל ביקור שהיה אמור להיערך בעיר צ'יבוק, ממנה נחטפו הנערות. הביטול נעשה ככל הנראה מסיבות ביטחוניות.

בניגריה עצמה גוברים הסימנים שחיילים רבים בצבא נמצאים על סף התקוממות, מאחר שהם מתלוננים כי אנשי בוקו חראם עולים עליהם במספרם ובציודם. חיילים אחדים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי רבים מחבריהם עברו להילחם לצד הארגון. בשנה שעברה אמר ג'ונתן כי הוא סבור שחברי בוקו חראם ואוהדיהם חדרו לכל דרגי הממשלה והצבא, כולל הקבינט. הנחה זו מסבכת את הניסיונות לשתף את ניגריה במידע מודיעיני.

נערות צרפתיות אוחזות שלטים עם שמות הנערות הניגריות החטופות בקריאה לשחרורן, בפריזצילום: אי–פי

מדינות המערב שלחו מומחים לסייע במציאת הנערות, אך בכירים צרפתים ואמריקאים אינם יודעים באיזו צורה ישמש המידע שמומחים אלו יחלקו עם השלטונות באפריקה. האזור בצפון־מזרח ניגריה, בו נחטפו הנערות, סובל יותר מחמש שנים מהתקפות קטלניות של בוקו חראם. אלפים נרצחו השנה, בהם יותר מ–1,500 אזרחים.

קמרון, הגובלת באזור זה, החלה להתייחס לסכנה ברצינות רבה יותר אחרי שבמשך שנים טענה שזו בעיה ניגרית פנימית. בכירים מקווים שהפסגה שנערכה אתמול תכין הנחיות לפעילות בינלאומית נרחבת יותר. ממשלתו של הולנד הצליחה בעבר להשיג את שחרורם של האזרחים הצרפתים שנחטפו על ידי הארגון, ובכירים בפריז אומרים כי ניסיונה במשא ומתן ויחסיה הטובים עם הממשלות באזור היו המניע לפסגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ